Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Lejárt multivitamin szedése...

Lejárt multivitamin szedése hatásos-e, rossz-e?

Figyelt kérdés

Még jó régen vettem egy elég nagy tétel Supradyn kapszulát (10 doboz), de elkevertem valahová és sehogy nem bírtam megtalálni. Aztán a minap ráakadtam. Száraz, hűvös, sötét helyen volt tárolva bontatlanul, viszont a csomagolásra írt dátum alapján 3 éve lejárt.

Szimpla multivitaminról van szó, semmi másról. Szeretnék megkérdezni egy hozzáértőt, hogy ennek a beszedéséről mi a véleménye? Ilyen nagy mennyiségű gyógyszert azért nem szívesen dobnék ki. Én magam úgy tudom, hogy az öreg gyógyszernek csökkentett a hatékonysága és fokozott a mellékhatása. Igen ám, de egy vitaminkészítmény mellékhatása a benne levő vitaminok, nyomelemek mellékhatása a hatása pedig pont ezek mennyiségéből adódik, tehát logikailag nem jön ki ebből az, hogy beveszem a vitamint, csökken a hatása mintha csak negyedannyi pölö K-vitamin lenne benne de a mellékhatása meg olyan, mintha ötször annyi.

Ráadásul a betegtájékoztató azt írja, hogy sárgás vizeleten kívül nem is lehet mellékhatása.

Amihez nem értek, hogy esetleg valamilyen káros bomlástermék keletkezhetett a kapszulákban.

Megkérdeztem a helyi orvost aki azt mondta, hogy a szavatossági idő csak néhány konkrét gyógyszertípusnál bír jelentősséggel (fel is sorolt párat) és a legtöbb esetben eladhatósági okokból kerül a készítményre. Mondta, hogy mindig kérdezzem meg őt, ha lejárt gyógyszerem van, de ebben az esetben nyugodtan beszedhetem, legfeljebb egy kicsit gyengébb lesz a hatása. De én azért több szem többet lát alapon itt is rákérdeznék.

Kérném szépen, hogy senki ne írja le azt, hogy "lejárt gyógyszert nem szabad beszedni", ezzel az alapelvvel tisztában vagyok. Ebben a konkrét esetben kérném szépen gyógyszerészek, orvosok, vegyészek, vagy bárki véleményét, aki a konkrét esethez tud valami segítséget adni. Egy véleményt már kaptam, de többet is meghallgatnék ezzel kapcsolatban.

Előre is köszönöm!


2009. jún. 1. 19:58
 1/2 anonim ***** válasza:
figyelj, én azt mondom ilyen esetben lehet én bevenném azt a vitamint, de nem ami már 3 éve lejárt...mégha 3 hónap..bár lehet attól is tartanék kicsit, de 3 éve..szerintem inkább tényleg jobb lenne ha kidobnád
2009. jún. 1. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Pont ezért kérdezek rá én is, mert a 3 év az elég durva, de az orvos csak legyintett és ez engem meglepett, ezért várok más hozzáértők véleményére. Ha pár tablettáról lenne szó vinném is a gyógyszertárba kidobni, de ilyen nagy mennyiségben azért utánajár az ember és eléggé megdöbbentett az első visszajelzés.
2009. jún. 1. 20:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!