Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Felnőttként diagnosztizált...

Hosszúhajú kérdése:

Felnőttként diagnosztizált autisták! tőletek kérdeznék?

Figyelt kérdés
óvodáskori gyanú, sok pszichés betegség diagnózis, és évtizedeken át tartó félrekezelés után derült ki amit mindig sejtettünk, autista diagnózis. ti, akiket szintén felnőttkorban diagnosztizáltak, milyen terápiát kaptok, és mennyire van sikere, mennyiben segít nektek, miből áll a terápia... ? bármi ezzel kapcsolatos tapasztalatot nagy örömmel fogadok!!!

#autizmus #felnőttkori autizmus #felnőtt autista #autista terápia #autizmus fejlesztés
2023. jún. 18. 01:54
 1/8 anonim ***** válasza:
8%
Ennek már a felhasználóneved választásakor ki kellett volna derülnie
2023. jún. 18. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
???????
2023. jún. 18. 02:12
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Kutatók között nagyon gyakori valamilyen neurodevelopmentális zavar jelenléte, sokan vannak au spektrumon (is). A felnőttkori au diagnózis jelentősen alulreprezentált- hiszen attól, hogy ,,kiderült" érdemben semmi nem fog változni (mind az érzelmi, mind az idegrendszeri érési folyamataid lezajlanak a kora húszas éveidre max, így a neuronális konnektivitás tekintetében a jövő évtizedekben a soft/hard skilleken tudsz valóban finomítani- a tanulással összefüggő készségek szintjén- mielőtt nagyon lassan, de hanyatlani kezdesz (ahogyan mindenki más is)- tehát aktív beavatkozásokra, tréningekre, szereptanulásokra nincs már lehetőség max egy kis korrekcióval számolhatsz). A szociálisan viszonylag jól funkcionáló felnőtt autista egyébként nem fog az aura specifikus pszichofarmakont szedni, az meg, hogy az egyén-környezet interakcióiból milyen hatások érték és azokra az egyéni szoc.skillek ill. emocionális szenzitivitás alapján hogyan reagál(t) az nagyon diverz, alias egyén specifikus- tehát itt sem lehet hasonló diagnózisok mellett valamiféle standard tünettant megfogalmazni. Au mellett éppúgy számos mentális zavart be lehet gyűjteni, ahogyan au nélkül is.. Ráadásul a fiatalabb, képzettebb generációk esetében sokszor mintaszerűen találkozunk autoimmun/neurodevelopmentális zavarokkal illetve hiperszenzitivitással- melyek kevésbé súlyos viszont egymással átfogó tünetegyüttesekkel perzisztálnak, amelyhez a modern információs társadalmi közeg által ,,biztosított" egzisztenciális szorongás, depresszió, alvási rendellenességek és egyéb kevert affektív zavarok szinte természetszerűleg csatlakoznak. Szóval nem egyszerű a képlet, nincsenek jól bevált receptek, kezelési tervek, csak eseti iránymutatás(ok). Nekem pl. enyhe au+ADHD-m van, az előbbi miatt a mélyebb szociális kapcsolatokban "furcsa" vagyok, és bár nehéz tartós érzelmi intimitást vállalnom viszonylag könnyen barátkozom, a felületes ismerettségek esetén pedig kivételesen extravertáltnak tűnök, pedig inkább intro vagyok. Az ADHD már inkább megnehezíti az életemet (az öcsém ADD-s, neki egy fokkal könnyebb kikerülni a zsákutca szituációkat)- emiatt sajnos mindent hamar elunok, ezzel pedig nagyon nehéz gyökereket verni akár kapcsolatról, akár szakmáról, akár lakhelyről, akár melóról, akár hobbiról is legyen szó. Ha neked több diagnosztizált mentális zavarod is van, biztos gyakran keresel fel pszichológust. Az a legoptimálisabb, hogy a saját magtüneteid alapján a pszichológusod/kezelőorvosod segítségével indulsz el a késői fejlesztés/korrekció egyéni útján. Ha az au.s tüneteid elsősorban kommunikációs, kapcsolati (szociális) nehézségeket okoznak ill. vannak pl. komorbid enyhe motoros zavaraid is (pl.tic), akkor gyógypedagógust érdemes elsősorban keresni, ill. pszichológust/pszichiátert az érzelmi érintettség feldolgozására (előbbi abban fog segíteni, hogy elfogadd az állapotodat és próbáld pozitívan menedzselni az életedet, úgy, hogy közben ne ragadj be olyan egyéb negatív érzelmi állapotokba, amelyek miatt súlyosabb/krónikusabb pszichés zavarok alakulhatnának ki- tehát pl. az érzelemszabályozási deficiteddel (ha jelentős) a szakember sem tud majd mit kezdeni,-míg utóbbi akkor hasznos ha már vannak egyéb, kialakult mentális zavaraid amelyek az autól független is fenn állnak és emiatt rendszeresen pszichofarmakonokat szedsz)- a pszichés gondozásnál érdemes terapeuta szakvizsgával rendelkező szakembereket választani és lehetőség szerint csoportba (is) jelentkezni, márcsak a befogadó közeg és az empatikus szupporció (=,,sorsközösség élmény") miatt. Bár Mo egészségügyi ellátórendszere egy katasztrófa, próbálj a googleben specifikusan rákeresni intézményekre, segítőkre, csoportokra- és ha a már meglévő pszichológusoddal/pszichiátereddel nem is szeretnéd folytatni tovább a munkát, útmutatásért az önálló kutatómunkán túl bátran fordulhatsz hozzájuk, hátha ,,oda tudnak szólni" valami régi szak/évfolyamtársnak aki vagy releváns a témában vagy épp ismer valakit... Sok sikert!
2023. jún. 18. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
nagyon értékelem a hosszú válaszodat kedves 3! részletes, komoly, hozzáértő, amire tiszta fej kell hogy érdemben válaszoljak - most beesem az ágyba, délután pedig válaszolok! addig is köszönöm!! :)
2023. jún. 18. 03:33
 5/8 anonim ***** válasza:
85%
Semmilyen terápiát és támogatást nem kapok. Csak a gyerekekkel van foglalkozva, a felnőtt senkit nem érdekel.
2023. jún. 18. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
83%
Nálam volt óvodáskori gyanú (már annál előbbi is), csak senki nem is hallott még akkor az autizmusról a családban (2000-es évek eleje), úgyhogy csak annyi volt, hogy "valami bajom van". Az orvosok meg nem vették komolyan, így már csak felnőttként (24 évesen) lettem diagnosztizálva, de addig én is sok pszichiátriai betegséget összegyűjtöttem (depresszió, generalizált szorongás, szociális szorongás, borderline személyiségzavar, de ez utóbbi valójában nincs, helyette a c-ptsd merült fel mostanában, és volt nagyon sokáig valamiféle evészavarom is, de arról sem volt diagom). Jelenleg járok magánpszichológushoz, nem rossz, de azért jónak sem mondanám. Nem igazán veszi figyelembe az autizmusomat. Egyszerűen csak nincs más, akihez járhatnék. Integratív terapeuta egyébként, sokféle eleme van a terápiánknak, de főleg séma és autogén tréning.
2023. jún. 18. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
kedves 3. nem állítom hogy miden latin szavadat értettem, de átjött amit mondtál. ami a farmakológiát illeti, több gyógyszer van amit szedtem, mint amit nem szedtem. a gondom az au-ban az szociális. remekül működnek a szoc. képességeim csak marhára nem úgy ahogy a világ. állandó összecsapásaim vannak az élet dolgaival, mintha a többi ember nem itt élne ( vagy én nem ). mindig valami olyat csinálok, ami szerintem teljesen rendben van, de állandóan rám szólnak, mert íratlan szabályokat sértek meg. már ki sem akarok mozdulni a lakásból, mert valaki biztos be fog szólni hogy valamit nem úgy csinálok, mint ahogy azt elvárják. a gondolatrendszerem valami elképesztően más mint az embereké, és nagyon nehezen értem meg hogy nekik miért nem olyan mint az enyém, már ott tartok hogy az sem érdekel ha naponta vétek a norma ellen, csak alakuljon ki bennem egy olyasfajta védelem, hogy képes legyek arra hogy nem érdekel, rendben, nem fakadok ki üvöltve vagy sírva, hanem le...rom. ha ezt elérném, talán ki is mennék a lakásból. látatlan véleményed? milyen technikák vanna a páncél növesztésre? hogyan lehet ezt fejleszteni?
2023. jún. 18. 22:57
 8/8 A kérdező kommentje:

5. nagyon sajnálom és rettentően egyet értek!

6. detto. 3 éves voltam 1978 ban túl korán születtem hogy autista legyek. ugyan ezeket a címkéket kaptam én is tizenévesen. anyagi okok miatt nem tudod megcsinálni az említett terápiákat?

2023. jún. 18. 23:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!