Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Úgy néz ki, hogy már olyan...

Úgy néz ki, hogy már olyan hőmérsékletű víz is "sokkot" okoz nekem, aminek nem kellene. Ez kivizsgálandó? Vagy ez javítható? Az idegek túlérzékenysége ez?

Figyelt kérdés

Első pont. Feltétlen megemlítem orvosnak, de oda nem holnap jutok el és addig is érdekel!!


Szóval.

Már kiskoromban is nagyon lassan mentem be a hideg (itt: kb. 28 fok alatti) vizekbe. Ha hirtelen ért akár egy fröcskölés, sokkszerűen hatott a bőrömre és önkéntelenül heves zihálást váltott ki.


Az uszodában mindigis úgy megyek be, hogy előbb a térdem alatt ereszkedek bele, aztán a combot vizezem kézzel, aztán beereszkedem (itt már előfordul, hogy sokként érzem és zihálok is). A karjaimat is óvatosan levizezem. Néha lefröcskölöm a mellemet, hátamat, de ez olyan, mintha leforráznám, nagyon kegyetlen nekem. Ezért inkább centiről-centire ereszkedem a vízbe. Mire a vállamig jutok, újabb zihálások. Aztán beugrok a támaszkodóról, fej is vizes lesz, az is sokk, esetleg felérve zihálás. És utána már be tudok evickélni a széléről a kinézett pályára és gond nélkül haladok.


Strandon, természetes vízben ez nyilván nem mindig ilyen lassú, csak néha. Ha gyors, akkor nekem is láb bele, kicsit levizezem magam és belereszkedem.

Nos, itt már vettem észre olyat, hogy 5-10 percen át mintha gyorsabban használta volna a testem az oxigént, vagy mi erre a jó szó. Pl. nem tudtam szabályosan úszkálni, mert több levegő kellett, víz alatt siklani se és kicsit kapkodtam a levegőt. 5-10 perc alatt elmúlt.


Ma, a budapesti öbölúszáson ugyanez történt.

Medencében GYORSBAN az 500 méter 15 perc nekem, 2:40-2:50-es százakkal, néha, ha túl gyors voltam, a 100-ak végén pár másodperc pihegéssel (így jön ki a kb 15p).


Ezzel szemben ma az első fele brutál erős és hangos, félig önkéntelen zihálással telt és kitett fejes akármicsodázással, a második felére lett annyi levegőm, hogy a szabályos mell már ment, szépen, elnyújtva, de a gyors még mindig nem, ahhoz nem volt elég levegőm.



Triatlonozni szeretnék, de így fogalmam sincs, hogyan.

Ott pedig gondolom gyors zuhany van (mint volt ma is), és rajt után menni kell be, gyorsan és teljesíteni.

Idén Balaton-átúszás féltávot, jövőre meg átúszni. Oké, ott akkor lassabban megyek be, node 10 perc akklimatizáció ott se lesz.


Most a mai után minimum arra tudok gondolni, hogy nem vagyok képes a nyílt vízi úszásra, hacsak nem arra, hogy egy triatlonverseny életveszélyes is lehet számomra.


Valaki vágja, hogy mi ez?


Ha segítek magamon azzal, hogy most nyáron rövid(!) hideg zuhanyzásokat csinálok és az uszodában gyorsan megyek vízbe (max a szélén kizihálom magam 5 percben), akkor megteszem.

Már ha ez olyan idegi reflex, ami hozzászokással javítható.



2023. jún. 24. 14:03
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
54%

Jesszusom, mi ez a terjengos baromsag. Egyebkent mi vagyunk a rosszindulatuak, mig te itt regenyeket irsz az orvosok degradalasarol? :)

Tul sokra ertekeled magad es tulerzekeny vagy, ez a te bajod... amit tapasztaltal, azt meg hypervenrilacionak hivjak.

En pszichologust javasolnek neked.

2023. nov. 13. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!