Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Összetört a higanyos lázmérő,...

Összetört a higanyos lázmérő, meghalok?

Figyelt kérdés
Az a helyzet hogy eltörtem a lázmérőt. Még a higanyos volt.... Felporszivóztam(tudom rossz ötlet volt) szellőztetek folyamatosan. Holnap fel is mosom meg alaposan keresek még kis golyókat. Ha esetleg nagyon pici golyó marad, akkor annak párolgása okozhat nagy bajt?
2020. aug. 26. 23:07
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A belélegzett higanygőz a legveszélyesebb, hiszen tüdőn keresztül a belélegzett mennyiség 80%-a felszívódik, és a véráramon keresztül az agyban, vesében, májban és más szervekben lerakódik.


Teendőink:



A kiömlött higany azonnal párologni kezd, ezért mielőtt nekikezdünk a higany feltakarításának, nyissunk ablakot. Ne engedjünk senkit be a szobába. A törött hőmérő környékére mezítláb vagy zokniban ne lépjünk, hiszen így széthordjuk az egész lakásban; legjobb, ha olyan papucsot húzunk, amelyet utána el fogunk tudni dobni. Tilos hozzá érni és igyekezzünk ne közel hajolni a higanycseppekhez, hogy minél kevesebb higanygőzt lélegezzünk be.

Húzzunk gumikesztyűt. Egy fehér papírlappal görgessük össze a higanycseppeket (ahogy két csepp találkozik, azonnal eggyé válnak, melyhez következő cseppet görgethetünk) valamint szedjük össze az összetört lázmérő darabjait is, és mindezt gyűjtsük egy zárható edénybe.

A legközelebbi patikában vásároljunk kénport. A maradék, szabad szemmel nem látható higanycseppek semlegesítéséhez a kénporral szórjuk be az összetört lázmérő helyét, majd terítsük le újságpapírral és hagyjuk állni egy kis ideig. A higany ekkor a kénnel egyesülve higany-szulfidot alkot, amely már nem veszélyes. Az így keletkező szürkés anyagot seperjük össze, és szintén helyezzük egy zárható edénybe. Legvégül tiszta vízzel mossuk fel. A felmosórongyot szintén dobjuk ki a felmosás után.

Pár napig folyamatosan szellőztessünk, és utána is néhány hétig rendszeresen, ez alatt az idő alatt pedig próbáljunk meg ne tartózkodni huzamosabb ideig a helyiségben.

Az összegyűjtött higanyt és higany-szulfidot veszélyes hulladékként kell kezelnünk. A lezárt tégelyt ne dobjuk a szemétbe, hanem adjuk le a legközelebbi veszélyes hulladék gyűjtő telepen.

2020. aug. 26. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
65%
Semmi bajod nem lesz, nem kell túlgondolni. Kiskoromban folyamatosan törtem őket és még élek.
2020. aug. 26. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Miss Endzsi ***** válasza:
90%
Nekünk általánosban volt egy ilyen természetes módszereket valló, gyógyításban hívő, mindenféle ezoterikusságos dolgokban. Konkrétan minden évben eljátszotta az adott osztállyal, hogy kivette a higanyt és a kezében mutogatta előttünk fél méterre. Elég idős, még él.
2020. aug. 26. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

az unokatestvéreimmel összetörtük a lázmérőt és szórakoztunk vele majd elsinkeltük...:)))

eltelt 20 év azóta minimum, élünk mindannyian, ha ez megnyugtat :)

2020. aug. 26. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Régebbi kérdésekből gyűjtöttem válaszokat:


Nem lesz semmi bajod, ilyen megesik mással is, nem egy nagy mennyiség.

Nálunk két hétig sonkaszag volt utána, amit nem tudtam mire vélni.

Gyerek korunkban sok ilyen lázmérőt törtünk, nem lett semmi bajunk. Összeszedted, szellőztettél, ne aggódj.

Nem

A higany önmagában semmit nem csinál, nem létezik olyan, hogy valami higanyos lesz, így semmi egyéb teendő nincs vele.

Persze a kukába dobni a higanyt súlyos szabálysértés, ha kinyomozzák, százezrekbe kerülhet!

A higanygőz súlyosan mérgező. Kénporral kell leszórni azt a helyet, ahol szétgurult, esetleg repedésbe begurult.

Hogy ennyi mennyiségtől lehet-e valami baj, azt nem tudom.

"A higanygőz súlyosan mérgező. Kénporral kell leszórni azt a helyet, ahol szétgurult, esetleg repedésbe begurult.

Hogy ennyi mennyiségtől lehet-e valami baj, azt nem tudom."

Egy kis hőmérő miatt? Eszednél vagy ember? Régen általános iskolában higanyba nyúlkáltam (osztálytárs lopott a kémia szertárból) és kutya bajom nem lett..Atyám ennyi hipohondert..

meg fogsz halni ... majd egyszer, de nem a hőmérő higanyától :)

ennyire nem pánikolhat valaki :) ... gyerekkoromban direkt törtem őket, hogy a higany-golyókkal gurigázzak ... olyan kis aranyosak voltak :)

ne félj semmitől, semmi bajod nem lesz a hőmérőnyi higanytól a szobában :)

Gyerekkorunkban megettük.nem tudom milyen hatást hittünk neki.Semmi bajunk nem volt tőle.Csak a túlzott félelmed miatt írtam ezt le :D

Ha nem ette meg nem lesz semmi baja

Gyerekkoromba unalmamba én egyszer szétharabtam a higanyos lázméröt =) Semmi bajom nem lett. De ha egy minimális mennyiség is jut a szervezetébe azt gyomórmosással ki lehet nyomatni. De olvastam hogy egyes belsö dugulások ellen is szokták alkalmazni a higanyt. Mivelt mérgezö ezt persze csak orvosnál.

uhh tudod mennyi higanyt törtem össze mikor kicsi voltam?Imádtam mikor a kicsi higany gömböcskék ide oda gurultak,mindig játszottam velük-viszont sose ettem meg.Fogdostam,persze anya mindig leszidott,de soha semmi bajom nem volt tűlük.

[...] mert így a gőze ártalmas, Szellőztess ki és a higanyt távolítsd el a lakásból.

Nem halálos, de nem is egészséges a higanyt belélegezni. Tudod hány hőmérőt törtünk mi gyerekkorunkban, és még itt vagyunk.

Ennyi higany nem halálos. Remélem nem csak a kukába dobtad ki hanem szépen összecsomagoltad és levitted a kinti szemetesbe. És abban is reménykedem, hogy nem nyúltál a higanyhoz. Egyébként most nem jut eszembe, hogy mit de lehet venni egy szert a patikában ami semlegesíti, de ebben a mennyiségben én úgy tanultam ismétlem, hogy nem halálos. Máskor azért figyelj oda és ilyen dolgokkal ne játsz, jobb félni mint megijedni.

Kénport kell venni.

Szemétbe nem szabad dobni, veszélyes hulladékgyűjtó telepre kell adni, lezárt edényben a higanyt.

Ha az otthoni szemetesbe dobtad ki, akkor vidd le a konténerbe az egész pakkot bögrével együtt. A higanygőz nem gyerekjáték. Alaposan moss kezet, és szellőztess ki.

Mellesleg kénporral lehet a higanyt semlegesíteni. Ha nem ment máshova belőle akkor szerencséd volt. Ha mindezt megtetted, megnyugodhatsz.

ne temessétek már szegényt! gyerekkorunkban csomószor tört lázmérő, senkinek se lett baja

a piros, kék stb színű "higany", nem is az. azért 2 percesek a lázmérők. a régi higanyos volt 10 perces.

Persze hívassátok vele a rendőrséget, mentőket, tűzoltóságot, katasztrófavédelmet egyből...

Ekkora mennyiségtől semmilyen bajod nem lesz, ez 100%. Tényleg okos gyerek vagy, mivel nem hagytad figyelem nélkül a dolgot, aggódtál miatta, és itt megkérdezted. Higany mérgezés kb csak olyankor merül fel, ha valaki egy gyárban, fémekkel dolgozik, és valamilyen higany származék gőzét lélegzi nap mint nap. Én is kisérletezgetős/piromániás voltam kiskoromban, folytassad csak nyugodtan, két dologra vigyázz, hogy a lakásban ne gyújtogass, és hogy ne lélegezz be/nyelj le semmi "kísérleti anyagot" :)

2020. aug. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
En harminc evvel ezelott tortem ossze. Mialatt mostmilesz, mostmileszt kiabaltam, nagynenem felporszivozott nagyon alaposan. Ablakot nem nyitott. O hetven eves most.
2020. aug. 27. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Mennyit törtünk mi annak idején, és élünk, túl van spirázva ez az egész.

Dobd ki a porszívó zsákot, szellőztess, túl fogod élni.

2020. aug. 27. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!