Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogyan pihenjem ki magam?...

Hogyan pihenjem ki magam? Hogyan tegyem szervezettebbé az alvásomat? Hogyan szoktassam magam a normál alvás-ébrenléti időhöz, vagyis hogy este időben aludjak és napközben aktívan legyek képes dolgozni, nem éjszaka?

Figyelt kérdés

Szellemi munkát végzek, napi 6 órában (közben 5-10 perces szünetekkel, de a szüneteket nem én szabom meg), a hét öt napján.


Az utóbbi időben felborult az alvási ritmusom.

Ez annak köszönhető, hogy késő délután, este és éjszakába nyúló időszakban vagyok produktívabb, akkor jönnek a jó gondolatok, akkor vagyok hatékonyabb. Viszont a munkahelyem nappali munkát követel meg.

Ebből kifolyólag az utóbbi időszakban napi 4-5 óránál nem alszom többet.


Például felvagyok éjfélig, néha meg hajnal kettőig. De reggel már legkésőbb hat órakor kelnem kell, hogy menjek dolgozni. Délutánra már hulla fáradt vagyok, de ha akkor egy órát alszom, akkor akár hajnal 5-ig is felvagyok, de ugye 6-kor meg újra kelnem kell, ami egy órányi alvást jelentene max. De hiába nem alszom délután, estére kimegy az álom a szememből, akkor vagyok képes aktívan dolgozni itthon, és ezért nem bírok pl. 22.00 körül aludni.


Hogyan pihenhetném ki magam végre?

Mit tegyek, hogy a napszaknak megfelelően éljek: este és éjszaka aludjak, majd nappal képes legyek aktívan dolgozni?

Hogyan szokhatnék rá erre a ritmusra, ha este egyszerűen nem bírok elaludni, viszont reggel meg hulla fáradt vagyok?


Azt ne mondjátok, hogy:

- költözzek másik időzónában, mert nem áll módomban :( :D

- próbáltam már este különböző nyugtató teákat fogyasztani, de nem tudtam időben elaludni akkor sem.


30/L


2011. máj. 4. 16:40
 1/2 anonim válasza:
Kb. én is ilyen problémával küzdök, találtál már valami megoldást rá?
2011. júl. 4. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Phoney ***** válasza:

Ha az idegrendszered megszokja, hogy az éjszaka mondjuk 22-kor kezdődik és 6-kor van vége, akkor napokon belül alkalmazkodik. Ezt úgy a legkönnyebb elérni, hogy az első este lefekszel 19-kor, és nem törődsz semmivel, azzal se, ha nem tudsz aludni; előre döntsd el, hogy nem fogsz reggelig felkelni. Reggel felkelsz 6-kor, azonnal kávé, és nem bambulsz, hanem próbálsz minél éberebb lenni, mintha legalábbis üldöznének. Délelőtt igyál kávét, ha jól esik, de 11 óra környékén hagyd abba. 19-20 órakor bezuhansz az ágyba, és az egészet kezded elölről. Az első nap durva, de utána jó eséllyel átállsz. A dolog titka az, hogy több napon át magadra kell erőltetned ezt a menetrendet. Ha 20-06 között soha nem csinálsz semmit (mert csukott szemmel fekszel), akkor hamar megszűnik a nagy energikusság, és aludni fogsz. Ha ezt elérted, leteheted a kávét, és fennmaradhatsz 21-22-ig. Azzal viszont vigyázz, mert könnyen lesz belőle 22:30 meg 23.


Ha már most is sokat kávézol, akkor érdemes visszavenni, mert sok embernél elrontja az alvás-ébrenlét működését. Teljesen leszokni sem hülyeség (legalább a próba kedvéért), teljes megvonással 3–9 nap a fizikai függőség teljes megszűnése; ha szombaton kezded, hétfőre már kábé lefut a legnehezebb rész.


Nekem kb. 4 órával kellett korábban kelnem a „rendes” ritmusom helyett (valami 4 évig szenvedtem tőle), és a helyzetet rontotta, hogy csak heti 2-3× kellett korán kelni. Nekem a fenti módon 1 nap volt az átállás, és egyébként a gyakorlott utazók is 1 nap alatt szokták letudni az időzóna-váltást.

2013. okt. 17. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!