Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Fiatal felnőttkorban pszichiát...

Fiatal felnőttkorban pszichiáternél vagy pszichológusnál lehet diagnosztizáltatni az Asperger-szindrómát?

Figyelt kérdés

2021. febr. 19. 17:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

2018-ban diagnosztizáltak, 44 éves koromban az Autizmus Alapítványnál. 1995-ben, 21 évesen mentem először pszichiáterhez, az azóta eltelt 25 évben tizenvalahány pszichiáternél jártam. Amikor beutaltak szakpszichológushoz, akkor azok is vizsgáltak, de csak a szokásos depressziót és generalizált szorongás zavart állapították meg.


A fentiek alapján azt tudom mondani, hogy sem pszichiáter, sem pszichológus nem fog senkit diagnosztizálni Asperger-szindrómával!


Egyrészt azért nem, mert dilettánsok.

Másrészt azért, mert ezt erre szakosodott szakemberek végzik.


A hozzáértő pszichiáterek és pszichológusok "felmentése" érdekében mondom, hogy nekik nem is dolguk, hogy ezt felismerjék!

A dolguk az LENNE, hogy felismerjék ennek a szindrómának (vagy egyébnek) a LEHETŐSÉGÉT és ezután BEUTALÓT írjanak a megfelelő SZAKEMBEREKHEZ.


Ilyen esetben a pszichiáternek, a pszichológusnak és a szakpszichológusnak is csak annyi lenne a dolga, hogy felismerje azt, hogy ez nem "egyszerű depresszió", nem "egyszerű szorongás" - ami bárkinél kialakulhat az élete során, hanem többről van szó.


Bármilyen korban megállapíthatja egy (valódi) szakember, hogy a páciensének Asperger-szindrómája vagy Autizmus Spektrum Zavara van. Csak érteni kell hozzá. Ezzel születik az ember, "kinőni" nem lehet - de nem is kell.


(Nekem nem volt ilyen "szerencsém", de ezt most hagyom.)


A kérdésre válaszolva: Sem pszichológus, sem pszichiáter nem elég felkészült ahhoz, hogy ilyesmit megállapítson. Jogi akadálya is van, ők erre nincsenek felhatalmazva. De gúnyolódni talán fognak, ha te hozod fel a témát! (Tapasztalat 2015-ből, ami nem volt annyira régen!)


Magyarországon én az Autizmus Alapítványt tudom ajánlani, bár lehet hogy van jobb is!

A Vadaskertet hagynám... Az alapján, amiket itt, ezen az oldalon olvastam róluk az elmúlt években.


A hab a tortán, hogy az Asperger-szindrómát besorolták az új Autizmus Spektrum Zavar alá, ami nem segíti a helyes diagnózis felállítását a páciens szempontjából.

Mindenesetre az Autizmus Alapítványnál 2018 októberében én ezt a diagnózist kaptam:

"pervazív fejlődési zavar, aspergeri típus F84.5"


A lényeg, hogy az igazi szakemberek még nyilvántartják a különbséget Asperger-szindróma és Autizmus Spektrum Zavar között.

Ami azt illeti, az utóbbinak jobban örülnék...


Könnyebb az élet autistaként, mint aspergeresként. Az Asperger nem enyhe formája az autizmusnak. Az autistáknak is baromi nehéz és kegyetlen lehet a "normálisok" (neurotipikusok) társasalmában boldogulni, de az Aspergeresnek még nehezebb. Nem látszik rajta a fogyatékossága - például ezért. Utána meg másnak magyarázzák.


Remélem, hogy tudtam segíteni! :)

2021. febr. 20. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm az információkat. De akkor hogy lehet megszerezni azt a papírt, amivel elvileg 40 plusz pont szerezhető az egyetemi felvételin?
2021. febr. 20. 16:04
 3/5 anonim ***** válasza:

Én írtam a választ, sajnos ebben nem tudok segíteni. Nem is értem a kérdést, őszintén szólva.

Azt még érteni vélem, hogy egy ilyen jellegű fogyatékossággal másképpen bírálják el az ember teljesítményét, (megváltozott munkaképességűként dolgozom) de azt nem értem, hogy ettől miért kapna egy egyetemen plusz pontot egy Asperger-szindrómás.

Én technikumot végeztem 1993-ban a diagnózis nélkül. Csak 2007-ben jöttem rá, hogy Aspergeres vagyok. És 2018-ban diagnosztizáltak az Autizmus Alapítványnál.


Talán más tud majd erre válaszolni.

2021. febr. 20. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Engem is az Autizmus Alapítványnál diagnosztizáltak Budapesten és meg is kaptam rá egyetemi felvételin a 40 plusz pontot. Már több éve felvételiztem, nem emlékszem rá melyik papírt kellett hozzá feltölteni, de a felvi oldalon le kell hogy legyen írva.
2021. márc. 9. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
68%
APA standard DSM 5 2013 alapján Autizmus spektrumzavar van aminek enyhe, illetve súlyos formája van. Azért spektrum,mert a tünetek eltérők lehetnek.
2021. ápr. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!