Kezdőoldal » Egészség » Bio életmód » Hogyan képes egy ember fajtárs...

Hogyan képes egy ember fajtársának csupán néhány fokos hőemelkedését az érintésével könnyűszerrel érzékelni?

Figyelt kérdés
Az ideális testhőmérséklet 36.7 Celsius-fok körül van, egy embertársunk 3-4 fokos hőemelkedését pedig olykor "tűzforrónak" érzékeljük, de mindenképp többnek tűnik, mint 3-4 fok, csupán az eszünk nem hagy minket téves utakra vergődni. Más dolgok párfokos hőemelkedését meglehet, hogy még csak meg sem tudnánk állapítani. Főleg ezért érdekel ez a kérdés. A témakör kiválasztásánál pedig nem nagyon találtam ennél megfelelőbbet. Előre köszönöm a hozzáértőbbek válaszát :)
2011. márc. 14. 20:35
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem kell 3-4 fok; anyám már a 37 fokos, azaz néhány tizedfokos eltérést is megérzi... :D
2011. márc. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Amúgy talán azért, mert a mi testhőnkhöz viszonyítjuk a másikét.


Tehát szerintem ha eléd tennének egy 36 fokos tárgyat, meg egy 38 fokos tárgyat, azokról is külön-külön, egymástól függetlenül, érintéssel egyből éreznéd, hogy melegebb vagy hidegebb-e.

2011. márc. 14. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Sleepmonster válasza:

Mivel az emberi bőrön(ben) hőérzékelő receptorok vannak, ennek köszönhetően már a tized hőmérséklet változást is megtudjuk különböztetni.

Én gyerekekkel foglalkozom, és 3 tized fok pontossággal meg tudom mondani a testhőjét ha lázas. Nem dicsekvés, szimpla tapasztalat.

2011. márc. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

@ Nem kell 3-4 fok; anyám már a 37 fokos, azaz néhány tizedfokos eltérést is megérzi... :D


Igen, nem vitatom, a 3-4 fokos, már-már kritikus határral csupán jobban szerettem volna szemléltetni, nálunk erre mondják a "tűzforrót".


@Amúgy talán azért, mert a mi testhőnkhöz viszonyítjuk a másikét.


@Tehát szerintem ha eléd tennének egy 36 fokos tárgyat, meg egy 38 fokos tárgyat, azokról is külön-külön, egymástól függetlenül, érintéssel egyből éreznéd, hogy melegebb vagy hidegebb-e.


Értelek, és logikusnak tűnik, de vajon azt az azonos és egy valamivel magasabb hőmérsékletű tárgyat elém helyeznél, vajon annyira magasnak fog-e tűnni a különbség, mint az emberi test esetében. Ott ugyanis a 36,7 és a 40 között mintha nem 3,3, hanem néha jóval nagyobb különbség "lenne".


@Sleepmonster


De vajon ugyanilyen pontossággal megállapítod-e egy eléd helyezett tárgyról is, amelyik pl. 37,7 fokkal rendelkezik :)


Mintha az emberi hőemelkedést sokkalta kifinomultabban érzékelnénk, mint a többit. Valamiért én e felé gyanakszom. Amúgy köszönöm a válaszokat, várok továbbra is véleményeket, észrevételeket :)

2011. márc. 14. 21:08
 5/8 Sleepmonster válasza:

"De vajon ugyanilyen pontossággal megállapítod-e egy eléd helyezett tárgyról is, amelyik pl. 37,7 fokkal rendelkezik :)"


Nem valószínű. Ennek az lehet az oka, hogy az emberi testről tudod, hogy kb 36.5, de egy eléd helyezett tárgyról nem tudod megmondani milyen az állandó hőmérséklete, mert nincs neki (a környezeti behatások miatt). Ezért nehezebb viszonyított értéket adni neki.

2011. márc. 15. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ha tudnád, hogy 36,7 Celsius-fokos, és mellette egy ugyancsak 36,7 Celsius-fokról pár fokkal felhevített "társa" lenne, legyenek ezek csövek, vagy bármilyen egyéb tárgyak, nos, éreznél-e olyan "hőemelkedést" a második esetében, mint a 40-41 Celsius-fokos, tűzforrónak tűnő emberi test esetén?
2011. márc. 15. 11:19
 7/8 Sleepmonster válasza:
Bár még nem próbáltam, de úgy gondolom érezhető lenne a pár tized fokos hőmérséklet differencia, és jó eséllyel meg is lehetne tippelni a pontos különbséget.
2011. márc. 16. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

mivel az embernek normális esetben a testhője kb 36;5°C

ezért ha csak 1-2 fokkal is több azért érzed forrónak mert az 37-38-39°C és ez már igazán forró :D

engedj ilyen hőmérsékletű vizet és nyúlj bele. Érezni fogod, hogy meleg/forró

2011. márc. 17. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!