Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Egészséges életmód?

Egészséges életmód?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szóval szeretnék elkezdeni egészségesegn élni. Ezalatt az egészséges táplálkozást, mozgást és az életmódot értem. Azért nem interneten keresek rá erre, mert szeretném a ti életmódotokat, tanácsaitokat és sikereiteket "hallani", olvasni.

Mostanság nem igazán élek egészségesen. Szinte napi szinten eszek chipset (nem keveset), egy héten csak egyszer tornázok (jógázok), egésznap (tanuláson kívül) telefonozok és bennt ülök a házban, nem mozdulok ki.

Elszeretnék kezdeni is napi szinten sportolni, de nem tudom, hogy hogyan kezdjek hozzá.

Segítségeteket kérem!

Ti hogyan kezdtétek el az edzést (akár videókat is linkelhettek)?

Ti hogyan étkeztek (lehet recepteket írni)?

Ti hogyan éltek egészséges életet (hosszú szövegek is jöhetnek, elolvasom mindet)?

Légyszíves mellőzétek a nem idevaló és sértő szövegeket!

A válaszokat előre is köszönöm!

(lány vagyok, úgy írjatok, linkeljetek sportos videókat légyszi)



2021. okt. 2. 12:47
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia,

pár éve élek egeszséges életmódot...

Az előtt sem ettem egészsegtelen dolgokat, de nem figyeltem a mértékre.

Az első és legfontosabb, határozd el magad, és tényleg kezdd el, ha vezetsz naptart, akkor valassz egy szünnapot, nálam ez a vasarnap, ez nem a mértéktelen ,,zabálás,, napja, hanem ezen a napon nem kell edzzened (én egy idő után úgy megszerettem, az edzést, hogy aznap is csináltam, de csak otthon egy kicsit) és azt eszek , amit megkívánok, ezzen az elején azért figyelj, mert ha ezen a napon eszel egy csomó frincfrancot, akkor lőttek az egészséges életmódnak, csak annyi hogy nem kell centiről centire megnézned, hogy mit egyél...

Én egyszerű gyakorlatokkal kezdtem az edzést, és szinte soha sem mentem edzőterembe, sokkal jobb kint futni vagy egy nagyot sétálni...

Az elején mondjuk csinálj napi 2× fél perc guggolást, 2× fél perc fekvőt v női fekvőt, 2×fél perc negyütemű fekvőtámaszt, aztán lehez vádlierősítés állásból lábujjhegyre, majd lassan vissza, és lehet plank is, ha vlmelyiket nem tudod h hogy kell akkor keress rá...

Az evés: először is, az ivás fontossága: nagyon fontos, hogy sokat igyál, de nem centire 3l-t, hanem ahogyan érzed, haszomjas vagy igyál, amennyit jól esik, én szigorúan vizet, teát (cukor nélkül), és kávét (szintén cukor nélkül) iszok.

Az evésnél arra figyelj, hogy rendszeresen egyél napi 5ször reggeli (valami nem zsíros, de laktató ennivaló, sok zöldséggel) tízórai (ha sulis vagy akkor akár egy szendvics, de lehet alma vagy ilyesmi)

ebéd (ha suliban eszel, és van lehetőséged több közül választani, akkor amelyik legjobbnak tűnik, én nekem lehetett választani, es legtöbbször a vegetáriánusat választottam)

Uzsonna, lehet vlmi müzli szelet, 0szazalék cukorral, de ennél figyelj, hogy a cukor helyett ne édesítőszer legyen benne (mert az meg rosszabb)

És sterintem ne valts cukor helyett elitritre...

Vacsora, szendvics vagy esetleg otthoni ebéd maradéka, és esetleg répa, saláta...

Én van hogy vacsorara csak paradicsom+sajt kombót eszek, de vigyazz a sajttal, mert sok fehérje van benne, és próbálj 8óra utan semmit se enni...

Ha megkívánod a chipset, akkor egyél almát répat ilyesmit, és azzal rosszat teszel magaddal ha bent ülsz délután, ha kertes hazatok van akkor, menj ki, eddz kint, ha nincs kert, akoor menj egyet futni vagy ilyesmi,

Kezdésnek ennyi elég, később nezz pl. KoviRami edzős videóit...

Edzés után mindig nyújts le...

Remélem h segítettem, sok sikert!

27-N

2021. okt. 5. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Megpróbálok pár tanácsot írni mindenhez, és sok sikert az egészséges életmódhoz! :)


Edzés: szerintem az a legjobb, ha többféleképpen edzel, azokból a mozgásformákból, amiket szeretsz. Például reggel jógázol, este futsz, vagy este saját testsúlyos vagy súlyzós edzéseket csinálsz, (nem kell minden nap mindent :D ). Lehet csak jógázni is, vagy csak futni, de szerintem kevésbé unod meg pár hónap után az egészet, ha tudsz variálni a mozgásformákon. Vagy például ha túl hideg van, és nem tudsz futni, helyette uszodabérlet télre. A lényeg,hogy olyan mozgásformát találj, amit élvezel. Figyelj oda, hogy ne vidd túlzásba :) és fokozatosan építsd fel. Egy nagy sétát is betudhatsz edzésnek.


A bemelegìtésről és a levezetésről (nyújtás) ne feledkezz meg.


Étkezés:

Ez a legnehezebb téma, nagyon sok étrend van, az a legjobb, amitől hosszú távon is jó az emésztésed, beáll egy egészséges testsúly, ami nem ingadozik, és ritkán vagy beteg. Ez nem minden embernél lesz ugyanaz az étrend. Amit általánosan tudok ajanlani: lassú, nyugodt étkezés, rágd meg rendesen az ételt, így nem fogod túlenni magad.


Nem gondolom,hogy mindenkinek való a húsmentes étrend, de ha érdekel nézz utána a teljes értékű növényi etrendnek, a mai orvostudomány szerint is elfogadott és egészséges. Nekem túl szigorú+bonyolult, viszont néhány alapelve hasznos lehet (változatosság, arányok pl)

Minél kevésbé feldolgozott egy étel, annál egészségesebb (nem a nyers ételekre gondolok, hanem adalékanyagmentes, és az "egész" ételt tartalmazza, pl gabonából a teljes kiőrlésű biztos egészségesebb, mint a fehér)


Szénhidrát-vita: a legmegosztóbb talán az egészséges életmódot folytatni akarók között, a szénhidrát-kérdés. Igyekeztem utánajárni orvosi szempontból.. A szénhidrát nem ellenség, szükség van rá a normális agymukodeshez (meg bármilyen mukodeshez), szóval ilyen paleo és Norbi-diétákat hanyagolnék. (A paleo természetesen orvosi ajánlásra oke, hiszen egy bizonyos betegségre találták ki, de nem egészséges embereknek. Hasonló a vegánsághoz: lehet rosszul is meg jól is csinálni, és a neten könnyű belefutni hulyesegekbe. Ha egy szélsőségesebb étrendet akarsz követni, ajánlom hogy látogass meg egy dietetikust)

Cukor/édesítőszer: semmiképp nem ajánlom a 0 ch tartalmú édesítőszereket. Akkor sem, ha természetes (pl stevia). Jobb, ha inkább szénhidrátot is tartalmazó cukrokkal édesítesz, ellenkező esetben becsapod a szervezeted az édes ízzel, ami nem fog túlzottan jót tenni a hasnyálmirigyednek és az inzulintermelésednek.

A legjobb az egészség szempontjából, ha minél inkább elhagyod a fehér cukrot, szép fokozatosan, sutemenybe,kávéba is egyre kevesebbet tenni, ahol lehet elhagyni, és például gyümölccsel, datolyapasztával édesíteni, ha muszáj. :)



Folyadékbevitelre is figyelj oda, a cukros üdítőket cseréld le 100% gyümölcslére,és mértékkel fogyaszd ezeket is a cukortartalmuk miatt, a tiszta vizet reszesítsd előnyben (citromos víz, vagy tea is jó)


Sóbevitel: itt is az aranyközépút lesz a legegészségesebb, vagyis elhagyni nem kell, de a túlzott sózás biztos nem tesz jót a vérnyomásnak hosszú távon..


Koffeinbevitelt redukáld, kis mértékben egészséges, de túlzásba véve káros.


Alkohol: hát, ez nem egészséges. Ez ilyen magyar néphülyítés, hogy igen, milyen jót tesz egy pohár bor vagy milyen egészséges a pálinka. Nem, nem az. Ettől függetlenül nyilván kis mértékben lehet jó átmeneti mellékhatása, de mára sajnos úgy áll a jelenlegi tudomány, hogy az alkohol öl, butít, és amennyi "jó" tulajdonsága van, azt el lehet érni más, sokkal egészségesebb alternatívával, vagyis nem éri meg a "jó" hatás a rosszal szemben. Ez nem azt jelenti, hogy ha alkoholt fogyasztasz, akkor lőttek az életmódodnak, én is szeretek néha leküldeni egy pálinkát. Ezzel nincs is semmi baj, de tudd,hogy rendszeres fogyasztása nem egészséges. Én például az arcomon (bőrömön és a szemeimen) látom egyből, ha előző nap akár egy pohárral is ittam.


Ami még szerintem rettenetesen fontos, az a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás.


Valamint a stresszkezelés-lélek rendben tartása. Ez is hozzátartozik nekem az egészséges életmódhoz, itt is neked kell megtalálni a tutit. (Lehet meditálni, én-időt kialakítani minden napra, olvasni, zenét hallgatni, zenélni, festeni, sétálni, bármi, ami kikapcsol, lekapcsol, lenyugtat.)

2021. okt. 6. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeket!
2021. okt. 7. 14:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!