Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Infarktus utáni szívizom...

Infarktus utáni szívizom elhalásból fel lehet épülni teljesen?

Figyelt kérdés
Természetesen járok kontrollra, beszélek orvossal, de nem egyértelmű dolgokat mond. Szeretnék olyan emberrel beszélni, aki ért hozzá, és/vagy átélte és felépült. Köszönöm!

2018. júl. 21. 09:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

nem mondom h profi vagyok, de eü-s. nézd, sajnos ami elhalt izom, az sajnos már nem tud visszakerülni as teljes keringésbe, az a rész úgymond kiesik, területtől függ persze, és az se mindegy hol, de a szív teljesítménye azzal az X %-al csökken (visszafordíthatatlanul).


lehet h azért mond nem egyértelmű dolgokat, mert nagyon nehéz kiszámolni a szív kapacitás avagy teljesítménycsökkenésének %-át, hiszen ahogy írtam, attól függ, a szívizom melyik részén történt az elhalás.


ilyenkor arra kell törekedni h a megmaradt egészséges részt karban tartsd és nehogy bekövetkezzen egy második is, azaz gondolok itt főleg az egészséges életmódra (mozgás, kaja)

2018. júl. 21. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az első és legfontosabb kérdés, hogy mekkora a szívizom elhalás. Mennyi idős vagy és milyen nemű, ezek is fontos kérdések. És még van pár.
2018. júl. 21. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
20% halt el kb, 42/férfi vagyok. Nem iszok, nem dohányzok, van kis túlsúly, de nem durva, egészségesen táplálkozok. Többet kéne mozognom a jelenleginél, de pont az állapotom miatt nem tudok. Igazi 22-es csapdája. "Mozogj, hogy gyógyulj" de a mozgástól rosszabbul leszek.
2018. júl. 21. 10:53
 4/6 anonim ***** válasza:
egyelőre még ne is mozogj, legalábbis csak szépen finoman. majd még pár hónap, aztán utána, de akkor is csak fokozatosan! a túlsúlytól pedig majd meg kell szabadulni!
2018. júl. 21. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező kaptál időpontot kardiológia rehabilitációra? Ez egy kb 1 hetes kórházi bentfekvés.
2018. júl. 21. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 gromo ***** válasza:

A kérdésben kicsit kevés a konkrét információ, de megpróbálok válaszolni.

Az infarktus következtében bizonyos mértékű szívizom elhalás mindig bekövetkezik, még akkor is, ha az elzáródást szívkatéteres eljárással minél hamarabb sikerül megnyitni. A betegség hosszútávú kimenetele attól függ, mekkora szívizom halt el. Ezt szívultrahangos vizsgálattal lehet megbecsülni. Ha az infarktus utáni szakaszban mért ejekciós frakció (EF-ként van rövidítve) 50% feletti, akkor az elhalt ( jobb kifejezés : nem működő) terület nem túl nagy, ez nem veti vissza a szív normál teljesítményét. 40-50% között enyhe, 30-40% között közepes, 30% alatt súlyos funkciócsökkenéssel lehet számolni, ami később a teljesítőképesség csökkenésében nyilvánulhat meg.

A kép viszont ennél kicsit bonyolultabb. Amikor elzáródik a koszorúér, a szívizom nem azonnal hal el, hanem szépen fokozatosan. Az elzárt ér területén lesznek olyan területek, amelyek elhalnak, s lesznek olyan területek ( főleg az érhez tartozó terület széli részein), amelyek máshonnan is kaphatnak némi vérellátást. Ez nem sok, de arra elég lehet, hogy itt életképes maradjon jelentős szívizomterület, ami a működését beszünteti, de ha a vérellátását helyreállítjuk, akkor ismét működésbe lép ( ezt stunned, illetve hibernált szívizomnak nevezzük).Ez a helyreállás nem gyors, hetek - hónapok alatt következik be a keringés helyreállítását (katéteres érmegnyitás) követően. Emiatt a beteget vissza kell rendelni kb 3 hónap múlva kontroll szívultrahang vizsgálatra, ekkor lehet meglátni ténylegesen mekkora a funkciócsökkenés.

Sok függ attól is, hogy az infarktusért közvetlenül felelős ér mellett a többi éren milyen eltérések vannak. Ha itt is vannak szűkületek ( netalán régebbi koszorúér elzáródások)akkor ezek megoldásával ( akár katéteres, akár szívsebészeti úton) tovább lehet javítani a bal kamrai izomtömeg vérellátását, ezáltal van esély ara, hogy az életképes, de nem mozgó ( hibernált ) szívizom visszanyerje functióját.


Amit nem tudok spec. a te eseteddel kapcsolatban : 1. történt e az infarktus bekövetkezte után azonnal szívkatéterezés ? 2. mennyi időn belül történt a panaszok kezdetét követően az érmegnyitás ? 3. volt e a többi éren szűkület, krónikus elzáródás? 4. Konkrétan mennyi volt a kórházban készített szívUH-n az EF ? Történt e 3 hónapos kontroll szívUH ? Ha ezeket megírod, akkor tudok konkrétabb dolgokat mondani a te eseteddel kapcsolatban.

( Nyugodtan írj privátban, ezek már azt gondolom, nem feltétlenül tartoznak a nagyközönség elé, de természetesen a te eseted nyilvánosságát te határozod meg. )

2018. júl. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!