Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Véradásnál AB az általános...

Véradásnál AB az általános kapó, de plazmaadásnál általános adó?

Figyelt kérdés

2023. júl. 31. 14:25
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Így van. Ugyanis a plazmában van az ellenanyag - az ellen a vércsoport ellen, ami neked nincs. Tehát ha A-s vagy, akkor B elleni ellenagyagod van a plazmában. Ha B-s, akkor A elleni. Ha 0-s, akkor A és B elleni.


De ha AB-s vagy, akkor se A, se B elleni ellenanyagod nincs, tehát bárkinek jó a plazmád.


Amibe még könnyű belezavarodni: ha egy 0-s embertől teljes vért kap mondjuk egy B vércsoportú ember, akkor megkapja a 0-s vérplazmáját is, amiben ott az A és a B elleni ellenanyag. Akkor nem lesz-e baja ettől a B-s embernek?


A válasz az, hogy nem, mert alapból kevés ellenanyag van a plazmában, akkor kezdi el a szervezet nagy ütemben gyártani, ha nem megfelelő vért kapsz. Tehát amennyi B-s ellenanyagot a 0-s vérben levő kevéske plazmából kapsz, annyitól még nem lesz bajod. Akkor lenne bajod, ha a te szervezeted nekiállna nagyban termelni, de arra nincs oka.


Nem vagyok orvos, remélem, nem írtam hülyeséget. Én így tudom.

2023. júl. 31. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Plazma adás célja nem a közvetlen betegellátás, hanem ipari nyersanyagnak kell (elsősorban) labilis alvadási-faktor készítményekhez. A kelet-közép európai térségben a népességben még mindig alacsonyabb a vérrel átvihető fertőző betegségek előfordulása, mint a "fejlett" ipari országokban. Ugyanakkor az embereket pár ezer forinttal könnyebben ki lehet elégíteni, tehát a megfelelő gyógyszergyárak számára ez gazdaságilag jobban megéri. Ez már az 1990-es évek óta így van. Ez a fajta kizsákmányolás sokaknak fel sem tűnik.
2023. júl. 31. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Eszem ágában sincs adni:D nem azért kérdeztem, csak biológiát tanulok és érdekel.
2023. júl. 31. 15:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!