Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Szerintetek gáz, ha nem...

Szerintetek gáz, ha nem fogadom el a hálapénzt? De most őszintén

Figyelt kérdés

Sziasztok, kezdő diplomás ápoló vagyok (ami azt jelenti, h kb 1 éve van diplomám). Nem vagyok a hálapénz híve, ezért minden alkalommal elutasítom a betegektől, hozzátartozóktól. Viszont azt vettem észre, hogy mintha nekik ez rosszul esne (arcukon lévő meglepettség, olykor csalódottság...stb).

Az én ars poeticám az, hogy a hivatásomért nekem elég az a pénz, amit a munkáltatómtól kapok, a kórházban fekvő beteg valószínűleg élete során már fizethetett annyi TB-t, hogy megillesse a minőségi ellátás (már amennyire ez lehetséges, gondolom nem kell bemutatni, hogy ilyen milyen problémákkal szembesülünk mindnyájan). Továbbá úgy gondolom, egy nem etikus elfogadnom, mert alapjáraton a kórházba bekerülő ember kiszolgáltatott.

Nektek erről mi a véleményetek? Rosszul csinálom? El kéne fogadnom, hogy ne gondolják azt, hogy rossz ellátást kapnak? Mi lenne a megfelelő mód arra, hogy ne érezzétek magatokat rosszul?! Köszönöm a segítséget, válaszokat.



2018. márc. 8. 16:38
 1/9 anonim ***** válasza:

Több ilyen emberre lenne szükség az eüben.

Mikor én bent voltam intenzív osztályon nagy nehezen jöttek oda akár csak egy párnát is igazítani vagy egy pohár vizet a kezembe adni mert én nem bírtam szinte megmozdulni sem a fájdalomtól.

2018. márc. 8. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
96%
Azta. Most módfelett megleptél. Követendő ahogy ezt a dolgot látod. Egy percig se érezd magad kellemetlenül emiatt. Példaértékű. A betegek és hozzátartozók is csak a meglepettség, a szokatlan helyzet miatt viselkednek furcsán:D Ez csak természetes, hiszen egy teljesen más közeg jellemző az egészségügyre. Hidd el, seperc alatt hozzászoknának az emberek ehhez, ha elterjedtebb hozzáállás lenne:D
2018. márc. 8. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Szia! Szerintem nem csinálod rosszul. Gondolom azért látod ezt az arcukon mert nem számítanak rá, meg lényegében "elutasítást kaptak" tőled.

Viszont! Én még gyerek vagyok szóval a szüleim fizetik a hálapénzt. Legutóbbi orvos akinek adtak nem fogadta el, gondolom anya is így nézhetett ki. De aztán a kocsiban apával megbeszélték hogy ez milyen korrekt, stb. Tehát szerintem azért az emberek szemében mégiscsak "igazi" ápoló vagy.

Egyébként ebben a témában nem vagyok annyira otthon, de kórház után mi pl kisebb ajándékot, pl teát, csokit bögrében, stb adtunk az ápólónőknek akik velem (is) foglalkoztak, ők azt elfogadták.

És még annyit, hogy tisztellek amiért ilyen ars poeticád van, de (mint ált. beteg) nem néznélek kevesebbe azért ha valaha mégis elfogadnád, mert ha jól vagyok értesülve 1) a te fizetésed sincs az egekben 2) jó és fontos munkát végzel.

Tehát a dolog rajtad áll, szerintem igazából nem bántod meg az embereket, amíg hálapénz nélkül is ellátod őket amennyire tudod.

2018. márc. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Én is kórházban dolgozom. A betegek hozzátartozói is rámenősek a hálapénzt illetően. Én nagyon kedvesen azt szoktam mondani az öregeknek, hogy vegyenek valami finomat az unokáinak, a fiatalabbaknak pedig azt, hogy egy betegnek rengeteg kiadása van, fordítsa a pénzt azokra.

Na, de van egy másik kategória is, akiknek presztízs kérdés, hogy megajándékoznak.

Ők nem pénzt adnak, hanem ajándékot. Úgy vettem észre, hogy ezt nem igazán illik visszautasítani. És azt sem túl kedves gesztus visszautasítani, amikor a hozzátartozó annyira elégedett, hogy nem említi mire készül, de sebtében rohan neked bonbont venni. :)

2018. márc. 8. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:

A hozzáállás jó, de nem százezrekről van szó. Az hogy kapsz pár ezer forintot én inkább kisebb kiegészítésnek, kávé-kajapénznek venném és elfogadnám. Gondold azt hogy borravaló vagy bármi amivel azonosulni tudsz.

Nyilván jobb lenne ha valami ajándékot adnának, de már a 20. csoki után a francnak sem kéne az...

2018. márc. 8. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A 21. csokit sem illik visszautasítani. Volt egy idős néni, aki pirospaprikát adott, vagy nagy szeretettel adott a gyümölcséből. Ha nem eszed meg, akkor is illik elfogadni, mert neki jó érzés, hogy megosztotta veled.
2018. márc. 8. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
96%

Radiolológus vagyok, a mi szakmánkban nem gyakori a hálapénz. Miután megtaláltuk a beteg daganatát, vettünk mintát, segítettük a sebészt a munkájában (műtét előtti jelölés) előfordul (negyedévente egy alkalom kb), hogy kísérőlevélkével együtt kap a team egy szatyor mindenfélét, ennek nagyon örülünk, a levélkét kitesszük a nézőszekrényre, jó ránézni később is.

Pénzt nemigen kapunk, volt eset, hogy elfogadtam a vizsgálat, mintavétel után, mert a néni elsírta magát, hogy "ha nem veszi el, nem gyógyulok meg". Erre nem tudtam mit mondani, vettünk belőle közösen kávét, stb.

Ha visszautasítod és nagyon tukmálja a páciens a pénzt, akkor mondd azt, hogy fogadalmad van és nem akarod azt megszegni.

Ha azt mondod, hogy "kell ez majd még magának", akkor ez megalázó lehet illetve azt sugallhatja, hogy nagy betegsége van és arra fog kelleni.

Ne tűnj fennsőbbségesnek.


Nagyon tisztellek a magatartásodért.

2018. márc. 8. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az a gáz, hogy diplomás létedre és nem osztasz meg a hozzátartozóval, beteggel olyan információt, amivel nem a saját zsebedet tömnéd, ha már nem akarod, hanem jót cselekednél, ami a kórházat szolgálja.


Gondolom van számlaszám.

2018. márc. 10. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszi a kommenteket. :) Első élményem hallgatóként ért, amikor az egyik osztályon a néni sírva könyörgött, hogy fogadjam el a pénzt, de aztán megbeszéltük és hálásan átölelt. De az borzasztó, mert kvázi azt hitte, hogy azért nem fogadom el, mert lesz vele valami, és volt néhány ilyen tapasztalatom és ezért is írtam ki a kérdést.

De én nem tartom etikusnak azt, továbbra sem, hogy hálapénzt kapjunk, csak hát ez mindenkiben másként csapódik le, a néniben úgy, hogy valamit "elrontottuk", de hál'istennek hazakerült és megnyugodott.

Egyébként az meg hót mindegy, ahogy valaki írta, hogy most pár 1000Ft-t kapsz vagy százezreket, mert tegyük fel: egy néni bekerül a krónikusra (általában elfekvőnek csúfolják), akkor több évet lehúzhat ott, függően attól, hogy milyenné vált benntartózkodása idején a szociális helyzete (ez talán a legszomorúbb téma...), én minden nap láttam az egyik hölgyet, ahogy pénzelte XY ápolót, na most, ha az csak napi 500 Ft (ne fogjuk erre, hogy kajapénz, légyszíves mert kapunk a konyháról kaját), akkor szerintem az évente circa 182500 Ft... Szóval remélem érzékeltettem, sok kicsi sokra megy.

Radiológusnak: családom egyik tagját a "betegségek betegsége" megtámadta... Nos a radiológus volt a legkedvesebb velünk, a családtagom akart pénzt adni, de én ellenzem az egészet, ezért végül (eddig) senkinek sem adtunk és remélem, hogy erre nem fog sor kerülni - és nem azért mert sajnálom, hanem azért mert ez tartja fenn a rendszert és egyébként érzem én is ezt az oldalt, hogy mennyire nehéz, mert kicsit elvárásként éljük meg. (főleg az onkológus oldaláról, na az az orvos valami hihetetlen pofátlan volt). Persze dögivel van jó példa, legyen akár sebész, akár nőgyógyász, akkor endoszkópián az asszisztens. :)))



Utolsó: nem értem miről beszélsz, ha megfogalmazod még egyszer, akkor talán tudok rá válaszolni.

2018. márc. 10. 08:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!