Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Klausztrofóbiás vagyok és...

Klausztrofóbiás vagyok és nembírok befeküdni a zárt MRiben, mit tegyek?

Figyelt kérdés

A nyitott MRI erőssége nem lenne elég.


Probálom leküzdeni a dolgot, de nem igazán megy, enélkül viszont nem tudnak diagnózist felállítani.



2021. ápr. 29. 20:09
 1/6 anonim ***** válasza:
80%
Feküdj be. Előtte csukd be a szemed
2021. ápr. 29. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Egy hete voltam. Becsuktam a szemem, és mindenre gondoltam csak arra nem hogy egy csőben vagyok. Nem volt egyszerű, de muszáj
2021. ápr. 29. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon aterzem, amit írsz.

Nekem az első MRI vizsgalatom emiatt meg is hiúsult, életemben először ott tört rám panikroham, életem legrosszabb élménye volt. Ráadásul egy elég régi géppel csinálták (Szegeden), ahol ilyen -1.emeleten (ha jól emlékszem) volt a vizsgálat, szóval duplán szörnyű volt.

Még hazaúton is végig sírtam, és nem tudtam elmesélni a férjemnek, hogy mi történt velem, szegény meg nem értette, hogy most mi történik.


Ezután persze a dokim jól lecseszett, hogy milyen nyafi vagyok és ennek nem ez a módja.


Utána én a következőt csináltam: elintéztem, hogy adjanak beutalót egy másik kórházba, ahol pár éves géppel dolgoztak (sokkal halkabb, nincs annyira hideg és tágasabb is). Valamint irattam fel háziorvossal nyugtatót, amit előtte kellett beszedni (ez semmit nem ért teszem hozzá, 0 hatása volt, pedig sosem ettem ilyet se előtte és azóta sem).

Illetve elmondtam a nagyon aranyos asszisztensnek (?) aki csinálta a vizsgálatot, hogy mi történt legutóbb, és megengedte a férjemnek, hogy bent legyen velem, és fogja közben a kezemet végig.

Még így is elsírtam magam az elején, hogy nem kapok levegőt stb,de megmutogatta, hogy hogy áramlik a levegő stb, még puszit is adott vizsgálat előtt 😍


40percig voltam a gépben, és kb. végig 30-40mp-ig bent kellett tartanom a levegőt, pici légzés majd kezdeni elölről + kontrasztanyaggal csinálták.


Így nyugodtan végig tudtam csinálni, de folyamatosan beszélt hozzám a mikrofon keresztül, hogy ügyes vagyok stb.


Én meg most is inkább utaznek ezért +250km-rt, de csak itt csinaltatnam meg, vagy pedig magánúton, mert azokról is pozitív élményeket hallottam eddig. De iszonyú magasak az árak.

2021. ápr. 29. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Hellmano ***** válasza:
100%

Szerintem erre nincs jó módszer és nem lehet azt mondani, hogy belemész és semmi nem lesz stb. Én biztos szétverném a gépet , ha nem tudnék kimenni, ha kiakarok :D


(Én biztos nem mennék bele abba a csőbe, már akkor szétvet az adrenalin, ha nem mozdíthatom meg a kezem vagy a lábam, ha szeretném, szinte szétdurrannak a végtagjaim, ha rágondolok akkor is. Lehet nekem egy gyerekkori liftben ragadás váltotta ki ezt a dolgot amúgy, több órát voltunk a liftben beragadva még szerencse, hogy csak ketten és nem úgy, hogy tömegnyomor lett volna, mert akkor még a helyhiány is rátett volna...bár gyerekként nem viselt meg, de tuti ezért nem szeretem a zárt helyeket azóta. Nem ide tartozik, de a csőről jutott eszembe, hogy van egy parám, hogy mi van, ha az ember a koporsóban ébredne fel , mert ilyen is már előfordult nem 1-2 esetben...ezért kértem hamvasztást :D Bocs csak a cső meg a bezártságról jutott eszembe ez a kitekintés.)

2021. ápr. 29. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

3-as

Csak kíváncsiságból: mennyivel előtte vetted be a nyugibogyót?

2021. ápr. 29. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A 3-as válaszadóelég jól leírta lehetőségeket, de MR operátorként azért megpróbálom pár információval kiegészíteni.


- a tag-ek között nyak régiót írtál be, ez nyaki gerinc vagy lágyrész? nem kell leírnod a pontos diagnózist/problémádat, csak arra vagyok kíváncsi, hogy ezt írják-e valahol a papírjaidon/tudod-e. Mert ha csak nyaki gerincet kell neked csinálni (pl. sérv keresés/gerinc traumák, kézzsibbadás okának megtalálásra), akkor egyszerűbb a helyzeted.

A legtöbb helyen ugyanis ezt meglehet csinálni anélkül, hogy a fejed köré tegyenek egy szerkezetet (valami ilyesmit képzelj el:

[link] nyaki lágyrész vizsgálatnál (pajzsmirigy vizsgálat,nyaki/szájpadi tumorok stb.) viszont valószínűleg elkerülhetetlen.


Ha csak nyaki gerincet kell csinálni akkor "annyi" a vizsgálat, hogy feküdsz egy kb.húsz percet egy ágyon úgy, hogy nincsen a testeden semmi szerkezet egy mindkét oldalán nyitott csőben. Technikailag legtöbb helyen lehetsz fejjel kifelé is, bár sokat nem számít általában, mert a vizsgált régiónak a cső közepén kell lenni .

Ha lágyrész vizsgálat kell, akkor sajna majdnem 100%, hogy kell a fejed köré valamilyen hasonló szerkezet, erre viszont lehet tükröt tenni, ha az neked segít.



- amit 3-as ír (nyugtató, hozzátartozó benn lehet, lehet kérni hogy mondják, mennyi idő van kb. hátra) mind valid, még megpróbálhatsz esetleg egy szemellenzőt/alvómaszkot venni, néhány klausztrofóbiás betegnek az segített, hogy ha véletlenül kinyitotta a szemét akkor sem a gép belsejét látta.

Ja és van pánikgomb, amivel bármikor megszakíthatod a vizsgálatot.


- Megpróbálhatsz olyan MR-t keresni, ami szélesebb a legtöbb MR 60cm-s csőátmérővel rendelkeznik, de vannak 70-esek is. Nem tudom ez mennyit számít, tapasztalataim alapján akkor van jelentősége, ha a beteg nagyobb súlyú (100-110+kg), mert akkor a 60-asban a karja/válla már hozzáér a cső széléhez, ami nyilván fokozza a bezártságérzetet a 70-es 120-130-ig elég jól tolerálható, de 160kg-is beteg is belefér szűkösen.


- Ha minden kötél szakad, létezik MR altatásban is fizetősben, asszem a Huniko/Smart csinál Kistarcsán ilyet (bár nem tudom a koronavírus alatt is csinálják-e). De ezt csak végszükség esetén javasolnám, főleg ha kontrollálni is kéne majd később.

2021. ápr. 29. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!