Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Pajzsmirigy gyulladás, iszonya...

Pajzsmirigy gyulladás, iszonyat magas Anti-TPO. Mire számíthatok?

Figyelt kérdés

Igazából azért indultam neki ennek az endokrinológia-dolognak, mert olyan helyen is szőrös vagyok, ahol 26 éves lány létemre nem kellene szőrök legyenek. Endokrinológushoz meg ugye TSH-val és nyaki uh-val kell menni. Először nyaki uh-ra mentem, ahol a doki elborzadt, és mondta, hogy minél előbb menjek el endokrinológushoz, mert be van gyulladva a pajzsmirigyem. Ennek elvileg semmi köze a szőrökhöz, így az a téma most jegelve lett... Aztán jött a vérvétel, és a laborban ezek térnek el: Triglicerid (a normál minimum 0.7, nekem 0.65 - oké, ez még nem tűnik vészesnek, de mire utalhat?), és az anti-TPO 1300, ami meg ugye már elég durván eltér, mert a normál maximum 60. Elmentem tehát endokrinológushoz, aki megkérdezte, hullik-e a hajam, fáradékony vagyok-e, szokott-e székrekedésem lenni, és hát ezekre mind nem volt a válasz, így azt mondta, egyelőre, mivel nincs különösebb panaszom, csak egy étrendkiegészítőt ír fel (Normoxil), azt szedjem három hónapig, aztán menjek vissza. Azt is mondta, hogy ez az anti-tpo előbb-utóbb elintézi a pajzsmirigyemet.


És most akkor nem tudom, hogy hallgassak-e erre az orvosra, és nem értem, miért nem ír fel gyógyszert, ha egyszer előre tudni, hogy ebből pajzsmirigy alulműködés lesz, majd idővel végleg kilövi a pajzsmirigyemet ez az anti-tpo? Mert ugye ez nem gyógyítható. Akkor miért csak étrendkiegészítő? Meg kell várni, míg elkezdek kopaszodni, vagy mi? Szoktam látni nőket, akiknek a fejük tetején már alig van haj, én nem szeretnék odáig eljutni...


Semmit nem tudok... Nem tudok bízni a dokiban se, olyan, mintha csak lehúzott volna egy 8 perces beszélgetésért. Még csak tegnap voltam a dokinál, így a vitamint még nem vettem meg (4000 forint/30 db, és ugye napi szinten kell szedni 3 hónapig). Na most ha a pajzsmirigy gyulladás nem gyógyítható, hanem életem végéig gyógyszert kell rá szednem, miért ne kezdjem el a gyógyszert?


Egy hónap múlvára van időpontom az sztk-s endokrinológushoz - lehet, hogy az komolyabban fogja ezt venni? Szedjem ezt a Normoxilt, vagy az sztk-s orvost zavarná, hogy egy másik orvos tanácsára már belekezdtem valamibe?


Így persze újra mehetek vérvételre, mert mire bejutok az sztk-s endokrinológushoz, már elavult lesz a mostani laboreredményem... Szóltak is előre, hogy max 1 hónapos lehet a lelet... Bár nem értem, mi változna addig a véremben.


Bocsi, ha sok a kérdés, de ezen forgolódtam egész éjszaka (kicsit be vagyok pánikolva, mert nincs sok fölös szórni való pénzem vitaminokra).

Mi lesz velem hosszútávon? Hízás? Hajhullás? Nagyon száraz a hajam, pedig jó fajta samponnal és balzsammal mosom, és nem is festem, szóval most már félek, ha beletúrok, a kezemben marad... És meddőség kialakulhat? Elsorvad a pajzsmirigyem?


Tudom, hogy sok nő szenved a hormonjaival és a pajzsmirigyével, ezért gondoltam, hogy kiírok egy kérdést, hátha kapok hasznos tanácsokat. Nem az van, hogy próbálok okosabb lenni egy orvosnál, de igazából a net nekem mindig többet segített, mint az orvosok...


2018. máj. 4. 09:39
 1/9 A kérdező kommentje:
Ma megyek a házi orvosomhoz, kíváncsi vagyok, mit reagál minderre, bár ha azt veszem, hogy az általa adott labor beutalóval ki se derült volna az anti-TPO, nem tudom, mit várhatok tőle - ráfizettem vérvételen, hogy plusz értékeket is mérjenek. Múltkor, amikor a nyaki uh leletemet nézte, mondta, hogy a laborom alapján ő majd felír nekem gyógyszert a gyulladásra, amit utólag se értek, hisz anti-tpo értéket ő nem is kért, ráadásul ha nem hormonszakértő, hihetek abban, hogy ő majd valami értelmeset ír fel? Az a baj, hogy ahány orvos, annyi vélemény, úgyhogy totál nem tudom, kinek mennyire lehet bízni a hozzáértésében.
2018. máj. 4. 09:44
 2/9 anonim ***** válasza:

95 éves nagyfaterom szerint a ma gyakori pajzsmirigy betegség is az emberi hülyeség eredménye. Divatos ma a teljeskiörlésű gabona, biomélrlmiszerek, ezeknek "köszönhető".


A gabonahéjban rakodnak le a szennyező anyagok (kórokozók, vegyi anyagok), ezért régen csak a szegények ettek teljeskiőrlésű gabonából készült jenyeret, ráadásul a héj szemcséi a bélbolyhokat is felsértik, így még jobban támadják a szennyeződések az immunrendszert. A biotermékek is hemzsegnek a kórokozóktól. A pajzsmiririgybetegség oka, hogy az immunrendszert állandóan bombázzák a szennyeződések, erre a városi nők a legérzékenyebbek. Az egészséges étkezésre (nem amit annak hirdetnek) kell odafigyelni, minden téren.

2018. máj. 4. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
(gyorsan írtam, érintőképernyőn, ezért a sok elgépelés)
2018. máj. 4. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Semmi biot és teljes kiőrlésűt nem veszek, nincs rá pénzem. :P
2018. máj. 4. 11:25
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Sorban reagálok:

- Van köze a szőrösödésnek a pajzsmirigy gyulladásához.

- A magas aTPO-szint autoimmun pajzsmirigy-alulműködést jelez, ez az ún. Hashimoto-thyreoditis. A hagyományos orvoslás szerint valóban gyógyíthatatlan, és valóban az a vége, hogy lassan a teljes pajzsmirigyszövet elpusztul.

- Ebből nem pm-alulműködés lesz, hanem nagy valószínűséggel már az van. Most valószínűleg még az ún. szubklinikus szinten vagy. Ez azt jelenti, hogy a betegség már évek óta fennállhat. A valós hormonszinteket csak akkor tudod meg, ha megint elmész laborba. Ezeket méresd: fT3, fT4, rT3, aTG, ez kb. 8 ezer forint összesen. Ezekből lehet majd látni, hogy már kevesebb-e a pm-hormon, és ha igen, akkor mennyire. Ennek megfelelően fogják a gyógyszert is adagolni, ami tulajdonképpen mesterséges T4-hormon.

- Amúgy is rendszeresen kell majd laborba járni, ha nem akarod annyiban hagyni, és megvárni, amíg tényleg egyre rosszabbul leszel.

- Az, hogy most még nincsenek egyéb tüneteid, semmit nem jelent, ezek fokozatosan is kialakulhatnak, vagy akár rövid idő alatt egyszerre több is. Jelzem, a száraz haj is lehet a Hashi tünete. Egyetlen egy a közel 300 lehetséges tünet közül. (Amiket felsoroltál, mind lehetséges: hízás, hajhullás, meddőség.)

- Megnéztem ezt a Normoxilt. Igazából az egyik összetevőjéről még soha nem hallottam, pedig rendszeresen olvasok Hashimoto-val kapcsolatos szakirodalmat. De nem zárható ki, hogy esetleg az is jót tesz.

- Viszont a szelén tényleg fontos. Államis endódokik napi 100 mcg-ot szoktak javasolni, ami nagyon kevés. Napi 200 mcg a minimum, de lehet akár 400 is. Az organikus drágább egy picit, viszont jobb a felszívódása. Plusz még az E-vitamin is segíti a beépülést, én egyszerre szoktam bevenni őket.

- Ha változtatni akarsz a jelenlegi helyzeten, akkor a funkcionális orvoslás ad lehetőségeket. Ha beszélsz angolul, keresd meg dr. Izabella Wentz honlapját, Facebook-oldala is van. Kb. mindent tud a Hashimoto-ról, amit lehet, lévén ő maga is ebben szenvedett, de meggyógyult. Ők azt vallják (és a betegeik által igazolni is tudják), hogy vissza lehet fordítani a folyamatot a megfelelő táplálkozással (ásványi anyagok, vitaminok, diéták stb.), ill. a betegség gyökerének felkutatásával és az ok megszüntetésével.

- Hogy saját példát hozzak: nekem tavaly júniusban diagnosztizáltak Hashimoto-t, az aTPO-t csak külön kérésre mérték, szeptemberben 770 volt. Ez decemberre felment 880-ra. Akkor kezdtem el kutakodni a neten, és találtam segítő oldalakat. Februárra közel 25%-kal csökkent az aTPO-szintem (640), pedig az államis doki azt mondta, az soha nem fog lejjebb menni... Majd most méretem újból, május végén.

Ha van még kérdésed, és tudok válaszolni, akkor szívesen.

2018. máj. 4. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
az elozo nagyon jokat irt. enis pajzsmirigy alulmukodessel kuzdok :( amit meg javasolni tudok az a helyes etrend. egyel sok halat, a gabona feleket valogasd meg jol, feher lisztet ne fogyassz, sok halat egyel es jodozott sot. es a testmozgas is nagyon fontos, hogy megelozd a hizast. jobbulast
2018. máj. 5. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, de a jód csak "sima" alulműködésnél jó.

Hashimoto-soknak TILOS, mert erősíti a gyulladást.

Szóval ha Hashi-s vagy te is, akkor ne használj jódozott sót, és ne egyél halat...

2018. máj. 5. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat!

Neked is jobbulást. :)

2018. máj. 6. 23:19
 9/9 anonim ***** válasza:

szőrös vagyok én is (gyerekkorom óta), sajnos "megmagyarázhatatlan okokból" (bár születésem óta stresszes az életem) túl sok férfihormont termelnek a mellékveséim. Erre jött az autoimmun pajzsmirigy gyulladás (Hashimoto), amit 3 és fél éve diagnosztizáltak, de valószínűleg bennem lappangott már előtte is. Voltak jelei, csak nem foglalkoztam vele. Sajnos nekem már 3 éve csomókban hullik a hajam, akármit csináltam eddig max. 1-2 hétig lett jobb, most áttértem a gluténmentes táplálkozásra. Az orvosok gyakorlatilag leszartak, a pm gyógyszerem adagját is nekem kellett beállítani, hogy ne kerüljek az ügyeletre szívritmuszavar miatt (durva túlműködési tüneteket okozott).

Jelenleg a diéta, kevés gyógyszer, és étrendkiegészítők (B12, D3 vitaminok, magnézium, szelén) mellett nincs szívproblémám, energiaszintem normális. Nálam jellemző tünet volt még az alvás felborulása, már szerencsére ez is megszűnt. A hajammal nem tudom mi lesz, diffúzan hullik, de a fejem tetején nekem is kevesebb van.

Ezek alapján azt mondom, jobb félni, mint megijedni, próbálj kutakodni a Hashimoto betegségről, ha még nincsenek erős tüneteid, figyelj a táplálkozásra, stresszre, mozgásra, derítsd ki, van-e valamilyen vitaminhiányod. Szelént mindenképp szedj, nekem napi 160-200 mikrogrammot ajánlottak.

2018. máj. 24. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!