Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen előnyökkel jár egy még...

Jaya Deva kérdése:

Milyen előnyökkel jár egy még nem diagnosztizált, felnőtt (magasan funkcionáló) autista számára, ha diagnosztizáltatja magát?

Figyelt kérdés
Erős a gyanú, habár az illető nagyon jól kompenzál, igaz azon az áron, hogy szorongásos erőteljesen, mert úgy érzi, emberi közösségben szerepet kell játszania, ami erőteljesen kimeríti szellemileg és fizikailag is mindennap...

2017. máj. 2. 12:25
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Fogyatékossági támogatásban részesülhet, valamint egy felnőtt személy elmehet ápolási díjra, ha vállalja az illető rendszeres gondozását.
2017. máj. 2. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem azok nem. Személyi adókedvezmény, 5000Ft/hó.

Illetve mehet terápiára (bár ahhoz nem kell diagnózis).

2017. máj. 2. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Az önelfogadásban segíthet, de a terápia többet ér (diagnózis nélkül is).
2017. máj. 2. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Én is úgy gondolom, hogy Magyarországon nincs sok értelme a diagnózisnak. Jól el van az illető, csak laikusként, talán rossz helyen alakultak ki a szociális, közösségi területtel kapcsolatos idegpályák, ami miatt ugyan el tudja játszani, mintha neurotipikus lenne, de belül szenved emberi közegben.

Más aspergeres/autista számára is olyan, mintha az emberi jelenlét egyenlő lenne a számonkéréssel, figyeléssel, kontrollálással? Még a legjobb emberek között is, mintha be lenne szorítva valami szűk helyre és legszívesebben menekülne...

Kérdés, hogy mi a jó: megfelelni a társadalmi elvárásoknak, cserében szorongani és állandóan kimerülni vagy felvállalni saját magát és akkor meg azért fog szorongani, mert "toleráns" embertársaink kiközösítik, hülyének nézik, ráadásul munkaerőpiaci helyzete erőteljesen instabillá válik és veszélybe kerül az egzisztenciája. Milyen megoldás lehet egy autizmus-gyanús ember számára, ebben az esetben?

2017. máj. 3. 08:02
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy jó kérdés. Jómagam autista vagyok és még csak nem is aspergeres, hanem gyermekkori autizmussal rendelkező egyén. Orvosi papírom is van róla. Mégsem vállalom fel, tartva a következményektől. Leginkább attól félek, hogy egy ilyen vallomás után barátaimat sorra veszíteném el, nagyon sokan ugyanis azt hiszik, hogy ez egy fertőző betegség, holott messze nem az. Ezen kívül ott vannak a tévhitek, miszerint az autisták agresszívak és szívtelenek, ami szintén hátrányos. Persze előbb-utóbb mindenki észreveszi rajtam, hogy furcsa vagyok, de ebből inkább azt veszik ki, hogy magamnak való, érdekes egyén lennék, nem pedig azt, hogy autista.
2017. máj. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Munkahelyen (attól függ persze, hogy milyen) kérhetsz egyéni munkarendet, esetleg speciális munkakörülményeket. Pl. aki nagyon nem képes zajban hatékonyan dolgozni, annak esetleg megengedhetik az otthoni munkavégzést, ha olyan jellegű munkáról van szó. Vagy ha rugalmas munkarendben kellene dolgoznod, autizmusra hivatkozva kérhetsz állandó fix beosztást, hogy ne zavarodjon meg a napi rutinod. De ez munkahelyfüggő, és még inkább főnökfüggő. Attól, hogy van orvosi papírod, nem biztos, hogy a főnököd belemegy ilyenekbe, nagyobb a valószínűsége, hogy a coming out után valami kitalált indokkal kirúg (a diagnózisodra hivatkozva hivatalosan nem teheti meg).
2017. máj. 5. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Életemben a legbölcsebb mondásokat pont autistáktól hallottam (legalábbis, ami az én életemet érinte):

1. nem az autistákat kellene kezelni, hanem azokat, akik nem képesek elfogadni a másságot és gyűlöletet keltenek, mert ezek az igazi fogyatékosságok;

2. az oktatásban, nevelésben annyira erőltetik a másokkal való kommunikáció fontosságát, a másokért való áldozathozatalt, holott még a saját valós igényeinket sem ismerjük, saját magunkért sem tudunk áldozatot hozni.

Carl Gustav Jung írt a lélektani típusokról, nagyon leegyszerűsítve, mindenkiben dominál intra- vagy extravertáltság. A hagyományos freudi pszichológia az introvertáltat (ő intro-t írt, Jung intrá-t), mint kóros megnyilvánulást határozza meg. Jung ezt meghaladta és úgymond "rehabilitálta" az intravertáltakat.

Azt írta, hogy a modern, nyugati típusú társadalmakban az extravertált embertípus erőteljesen domináns és, mint ideálkép is az van - kimondatlanul - meghatározva. El sem tudják képzelni, hogy valaki nem a társadalomban, közösségben, az emberi világban akar kibonatkozni. Pedig a másik oldalról is meg lehet közelíteni: intravertáltként egy extravertált világban,nagyon nehéz élni. Ahol minden arról szól, hogy mutasd meg magad a világban, teljesedj ki mások felé.

A magam részéről úgy vagyok, hogy alapvetően intravertált vagyok az emberek felé (bár előadásban, monológiákban erős vagyok, dialóguskban annál kevésbé, inkább csak eljátszom, de igyekszem kiszállni a társas szituációkból, minél hamarabb), extravertált tendenciáim pedig vissza vannak vonva az emberektől (többnyire, színészkedés, mintha én is extravertált lennék, a társadalmi elvárások miatt). Az én extravertált tendenciáim a természet, kultúra, művészet és a humán tudományok felé irányulnak. Mivel kifejező készségem alacsony színtű, érvényesülni egyáltalán nem tudok vele.

Szóval, nem hiszem, hogy az intravertált ember magábazárkózó volna, inkább az ő extravertált hajlamai más felé irányulnak, nem az emberek felé. De miért is kellene mindenkinek az emberekkel foglalkoznia? Miért ne lehennének különbségek a fókuszpontok között?

Ezért indult egy többnyire autisták által alapított nemzetközi mozgalom, a neurodiverzitás jegyében, ami azt próbálja elérni, hogy a társadalom legyen nyitott a más agyszerkezetű, társadalmi képességeket tekintve korlátozott, egyéb vonatkozásban pedig lehet, hogy kiteljesedettebb egyénekre.

Ha egy autistának nincsenek is különleges képességei (ami sztereotípia a Rainman óta terjedt el), az biztos, hogy más látásmóddal rendelkezik, mint a konszenzuális, "normálisnak" mondott látásmóddal rendelkezők, akár kifejezi ezt, akár nem. Minden látásmódra szükség van, az autizmus is egy jelzőfény a világ számára, hogy az ember maximuma nem egy társadalmi meghatározottságból eredő valami, hanem önálló, független, felszabadulásra és boldogságra törekvő lélek. Mindenkinek joga van a boldogságra, akár kifelé mutatja azt, akár "magába zárva" éli azt meg.

2017. máj. 5. 11:03
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Az introvertáltság és extrovertáltság kérdése nem igazán tartozik ide. Az is sztereotípia, hogy aki autista, az csakis introvertált lehet, pedig nem így van. Vannak nagyon extrovertált autisták is. (És amúgy nekik sokkal rosszabb a helyzetük, mint egy introvertált autistának, mert lenne igényük a társas érintkezésre, sőt, kifejezetten így tudnának feltöltődni, de mivel a szociális készségeik ugyanúgy nem jók, mint egy introvertált autistának, így nagyon nehezen tudják ezt az igényüket kielégíteni.)
2017. máj. 5. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Annta ***** válasza:
100%
Ma még ijesztően hangzik, hogy valaki autista, de remélem eljön az idő, amikor ez a szó azt fogja jelenteni, máshogy működik, mint te, de őszinte, érdekes és ő is szeretnivaló.
2017. jún. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!