Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért akarjuk mindenáron...

Miért akarjuk mindenáron elkerülni az orvosokat, hogyha betegek vagyunk vagy "kisebb" balesetért bennünket?

Figyelt kérdés

Ha kicsit szédülünk, gyengébb a közérzetünk, köhögünk, akkor inkább teázunk, pihenünk vagy esetleg veszünk nem vényköteles (receptköteles) gyógyszert, de orvoshoz nem óhajtunk menni.


Ha egy rossz lépésnél kimegy a bokánk, inkább otthon kezelgetjük, felpolcoljuk, jegeljük, de orvoshoz még mindig nem megyünk. Ha netán még 3-4 nap múlva is fennáll a probléma, akkor talán megfontoljuk ezt. Ha viszont nem, akkor dörzsöljük a tenyerünket, hogy ezzel is megvolnánk, pedig lehet (sőt bizonyára) nagyobb kárt okozunk ezzel, mint hasznot.


Persze jelenleg ráfogjuk a COVID-ra, ami valahol érthető is. De mire mondjuk 5 vagy 15 esetleg 20 évvel ezelőtt?



2021. dec. 31. 20:13
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

#10

Csak milyen áron? Nekem is volt "lábon kihordott" lábtörésem és hosszú hónapokig szenvedtem a következményével. De, hogy a #3 hozzászólásomban is említést tettem, bokaszalag-szakadással is jártam így. Ezért is írtam, hogy tapasztaltam, hogy milyen ez kezeletlen sérülést

2021. dec. 31. 20:56
 12/19 anonim ***** válasza:
92%

1. Mert telefonálni kell, aztán ezzel elhajt.

2. Amikor nem kell majd telefonálni, akkor mehetsz ugyan, de aztán ücsöröghetsz előtte 3 órát. Munkaidőben.

3. Ahova időpont kell, de háziorvos nem (pl bőrgyógyászat), oda olyan sokára adnak, hogy addig magától meggyógyul. Vagy meghalsz.

4. Ha elmész magánrendelésre, ott megfejnek, aztán közlik, hogy ez amúgy 1 hét alatt ingyen magától is meggyógyult volna.

5. Félrekezelnek. ("Jöjjön vissza 1 hét múlva, ha ez nem hat.")

2021. dec. 31. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
88%
A legtöbb ember nem él át minden nap betegségeket, fizikai traumákat ill. élete során megtapasztalja, hogy nagyon sok betegséget, kórt, fájdalmat, sebesülést maga az emberi szervezet is leküzd minden külső segítség/beavatkozás hiányában. Ebből kialakul egy egészségtudat. Ez a tanult tapasztalat a betegségek, sérülések zöménél korábbi tapasztalatként rögzül, emiatt az orvos felkeresésének indokoltsága csak akkor szokott felmerülni, amikor a szokásosnál komolyabb a fájdalom, a betegség tünetei súlyosabbak, mint korábban. A dolog ellenkezője a hipochondria. Ezért lenne fontos az iskolai oktatásokban is bevezetni az egészséges életre oktatást, hogy az emberek legyenek tudatában a testükön tapasztalt változások mibenlétével, a betegségek tüneteivel, azok házi gyógyításának lehetőségeivel.
2021. dec. 31. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

#13

Én néhány hete töltöttem be életem 71. életévét, így sok mindent átéltem. Az egyik legnagyobb döbbenetem az volt, amikor a sorkatonasághoz szükséges vizsgálatom során kiderült, hogy krónikus csonttörés van bokámba, amit egyébként orvos nem látott, viszont magam is éreztem, hogy fáj.



#11

"Mert telefonálni kell, aztán elhajt"

- Nem kizárólag a COVID időszakra gondoltam, mert most megértem, hogy miért nem szeretünk igazán ezzel foglalkozni.


"Amikor nem kell majd telefonálni, akkor mehetsz ugyan, de aztán ücsöröghetsz előtte 3 órát. Munkaidőben."

- Háziorvosnál ez igencsak ritka volt COVID előtt.

- Szakrendelésnél nagyjából 15 éve ugrott meg drasztikusan a várakozási idő


"Ahova időpont kell, de háziorvos nem (pl bőrgyógyászat), oda olyan sokára adnak, hogy addig magától meggyógyul. Vagy meghalsz."

- Sajnos az előző kabinet által megszüntetett egészségügyi ellátóhelyek és megszüntetett egészségügyi munkahelyek miatt nagyon megnövekedtek a várólisták, amiket 2019 végéig ötödére csökkentette a mostani kabinet. A COVID járvány okán megint megugrott, viszont még mindig nagyjából fele a korábbinak, ami még mindig nagyon sok.


"Ha elmész magánrendelésre, ott megfejnek, aztán közlik, hogy ez amúgy 1 hét alatt ingyen magától is meggyógyult volna."

Ezt akarja a jelenlegi egészségügyi kormányzat felszámolni, hisz nagyon sok magánorvos, miután 'megfejte' a betegeit a kezeléseken, visszaviszik az állami ellátórendszerbe.


"Félrekezelnek. ("Jöjjön vissza 1 hét múlva, ha ez nem hat.")"

A félrekezelés igen ritka. A háziorvos pl. röntgent, CT, ultrahangot és egyéb képalkotó vizsgálatot nem tud csinálni, viszont több olyan tapasztalattal rendelkezik, amivel esetleg javíthat a páciense állapotán.



Visszatérve a #13 az egészségtudatos életre való tanítás nem rossz ötlet.

2021. dec. 31. 23:21
 15/19 anonim ***** válasza:
75%
Uh, egy fideszes tata.... 😖
2022. jan. 1. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

#15

Az, hogy Fideszes vagyok azt sosem tagadtam és tagadom. Azt, hogy idős vagyok és sokat megéltem, az is tény. De kívánom neked azt, hogy a családodat csak azért rabolja ki az állam, mert kicsivel nagyobb földje van. Figyelmen kívül hagyva azt az apróságot, hogy ebből ellátják a saját gyermekeiket és még kereskedelmi céllal is tudnak gazdálkodni vele.


Az egyik öcsém (1956-os születésű) és a húgom (1962) valamint több unokatestvérem, másod-unokatestvérem is orvos. Szóval némi belső információval rendelkezem az egészségüggyel kapcsolatban. Arról nem is beszélve, hogy közel 60 éve járom különböző kisebb-nagyobb sérülésekkel valamint egyéb problémákkal (pl. vérnyomás, látás, véradás) az orvosokat.

2022. jan. 1. 10:26
 17/19 anonim ***** válasza:

#12, 13 jól összefoglalta a lényeget. Sok a rossz tapasztalat az egészségüggyel kapcsolatban, illetve nem is kell minden, spontán is gyógyuló panasz miatt orvoshoz rohanni és marékszámra szedni a gyógyszereket.

Én fiatal koromban elég gyakran mentem orvoshoz, egyrészt kellett az igazolás, ha beteg voltam, másrészt rendszeresen elkaptam mindenféle kórokozót és volt sok kisebb, de tartós egészségügyi gondom is, ezért több szakrendelésen és magánorvosoknál is megfordultam. Mindig követtem az orvosok tanácsait, beszedtem a gyógyszereket, amiket felírtak.

Sok pénzem és időm ráment, pozitív eredményt viszont nem hozott, így sok év után elegem lett ebből. A krónikus bajaim megmaradtak, max. a tüneteket tudták enyhíteni vagy még azt sem. A sok antibiotikumtól, amit beszedtem, tönkrement az emésztésem. Elkezdett érdekelni a természetgyógyászat, alternatív orvoslás, majd a táplálkozástudomány. Fokozatosan megváltoztattam az életmódomat, táplálkozásomat, elkezdtem vitaminokat szedni, gyógyteákat inni. Gyógyszert már csak akkor veszek be, ha nagyon fáj valamim. Azóta egészségesebbnek érzem magam, mint azelőtt bármikor, a krónikus panaszaim megszűntek, a vérképem tökéletes lett. Ha valami bajom van (influenza és hasonlók), pár nap alatt kikúrálom magam otthon.

Hozzáteszem, nekem még sosem volt olyan komoly sérülésem (törés, ficam stb.), ami miatt orvoshoz kellett volna fordulnom, az más helyzet lenne.

2022. jan. 1. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Bár nem vagyok híve magán levelezés kiteregetésének. De az nonszensz, hogy e kérdésem és főleg a #16-os válaszom okán olyan üzenetet kapok, ami nyomdafestéket nem tűr, mégpedig egy magát 60 évesnek tituláló személy, úgy beszél az egészségügyi szakemberekről, hogy őket nem ismeri őket, csak azért, hogy engem alázzon meg, aki azért élete során során sok mindent látott, megtapasztalt, mint beteg, mint pedig orvosi rokon. Rengeteg olyan dolgot elmondanak, ami a médiában "helyhiány" miatt nem jelenik meg.


Ha magára ismer, akkor jobban tenné, hogyha elgondolkodna a szavain.

2022. jan. 1. 13:37
 19/19 anonim ***** válasza:

Ez szerintem tök érdekes kérdés és jó, hogy feltetted.


Valószínűleg a legtöbbünkben alapból van egy félsz, hogy vajon mit mond az orvos, súlyosabb-e a gond, eltalálja-e a megfelelő kezelést. Talán sokunkban lehet egy bizonyos "büszkeség", ami miatt "nehezen viseljük", ha bajunk van, legyen az fertőzés vagy krónikus betegség.


A gyógyszerek életben tartanak, ez tény. Viszont sajnos sok esetben az is tény, hogy hosszú távon ezek is okoznak károkat. Olyan krónikus betegségekkel, amiknek enyhék a tüneteik, gondolhatjuk azt, hogy a gyógyszer maga többet árt, mint használ.


Ezen kívül sok a rossz tapasztalat.


Leginkább saját magamról tudok beszélni, de a családban és a baráti körben is vannak nagyon hasonló tapasztalatok.


17 voltam, amikor már évek óta krákogtam és szinte állandóan váladék volt a torkomban. Néha égett a nyelőcsövem, főleg a hátamba sugározva, kerültem a sok szénsavas üdítőt (mondjuk szerencsére eleve a vizet szeretem), néha volt 1-2 órás "büfögőrohamom". Pár hónapon belül egymás után többször volt hörghurutos erős meg"fázás"om. Az egyik után hónapokig tartó hurutos köhögés maradt vissza. Közel se annyira hurutosra gondoljatok, mint amikor éppen könyékig benne vagytok a betegségben, de azért kellemetlen volt!

Ekkor kezdtük a kivizsgálásokat.


- Egyik kivizsgálás se volt igazán alapos, lelkiismeretes. Pl gyermekorvos kapásból felírta az antihisztamint és UTÁNA küldött el prick-tesztre, azzal, hogy előtte 1 napig ne szedjem a gyógyszert.

- Végül refluxot diagnosztizált, de nem küldött el gyomortükrözésre, ami kellemetlen vizsgálat, de hasznos lett volna akkor. Felírta a protonpumpa-gátlót, ami elvileg a legerősebb gyógyszer erre a betegségre. A második felírásánál nem reagált arra, amikor közöltem, hogy nem használ. Nem látott el táplálkozásbeli tanácsokkal és nem is küldött dietetikushoz.


Berágtam, átmentem a felnőtt háziorvoshoz.


Ő a nyelvem és a krákogás alapján szintén refluxra gondolsz, szintén felírta a PPI-t, ezúttal dupla akkora dózisút. Ő már annyit azért elmondott, hogy lehetőleg ne lapos párnán aludjak.


A gyógyszert elhagytam, a reflux-szal és állandóan váladékos torokkal együtt éltem, most kezdtem ismét kivizsgáltatni, magánban (minden ég és föld, alapos kivizsgálások, életmódbeli tippek, ja, gyógyszer ezek UTÁN), 29 vagyok. Csak remélem, hogy nincs nyelőcsőrákom illetve annak az előállapota sem áll fent.



Váladékos torok. Csúnya a torkom, tudom.

A háziorvos lényegében mindig azt mondja, hogy "baktérium van a torkában", amire antibiotikumot ad. Előfordult már ugyanez olyankor is, amikor a mindennaposon kívül semmi extra tünetem nem volt. Más orvosok is látták azért már a torkomat, természetesen nem mondtak semmi ilyet.

Most vagy szimplán rosszul állapít meg valamit (ennek a háziorvosnak nagyon sok fura húzása volt a családunkban), vagy tényleg lát valamit, de mivel az semmi különös tünettel nem jár, ezért krónikus lehet. Miért nem tenyészteti ki vagy küld el góckutatásra vagy hasonló?



Amúgy a torkom elvileg krónikus orrmelléküreg-gyulladás miatt olyan, amilyen. Azt pedig minden esetben szteroiddal kezelik és mivel az orrspray nem ér mindenhova oda, tablettással is. Namost inkább választom a krákogást, mint a szteroid mellékhatásait.

2022. jan. 1. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!