Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Súlyzós edzés megváltoztatja...

Súlyzós edzés megváltoztatja a vérképet?

Figyelt kérdés
Például a vesefunkció értékeit is befolyásolja.Gondolom a több fehérjebevitel.Annyira mégsem egészséges sport naturálban sem?

nov. 26. 23:49
 1/8 anonim ***** válasza:

A súlyzós edzésnek számtalan élettani pozitívuma igazolt többszörösen. Az, hogy bizonyos sporttevékenységek, mozgásformák, fizikai munkateljesítmények hatására az adott országban standardizált markerintervallumtól valamennyire eltérő eredményt produkálsz egy laborvizsgálaton, az nem jelent egészségtelenséget. A vérképben rengeteg tényező indukálhat eltérést, ez teljesen normális. A probléma akkor van, ha ez az eltérés nem sporttevékenység, hanem valamilyen diszfunkció, kórkép vagy betegség következtében jelenik meg. Értelemszerűen normális, hogy egy sportolónak nem ott vannak az standard értékei, mint egy fizikailag semmilyen érdemi aktivitással nem bíró személynek.

Én 15 éves koromban még focista voltam, ekkoriban még nem végeztem súlyzós edzést. Nekem (és egyébként csapattársaimnak is) rendszeresen voltak eltérések az anamnézis lapomon vérvétel vagy vizeletvizsgálat után, pedig egy makkegészséges tinédzser atléta voltam, de ha heti háromszor 2 órában egy komoly kardiót igénylő állóképességi sportágat űzöl nyáron a tűző napon, télen a mínuszokban, annak lesznek (ártalmatlan) jelei a laboreredményben. Ha egy hétig nem mentem edzésre, akkor egyből "normál" tartományon belül voltak az értékeim. Akkor nem csak a súlyzózásról, de a kardiózásról, a futásról, a labdajátékról, meg úgy amúgy a sportolásról az egész világ tévesen hiszi, hogy egészséges, és csak te tudod a titkos igazságot, tisztelt kérdező? Nyilván nem, szimplán csak egy sportolóra, egy fizikailag kiemelten aktív egyénre más markerintervallumok értelmezhetők. Ezért járnak a sportolók SZTK helyett sportorvosi vizsgálatokra, ahol ez alapvetés.

"vesefunkció értékeit is befolyásolja.Gondolom a több fehérjebevitel"

Az edzésmunka akár befolyásolhatja a vesefunkciót is (ami teljesen normális, ennek nincs negatív fiziológiai vonzata), de a fehérjebevitel nem, hacsak nem vagy egy vadbarom, aki 4.0 g/tskg proteint zabál éveken keresztül minden egyes nap.

nov. 27. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

minden sport változtat a vér képen nem csak a sulyzós edzés


ettől nem kell parázni

nov. 27. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Az mi lenne a markerintervallum? :D

Igen tudom az edzésmunka is csökkentheti a vesefunkciót,eGFR értékét,meg növeli a folyadékfogyasztást.A fehérjebevitelnél nyilván nem 4g/testsúlykg gondoltam.Már a 1,5-2 gramm is soknak számít.Egy orvos szerint napi 1 szelet hús elég.

nov. 27. 01:07
 4/8 anonim ***** válasza:
Az edzés miatt megnő a kreatin kináz szint ami negatívan befolyásolja a vesefunkciót papíron, de a vérvétel úgyis csak becslés. Konkrétan egy nefrológussal beszéltem erről, mert a háziorvosom mondta hogy rossz a vesefunkcióm, a veseorvos szerint viszont jó. Nem eszek sok fehérjét.
nov. 27. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Én is nefrológussal beszéltem erről korábban.Végülis nekem se volt olyan alacsony azt mondta.

Utolsó megkérdezhetem neked milyen értékek voltak? Vagy üzenetben is írhatod ha itt nem.

nov. 27. 08:42
 6/8 anonim ***** válasza:

Megosztom itt simán, nem számít szerintem.

Legmagasabb mért kreatin foszfokináz szint (nyilván nem edzés után, hanem másnap reggel vérvételen): 500+. Ez egy bő hét inaktivitással lecsökkent majdnem 200-ra.

Vesefunkció minden esetben 65-70 ml/perc-nek volt becsülve. Erre mondta a nefrológus (magánkórházban főorvos), hogy teljesen jó, és aki izmos, sokat sportol annak ilyen szokott lenni, nem a sok fehérje miatt van - mint írtam nem eszek sok fehérjét.

nov. 27. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem.Érdekes nekem a kreatin-kináz értéke jó,a CK-MB akkor az a kreatin foszfokináz az nekem is magasabb.A vesefunkció tavaly nekem is volt ilyen 66.Most legutóbb 76 ml/perc volt.
nov. 27. 09:15
 8/8 anonim ***** válasza:
Befolyásolja. Mióta súlyzós edzést végzek (6 év) tökéletes a vérképem
nov. 27. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!