Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ezek normális tünetek az SM...

Ezek normális tünetek az SM betegségnél?

Figyelt kérdés
5 éve vagyok SM,csatlakoztam egy klubbhoz nem rég és próbáltam beszélgetni velük,hogy ő nekik,hogy nyilvánúl meg a betegség.Azt mondják zsibbad és nem érzik,meg nem mozog a lábuk.Én ezen kiakadttam,mert nekem borzasztó fájdalmaim vannak,akár fekszem,akár ülök vagy épp állok! Olyan mintha égne a talpam,főleg a boltívnél + mnitha apró tűvel szurkálnák! Gyakran kapja el izomgörcs is,meg olyan nyújtózási kényszereim szoktak lenni,mint amikor az ember elfekszi valamilyét...a zsibbadást csak enyhén érzem. De a fájdalom felhúzódik egész a derekamig és néha bele is nyilal,akkor jobb ha nem állok,mert teljesen elenged a lábam és összeesek...:( Szinte állandó izom görcseim vannak a lábamba,főleg a combomba,meg a vádliba! Ezek a tünetek normálisak? Én sokat szenvedek,voltam már az őrület határán is nem egyszer.:(Muszály megkérdeznem,esetleg szintén betegeket,mert az orvosom kezelt már félre és félek most is.De más orvoshoz nem tudok menni.:(
2010. júl. 22. 23:19
 1/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Sajnos a sclerosis multiplex mint azt a neve is mutatja nagyon multiplex azaz összetett betegség. Az előforduló tünetek és azok által okozott fájdalom nagyon függ attól hogy azok a bizonyos szklerotikus gócok az agy mely területén jönnek létre, így sajnos a tünetek tárháza is végtelen. Sajnos az okok sem ismertek, de feltételezik, hogy vírusfertőzések változtatják meg az immunrendszer működését úgy, hogy az saját myelinje ellen fordul. Nem valami különleges vírusra gondolnak, hanem egy viszonylag elterjedt kórokozóra, ami csak bizonyos körülmények között az idegrendszerbe jutva okoz bajt.

Az SM nem fertőző.

Alapvető tünetei(egyénenként változhat):

A szem problémái közül a betegek egynegyedénél első tünetként jelentkező látóideg-gyulladás, a homályos látás, kettőslátás, és a sajnos többnyire maradandó, akaratlan gyors szemmozgások, szemtekerezgés (nystagmus) jelentkezése gyakori panaszok.

A mozgáskoordinációs problémák közül az egyensúlyvesztés, bizonytalan járás, szédülés, a végtagokkal végzett mozgások ügyetlensége, a lábak gyengesége tűnhet föl. Az izmok merevekké, görcsösekké válhatnak.

Az érzékelés zavarairól van szó, ha a betegek égő, bizsergő érzést említenek, emellett indokolatlan fájdalmak is felléphetnek.

A beszéd lelassul, érthetetlenné válik, megváltozik a ritmusa, beszéd közben nyelési nehézségek jelentkeznek.

Az általánosan eluralkodó fáradtság, ami a fizikai aktivitástól vagy épp pihentségtől teljesen függetlenül jelentkezik, a beteget képtelenné teheti önmaga ellátására is, valójában a leggyakoribb panaszok egyike.

A vizelettartási zavarok gyakoriak, a széklettartási nehézség sokkal ritkább, inkább a székrekedés okoz panaszt.

A szexuális élet impotencia, csökkent libidó és érzékenység miatt válik nehézzé.

A mentális zavarok közül a rövid távú emlékezet és a koncentrációs képesség gyengülése említhető.

A betegség tüneteire jellemző, hogy rohamszerűen, - SM-es szakkifejezéssel és helyesírással élve shubokban - jelentkeznek, különböző valószínűséggel spontán gyógyulnak, vagy maradandóvá válnak. Így például a látóideg-gyulladás általában gyógyul, a kialakult nystagmus többnyire megmarad.

A fent leírtak tekintetében, ha és amennyiben Önnek nincs egyéb betegsége, sajnos a betegsége magyarázhatja a tüneteit. Mindenképpen forduljon ideggyógyász szakorvoshoz, sajnos az SM kezelése egész embert kíván mind az orvos mind a beteg részéről, és nem ártana egy control MR esetleg pozitron emissziós tomográfia sem.


Ha esetleg további segítségre van szüksége itt segítenek:

[link]


Andr. Dr.

2010. júl. 22. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Tisztel doktor úr! Nagyon köszönöm a válaszát!

A jelenlegi ideggyógyászomban nem bízok! 15 éves koromban kaptam a betegséget egy védőoltástól,ennek ellenére 4 évig szérum mérgezéssel kezelt! Pedig akkor még gyógyítható lett volna!Nem csak úgy lett,hanem szépen lassan alakúlt ki! Sajnos nem tudok más orvoshoz menni,jelen esetbe semmilyen segélyt nem kapok és nincs pénzem utazgatni.A TB-m is lejár lassan.

Én ágyéki sérvre is gyanakszom kicsit,vagy valami kinövésre ami nyomhatja a gerinc velőm.14 éves koromban nagyon megütöttem a farok csontom,de orvos nem látta.Abból nem lehet valami?


Még egyszer nagyon köszönöm a válaszát!!

2010. júl. 22. 23:58
 3/9 anonim ***** válasza:

Tisztelt Kérdező!


Felteszem a farokcsont alatt a sacrumot azaz a gerinc utolsó szakaszát érti. Véleményem szerint a 14 éves korában a sacrumot ért traumának semmi köze nincs a végtag felső részben keletkező fájdalmához. Persze nem tudom hogy mennyi idős és milyen nemü Ön. Ha ez a trauma 5 éven belül történt akkor esetleg lehet köze a tüneteihez, de ezt képalkotó vizsgálatok hiányában kijelenteni sarlatánság lenne, legalább egy sacralis rtg. vizsgálat kellene amit reumatológus szakorvossal történő konzultációval kellene egybekötni.

A sérvet ebből kizárnám. Mindenképpen sajnálatos dolog, hogy nincs hova fordulnia, még egyszer javasolnám Önnek az előző levelemben küldött smtársaság-ot ahol segítséget kaphat, vagy forduljon háziorvosához aki felvilágosítást ad ilyen helyzetekre.

Azt hogy az Sm-et védőoltástól kapta egy kicsit kételkedve fogadom. Mi volt az a védőoltás? Az, hogy akkor még gyógyítható lett volna pedig kizárnám, maximum kezelhető hiszem az orvostudomány mai állása szerint az Sm gyógyíthatatlan.


Andr.Dr.

2010. júl. 27. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Tisztelt Dr. Andr.


Hát az már régen történt,én most vagyok 24 éves nő.

Azért reménykedttem,hogy talán még sem SM,nagyon nehezen dolgozom fel még mindig ezt a tudatot. Rajzolok és nagyon rossz belegondolnom,hogy egyszer eljön az a nap amikor nem fogok többet tudni rajzolni!Reménykedem,hogy még a közel jövőben megtalálja az orvostudomány a gyógymodot.

A védőoltásnak valóban ez volt a mellékhatása,anyukám annak idelyén elkérte a papírját,ami meg is van csak elő kell keresnem,de biztos,hogy megvan!

Azt még had kérdezzem meg,ez kifelejtettem a kérdésből,hogy az is normális,hogy vörös a lábam? Olyan mint ha nem kapna vért,a másiknál sokkal vörösebb! Fürdés után még jobban feltűnik és akkor nagyon fáj is. Köszönöm ismét a válaszát!

2010. júl. 28. 22:08
 5/9 A kérdező kommentje:
Azt még elfelejtettem,hogy írtam én már az országos SM klubnak is,annyi viszhangja volt,hogy beléptem a helyi SM klubba,de nem történt semmi sőt még az is kiadás lett.A Gyulai SM klub küldött egyszer nekem egy vissza nem térítendő adományt,ami nagyon jól jött! Ennek már 4-5 hónapja.
2010. júl. 28. 22:14
 6/9 A kérdező kommentje:
Akkor még nem SM-mel kezelt a doktor úr,hanem szérum mérgezéssel,ami azért volt érdekes nekem,mert ugyan olyan tüneteim voltak mint most.Akkor elgyengűlt és zsibbadt a két lábam a kezem nem,csak az alsó végtagok. És akkor is B6 és B12-őt kaptam! És a diagnózis után is ezeket kaptam csak szteroidokkal kiegészítve,meg három állandó gyógyszerem volt.Chinotal,Fenistil 24,és E vitamin. A kórházba felírtak nekem xanax 0.5 is,de a kezelő orvosom azt nem ajánlotta és altatót írt fel nekem.Murmin azt hiszem erre már nem emlékszem. Nem nagyon szedttem,mert nem hatott,eléggé ideges típus vagyok,a xanax jó volt.
2010. júl. 28. 22:20
 7/9 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Sajnos a lábfájdalma és az azt kísérő tünetekről további vizsgálatok nélkül nem tudok nyilatkozni, hiszen vizsgálatra lenne szükség ahhoz hogy kizárjuk vagy éppen megerősítsük hogy azt az Sm okozza. Természetesen lehet az is az SM-et kísérő tünet, de vizsgálat hiányában csak találgatás. Az viszont mindenképpen némi aggodalomra ad okot hogy csak az egyik végtag produkálja ezen tüneteket. Ne ijedjen meg de én mindenképpen erőltetnék egy reumatológiai szakorvosi vizsgálatot, és egy sacralis MR-t.

A rajzolást még nagyon sokáig tudja majd csinálni, ne keseredjen el hiszen az utóbbi évek őssejttel, valamint ösztrogénnel az SM kezelésében végzett kísérletek nagyon biztató eredményeket mutatnak. Évről évre hatalmas az előrelépés ezen területen.


Andr.Dr.

2010. júl. 29. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Azért kicsit megréműltem,mert nincs TB-m!Nem tudom fizetni a havi 5000Ft-t.Ez az én legnagyobb problémám immáron 3 éve! Azóta az orvosok "elkergetnek" a rendelőből!Sok helyen próbálkoztam már,hogy legyen valami kis segélyem,hogy legalább a TB-m,meg a gyógyszereim meglegyenek! Sorra kapom az elutasításokat,arra hívatkoznak,hogy nincs egy éves munka viszonyom!Már regisztrált vagyok a helyi munkanélküli irodába,de az csak decemberbe fog lejárni, a munkakeresői időm!Addig nem tudom mi lesz.Valamit még megpróbálok...

Én is reménykedem az őssejt kutatásba,ez tartja bennem még a hitet.Újra köszönöm a válaszát!

2010. júl. 29. 03:39
 9/9 A kérdező kommentje:

Megtaláltam a papírt! Engerix-B

Ez volt az a védőoltás.

2010. júl. 29. 22:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!