Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Atopias tipusu a borom,...

Atopias tipusu a borom, mostanaban (1-2 eve) nagyon rossz az allapota, folyton viszket, sebes. Stressztol mindig rosszabb. Jar valaki hasonlo cipoben?

Figyelt kérdés
Elocommal kenem, de valahol mindig kivakarom. Csak gyogyszertari kenocsokkel kenem, hogy ne legyen szaraz. Lehet, hogy lelki oka van? Ismertek valami jo borgyogyasz-pszichologust?

2012. márc. 4. 10:59
 1/8 anonim válasza:

Nos, én április eleje óta tudom, hogy atópiám van. :)

Nekem a gondjaimat a hosszú torokfájásom okozta, valamint stressz és frusztráció.

Én azt tudom javasolni, hogy a bőrgyógyászoddal együtt készítsetek egy listát az elvégzendő vizsgálatokról.

Mint pl vizelet vizsgálat, hüvelymintavétel, orr-garat váladél vétele (ez az amikor nem szabad fogat mosnod reggel, és úgy vesznek váladékot).A bőrgyógyászod biztosan tud javasolni egész sor vizsgálatot. Ha már teljesen kiszűrtétek a fertőzéseket, és még mindig lesznek problémáid, akkor javaslom az E45 testápoló használatát. Előre végezz 24 órás tesztet egy kis felületen.

Stressz oldásra javaslom a napi 30 perc sétát, hallgass zenét és táncolj a ritmusra (nem kell jó táncos légy, fő, hogy mozgasd magad).

Az én bőrgyógyászom például azt mondta, ha nagyon kezdek gondolkodni - köznyelven "minden hülyeségen stresszelni" - akkor aludjak. Nálam bevállik. :D

Mielőtt azt gondolnád túl hamar osztom a javaslatok, régen is voltak tüneteim... csak nem társult hozzá megnevezés.


Valószínűleg te jobban tudod, milyen ruhákat hordhatsz, de ha mégsem, akkor 100% pamutot (100% cotton) vegyél magadra, az is megnyugtatja a bőrödöt.


Próbálj túsfürdőt és hasonló kozmetikai szereket váltani. Lehet már nem bírod a mostaniakat.


Próbálj meg javaslatot kérni a bőrgyógyászodtól, hogy melyik pszichológushoz fordulj. Nekem a terápia is mindig jó stresszoldó megoldás, és huzamosabb ideig van hatása.

Én még például relaxációs gyakorlatok is végzek. Pl Dr. Bagoly Emőke pszichológus kazettáját hallgatva. Engem mindig ellazít, s megnyugtat.

2012. máj. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

Nah, és amit kifelejtettem. Milyen típusú stresszről beszélünk?

- munkahelyi

- családi (rossz a gyerek)

- vagy csak egyszerűen mindenen gondolkodsz...


Nálam pl az összes egyben. :)

S mikor már addig fajul, hogy túl sokat gondolkodok, túl sok hülyeségen, akkor alszom, ahogy az orvos javasolta.


És a most felmerülő kérdésre, hogy miért írtam választ a kérdésedre a valász egyszerű: mert szeretnék én is találni valakit, aki valamelyest hasonló cipőben jár, mint én. Mert a legmegnyugtatóbb, ha tudjuk nem vagyunk egyedül.

Remélem sikerült hasznos információkkal is szolgálnom.

2012. máj. 19. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ehhez is leírnám a hosszú válaszomat, avagy 15 év viszketés tapasztalata egy 24 éves srácnak, azaz nekem:


Nekem allergiás asztmám, rhinitisem, és csalánkiütésem van. 5 éve atópiás dermatitisem is kijött (24-éves vagyok) ami tavaly már elég gázos volt,(10-20 centi átmérőjű vörös viszkető foltok karomon, hajlatokban. Jelenleg az arcomon is vannak 2-3 cm átmérőben. Kiegészülve seborrheás dermatitissel, ami viszkető hámló pirosság a bőrön) most kissé jobb a nyár eljövetelével.


Elmondom eddig miket használtam:


-Régen Claritine(loratadine) -2.gen, álmosító hatású erősen, szívre is hat- Nem sokat hatott a kiütésekre


Utána: Aerius(dezloratadin), Lertazin(levocetirizin) -3. gen, kevés álmosító hatás, ezek sem voltak túlzottan hatással.. Maximum viszketés enyhülés. Viszont Lertazin engem álmosít úgy érzem. Tanulmányok szerint is előrfordul szedáló hatás.


Kipróbáltam még a 180 mg-os Allegrát, ez mintha bevált volna, csökkentek a foltok... de lehet csak a placebo hatás miatt.

Emellett szedek folyamatosan Juvita magnézium b6-ot és lecitint. Lehet ezek is segítettek most javulni.


Most jön a Lendin 20 mg kipróbálása. Majd leírom a tapasztalatokat.

Igazából kutatásaim szerint, az összes antihisztamin készítmény ugyan úgy hat, eltérések a mellékhatásokban, a hatás kialakulásában, és a hatás hosszában mutatkoznak. Pl Allegra talán rövidebb ideig hat viszonylag, de nem álmosít. Allegrából azért kell 180 mg, mert rosszul hasznosul.


A Lendin (bilastine) 2000-es fejlesztés. Szóval érdemes egy próbát tenni. Ha jól tudom a legújabb. Teljesen ártalmatlan az 1.-2. generációsokhoz képest, nincsen álmosító hatása. Gyakorlatilag mellékhatása is nagyon minimális placebóhoz képest.


Fontos megjegyeznem, hogy a karomon lévő vörös foltok általában csalánkiütéssel kezdődnek, sok vörös pötty. Régebben izzadtságtól volt, most viszont nem tudom. Belső/külső oka bármi lehet. Poratka, fémallergia, ételallergia, stressz, lelki okok... Baromi nehéz kideríteni. A vörös pöttyöket vakarja az ember, mivel az atópiások bőre átalakul, és elburjánzik benne a viszketést felvevő ideghálózat. Ezért vakarjuk csontig le a kezünket :) Ezután a körfolyamat beindul, streptococcus aureus megtelepedik benne, és folyamatosan fenntartja a bőrgyulladást. Így alakul ki egy sebes, vörös, viszkető hámló bőr.


Milyen krémeket kaptam:

1. Kortikoszteroid:

-Tisztán Elocom, ez a legdurvább, lefoszlik tőle a bőr. Nem ajánlom...több kárt okoz mint hasznot. Örökre elvékonyíthatja a bőrt...


-Kevert Elocom, már 15 éve használom kb, régen csak nyáron. most mindig. Bőrsorvadást, és értágulatot okozhat hosszabb távon. Arcon óvatosan használni. Legutóbb bőrgyógyásznál voltam, és azt mondta, heti 2 napon át lehet kenni, utána 1 hét szünet és karbamidos testápoló. Gyógyszertáros + fürdő krém (Cremor aquosa asszem) utóbbi tényleg jó. Van valami új PEA-s krém is, endokannabinoid-os viszketéscsillapítóval. (drága iszonyatosan) Gondoltam rá, hogy rendelek neten Normast-ot 20 euróért, avagy ilyen PEA-s (palmitoietolamin) fájdalomcsillapító, és keverek belőle krémet :D


2. Immun moduláns: Ilyet is kaptam. Protopic (Tacrolimus). Ezzel szerintem nagyon kell vigyázni. sokan csak úgy felírják, igaz nem károsítja a bőrt, de napra tilos vele menni, mert bőrrákot lehet kapni. Emellett emelheti a nyirokcsomó rák hajlamát. USA-ban fekete listára tette az FDA. Nekem az egyik bgyógyász felírta, a másik meg mondta hogy nehogy használjam nyáron/tavasszal mert veszélyes. Inkább 2 nap szteroid. Mellesleg nálam nem is sokat használt az ujjamon, meg arcomon. Viszont borzasztó mellékhatása jelentkezett, ami mindenkinél, egy pohár alkoholos ital hatására is, lángoló forróság érzet a kezelés helyén, és talán vörös is volt.


Alternatív krémek: Talán az 500 Ft-os homoktövises krém vált be a legjobban testápolóként. Homoktövis fertőtlenít és gyulladáscsökkentő immunrendszer erősítő is.

Használtam perilla krémet, nem sok hatással. Fenistilt viszketésre, sajnos ez szárít nagyon, és kevés ideig hat.


Amit kipróbáltam még kezelést:


-Holttengeri sós fürdő különböző higításokban. Nekem ez drágának tűnik, volt valami hatása, azonkívül hogy eléggé marja a bőrt, de utána puhább és hidratáltabb lesz a bőr. Csak a kezemen próbáltam.


-Hypo fürdő, USA tanulmányban nagyon nagy higításban használták kb uszoda vizében van ennyi klór. (1.5 literbe 1 milliliter!) A lényege, hogy az s. aureust elpusztítja a bőr felszínéről, ami általában antibio rezisztens. Így tud gyógyulni a bőr. Ez is mintha használt volna, valamit. Atópiás dermatitisnél a bőrfertőzés nagyban rontja a helyzetet. FIGYELEM, óvatosan ezzel, a hypo nagyon veszélyes, csak fecskendővel kimért milliliteres adagokat nagy higításban. Előtte google: hypo bath


Összeségében 15 éves tapasztalat: KEVERT-10x higítású Szteroidos krém a leghatásosabb ellene. 2-3 napig kell használni, utána 5-6 nap szünet addig hidratálni. Hiedelmekkel ellentétben ez nem annyira veszélyes, viszont nagyban javítja az életminőséget és kinézetet. A tiszta Elocomot viszont kerülni kell, húsig leszedi a bőrt.

Emellett fontos tapasztalat, érdemes szedni b vitaminokat, és ami a legfontosabb, valahogy legyőzni a stresszt. Általában az érzékeny stresszre fogékony, aggódó emberek betegsége ez, szóval ezen kell változtatni. A későn fekvés pl nagyon káros ugyanis éjjel dolgozik az immunrendszer, reggel mindenkinél csökken az aktivitása. Nekem a leghatásosabb módszer atópia ellen, az este 11-12-es fekvés volt eddig, és az optimális 7 órás alvás, 7-8-as kelés. Nem több nem kevesebb.


Kibővíteném még egy személyes kutatási eredménnyel: Kiharcoltam hogy asztmásnak nyilvánítsanak (mert akkor kaphatok olcsón asztmagyógyszert nyárra) nem volt egyszerű, mert télen nincs légúti tünetem. Így kaphattam Eonic-ot (montelukast) ez leukotrién gátló gyógyszer, eléggé ártalmatlan ez is. Eddig iszonyat drága volt, de most támogatják és kb 200 ft így. Antihisztaminnal adva nem csak az asztmára hathat, hanem rhinitisre, csalánkiütésre és atópiás dermatitiszre is, hiszen a leukotriének a gyulladásokkal vannak összefüggésben. Tanulmányok szerint hatásos a placebohoz viszonyítva.


Szóval újabb frontot nyitok nemsokára:


Lendin 20 mg

Eonic 10 mg

+lecitin, magnézium+b6 (tápkiegek)


Leírom nemsokára a tapasztalatokat. Addig is nyugodtan keressetek meg privátban. még nem találkoztam és beszéltem atópiás dermatitises emberekkel és örülnék a sorstársaknak :)


Egy 24 éves atópiás srác - aki molekulários bionikusnak készül

2012. jún. 21. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Előbbi vagyok...Húh, ez így lehet kissé töményre sikeredett. Bocsi a sok farmakológiai kifejezésért :)


A lényeg, hogy nekem a viszketés keseríti meg az életemet, amúgy a foltok nem látványosak szerencsére, csak néha fellángolásokkor.


Érdekes tapasztalat még, hogy rám a stressz furcsán hat. Valószínűleg a tudatalatti stressz sokkal többet árt, mint a valódi azonnali stressz.

Élő példa erre, hogy iszonyat rossz volt a bőröm állapota januártól áprilisig, pedig gyakorlatilag nulla stresszfokozaton voltam. Passzív félév az egyetemen, itthon voltam teljesen jó környezetben, egész nap lazultam, aludtam stb. Mégis borzasztó volt a bőröm, csúnyább mint a nehéz egyetem alatt. Aztán elkezdtem nagyon keményen készülni az emelt érettségire, mert szakváltáshoz kell. Iszonyat stresszben és parában voltam, viszont többször is volt huzamosabb ideig mikor nagyon nagyon sokat javult a bőröm, szinte elmúltak foltok teljesen, amik már fél éve ott voltak. Szóval ki érti ezt?

A legdurvább stressz alatt volt a legszebb a bőröm.


Két magyarázatom van:

1. Nagyon erős kimerültség esetén gyengül az immunrendszer.

2. Rám a tudatalatti stressz sokkal erősebben hat. Pl januártól kellett volna már tanuljak, vagy dolgozzak vagy akármi, ehelyett lustálkodtam és aludtam, meg neteztem egész nap, és borzasztóan nyomasztott, hogy elcseszem az időd, mint egy ektoplazma csak létezek. Viszont mikor hasznos volt az életem, keményen dolgoztam, a bőröm is javult.


Szóval gondoljátok át, lehet egy mély tudatalatti "görgetett" probléma sokkal súlyosabb testi tüneteket okoz, mint mondjuk 12 órát tanulni vagy dolgozni, de elégedetten lefeküdni az ágyba, hogy király voltam ma is.

2012. jún. 21. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Még egy utolsó kiegészítés az első hozzászólásomhoz:


Az elején leírt gyógyszerek antihisztaminok allergiás folyamatokra:

Claritine, Lertazin, Aerius, Allegra, Lendin, Fenistil gél stb.


Ezek az összes allergia tünetét csökkentik, vele együtt a csalánkiütést is. Atópiás dermatitiszra nem nagyon hatnak, csak a viszketést csökkentik. Sokszor épp elég lehet.


Nyugodtan ki lehet próbálni, pl a legújabbat a Lendin 20 mg, vény nélkül kapható, és hosszabb távon sincs szinte semmi káros hatása.


Emellett még akinek hozzám hasonlóan csalánkiütéssel kezdődhet, ott allergiás eredetről van szó. Ezekre kiválóan használhatóak az antihisztaminok, és pl kalcium pezsgőtabletta fellángoláskor.


Stresszes vagy autoimmun okokra, vagy valami rejtett fertőzésre is visszavezethető. (pl egy tüszős mandulából, ami nem tud meggyógyulni, folyton kórokozók áramolnak ki, és különféle tüneteket okoznak, akár ekcémát, viszketést. Vagy gyomorproblémákra... Pl akinek sok a sava, vagy az epéje mája nincs rendben (labor eredmények ellenére) annak is a bőrén/arcán jöhetnek ki a mérgek,kiütések.

Itt fontos megjegyeznem, hogy az emberek 50%-ban megtalálható a helicobacter pylori baktérium a gyomorban. Ami utóbbi kutatások szerint, szinte teljes mértékben ez okolható a gyomorfekély, savtúltengés, gyomorfájdalom kialakulásáért. Érdemes csináltatni egy h.pylor tesztet, ha gyomorpanaszok is vannak az atópia mellett, ugyanis labor és általános kivizsgálásban nincs ilyen.


Patikában vásároltam 2000 Ft körül hpylori vértesztet. Még nem mertem kipróbálni :)


Szóval kb könyvet írhatnéka témáról, főleg most hogy nagyon dolgoznom kéne, persze rátaláltam erre az atópiás kérdés özönre :D

2012. jún. 21. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Előbbi vagyok még mindig: Többen ajánlottak homeopátiás vagy antalvalis cuccokat...Eléggé szkeptikus vagyok ezekkel szemben.


A homeopátiás cuccokat pl ne keverjük a gyógynövényekkel. Az évezredek alatt kialakult népi gyógyászat sokszor tényleg segít, és tudományos bizonyítékai is vannak... de a homeopátia az teljesen humbug, semmi kutatás nem támasztja alá a működését. Akinek hat, szerintem placebo alapon hat, vagy némelyikben lévő hatóanyag miatt. (De ezzel is óvatosan, fateromnak hivatalos rendelésen írtak fel lábfájásra homeo-s krémet, és olyan lábgörcsöt okozott neki, hogy járni sem tudott egy hétre rá!) Jobb esetben semmit nem használ, csak levettek zs-re.


Amúgy a medlist.com HIPPOCRATES magyar nyelvű orvosi tanulmányait szoktam olvasgatni, de ez elég komoly biológiai, biokémiai cucc, csak orvostudomány iránt érdeklődőknek :)


Ja és ne vegyétek szentírásnak ezeket a dolgokat amiket leírtam, lehet benne hülyeség simán... ezt szeretném tanulni nemsokára, és utána szoktam nézni a forrásoknak - ettől függetlenül nem vagyok orvos.

2012. jún. 21. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Első vagyok. :)))

Elírtam a nevet az első hozzászólásomban, ezért elnézést kérek: Dr. Bagdy Emőke pszichológusról volt szó.

2012. jún. 23. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nekem gyerekkorom óra van atópiás dermatitisem (jelenleg 18 vagyok).

Semmi kiütésem nincs, néha halvány piros foltok, de szinte nem is lehet látni, viszont heti 2-3-szor van olyan nap amikor egész nap viszketek.

Nem szedek semmit, csak próbálom elviselni.

Egyébként az egész testemen jelentkezik a viszketés, ha valahol megvakarom rögtön elkezd máshol, de legjobban az arcon.

2014. ápr. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!