Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Úgy néz ki, hogy már olyan...

Úgy néz ki, hogy már olyan hőmérsékletű víz is "sokkot" okoz nekem, aminek nem kellene. Ez kivizsgálandó? Vagy ez javítható? Az idegek túlérzékenysége ez?

Figyelt kérdés

Első pont. Feltétlen megemlítem orvosnak, de oda nem holnap jutok el és addig is érdekel!!


Szóval.

Már kiskoromban is nagyon lassan mentem be a hideg (itt: kb. 28 fok alatti) vizekbe. Ha hirtelen ért akár egy fröcskölés, sokkszerűen hatott a bőrömre és önkéntelenül heves zihálást váltott ki.


Az uszodában mindigis úgy megyek be, hogy előbb a térdem alatt ereszkedek bele, aztán a combot vizezem kézzel, aztán beereszkedem (itt már előfordul, hogy sokként érzem és zihálok is). A karjaimat is óvatosan levizezem. Néha lefröcskölöm a mellemet, hátamat, de ez olyan, mintha leforráznám, nagyon kegyetlen nekem. Ezért inkább centiről-centire ereszkedem a vízbe. Mire a vállamig jutok, újabb zihálások. Aztán beugrok a támaszkodóról, fej is vizes lesz, az is sokk, esetleg felérve zihálás. És utána már be tudok evickélni a széléről a kinézett pályára és gond nélkül haladok.


Strandon, természetes vízben ez nyilván nem mindig ilyen lassú, csak néha. Ha gyors, akkor nekem is láb bele, kicsit levizezem magam és belereszkedem.

Nos, itt már vettem észre olyat, hogy 5-10 percen át mintha gyorsabban használta volna a testem az oxigént, vagy mi erre a jó szó. Pl. nem tudtam szabályosan úszkálni, mert több levegő kellett, víz alatt siklani se és kicsit kapkodtam a levegőt. 5-10 perc alatt elmúlt.


Ma, a budapesti öbölúszáson ugyanez történt.

Medencében GYORSBAN az 500 méter 15 perc nekem, 2:40-2:50-es százakkal, néha, ha túl gyors voltam, a 100-ak végén pár másodperc pihegéssel (így jön ki a kb 15p).


Ezzel szemben ma az első fele brutál erős és hangos, félig önkéntelen zihálással telt és kitett fejes akármicsodázással, a második felére lett annyi levegőm, hogy a szabályos mell már ment, szépen, elnyújtva, de a gyors még mindig nem, ahhoz nem volt elég levegőm.



Triatlonozni szeretnék, de így fogalmam sincs, hogyan.

Ott pedig gondolom gyors zuhany van (mint volt ma is), és rajt után menni kell be, gyorsan és teljesíteni.

Idén Balaton-átúszás féltávot, jövőre meg átúszni. Oké, ott akkor lassabban megyek be, node 10 perc akklimatizáció ott se lesz.


Most a mai után minimum arra tudok gondolni, hogy nem vagyok képes a nyílt vízi úszásra, hacsak nem arra, hogy egy triatlonverseny életveszélyes is lehet számomra.


Valaki vágja, hogy mi ez?


Ha segítek magamon azzal, hogy most nyáron rövid(!) hideg zuhanyzásokat csinálok és az uszodában gyorsan megyek vízbe (max a szélén kizihálom magam 5 percben), akkor megteszem.

Már ha ez olyan idegi reflex, ami hozzászokással javítható.



2023. jún. 24. 14:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%

Azért írsz ide ilyen hosszan és unalmasan, mert az orvosod sem hallgatja mindezt végig?


Nem vágjuk, hogy mi ez, hiszen téged sem láttunk még soha. Az orvosod sem vágná, hogy mi ez, és még az ő diagnózisait is mindenki lepontozná, ha névtelenül írná ki ide. Tök mindegy, hogy igaz lenne-e vagy sem.

2023. jún. 24. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Jelentve tömény rosszindulat miatt, miszerint segíteni vagy nem tud, vagy nem akar (tök mindegy), de a másikba belerúg.

Remélem, az életben is azt kapod, amit adsz (bár az élet a legesleginkább ebben igazságtalan, így kétlem).

2023. jún. 24. 14:47
 3/11 anonim ***** válasza:
50%
Szóval rosszindulat az, hogy ne neten diagnosztizáltasd magad vadidegenekkel? Normális vagy?
2023. jún. 24. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
49%

🤦‍♀️

Hat nem tudom, hisztire tippelnek.


Nyilvan mindenkinek hideg a viz, ha elsore megy bele. Essel rajta tul, fogod, nagy levegot veszel, azt nyakig elmerulsz. En is szoktam zihalni, szitkozodni, de hamar megszokja a test.

2023. jún. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Legalább 60-as légzésszámom volt, húúúszííí így kibekibekibe és NÉZTEK MÁSOK, kiba rosszul voltam, mi ebben a hiszti?


Nem ba+ másoknak NEM ILYEN rossz, mert akkor az uszodában gyorsan bemenők nem tudnának gyorsúszni. Mindenki mamis mellben tolná és hallani lehetne a zihálást kintről.

Mert az enyémet hallani lehetett...


Amúgy az egész önkéntelen volt és olyan érzés volt, mintha valami szorítaná össze a tüdőmet. Megpróbáltam betenni a fejemet és 1 másodperc alatt olyan érzés volt, mintha 1 perce visszatartanád a levegőt.


NEM. Másnak nem ilyen.

2023. jún. 24. 15:01
 6/11 A kérdező kommentje:

3



Mint írtam, 3 hét múlva jutok el az orvosomhoz.


Mi a retkes f-ért fáj neked az, hogy addig is kíváncsi vagyok a tapasztalatokra?



Az oldalon már kezdetek óta levő, de pár éve elharapozódó rosszindulatot úgy tudom elképzelni, hogy egyes élettelenek pásztázzák a kérdéseket, hogy mibe lehet belekötni és bele is kötnek. Mert igazából mások kérdéseinél is csak a kérdezőbe beleállást látni már pár éve.

Én is leszoktam az oldalról, de nem tudom, hol kérdezzek.

2023. jún. 24. 15:03
 7/11 anonim ***** válasza:
53%

Nagyon semmi sem indokolna, nem szelsoseges a homerseklet, masok is elbirjak.

Lehet pszichoszomatikus tunet is egyebkent, nem csak szervi.

Lehet korai vizhez kapcsolodo, fulladasos elmenyed? Mondjuk gyermekkorbol? Esetleg amire nem emlekszel?

2023. jún. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Amúgy az átlagpopulációhoz képest nagyon jól úszom és nagyon jó a vízbiztonságom (ha utóbbi nem lenne, akkor ma tuti valamelyik csónakon levő vízimentő szed ki!!! Brutál rosszul voltam). Szeretem a vizet, egyéb vízi sportokat is néha kipróbálgatok.

30 fokos vízzel nincs ilyen. Tanmedencékben sosem volt ilyen.


A HIDEG vízzel. De kicsi korom óta.



Ma például, amikor beleereszkedtem, akkor épp nem volt kellemetlen, azt hittem, megúszom. De nem. Nagyon rossz volt.

Sokan szerintem ilyen gyors légzést még nem is tapasztaltak, miközben olyan érzés volt, mintha visszatartanád épp a levegőt.

2023. jún. 24. 15:19
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Jézus, az biztos, hogy menj inkább orvoshoz.
2023. jún. 24. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Mindenképpen megyek, de ez a tipikus olyan, amivel nem fognak tudni mit kezdeni.


Az alap vizsgálatok negatívak, vagy kisebb gondot találnak, ami nem releváns (kb minden belső szervemnek van legalább 1 BNO-kódja). Aztán 5-6 db. orvosnál ücsörgés után széttárják a kezüket.



Szóval nemcsak azt nem tudom, hogy addig a pár hétig érdemes-e úszni járnom (mert ha komoly a baj, nem kellene annyira természetes vízi versenyekre menni, de ha nem megyek, minek csinálom? Vagy kevésbé időigényes mozgás is), hanem ki tudja, mondjuk szeptemberre lesz-e diagnózis, hogy igen, ez és ez az idegrendszeri rendellenesség, amire ez és ez a gyógyszer.



Egy sima asztmát vagy refluxot képtelenek normálisan kezelni, vagy normál mennyiségű tejtermék hatására magasabb kálciumszintre bármit is mondani (de azért elküldenek 6 helyre full feleslegesen).



Elképesztő rosszak a saját és környezetem tapasztalatai az orvosokkal, mindegy, hogy magán-e vagy nem. Vagyis a magán egy fokkal jobb, de érdemi segítség ott sincsen.

2023. jún. 24. 16:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!