Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mennyi idő kell a komoly...

Mennyi idő kell a komoly függőség kialakulásához?

Figyelt kérdés
Mit gondoltok, ha valaki pl 16 évesen elkezd szívni, mennyi idő, amíg olyan szintre jut, ami már tönkreteszi az életét? Gondolok itt pl arra, amit mondani szoktak, hogy a drogosok lopnak. Vagy, hogy már nem jár iskolába/dolgozni.

2013. nov. 13. 20:21
 1/8 anonim ***** válasza:
Ez mindenkinél más. Nem egyformán reagálunk és a függőség kialakulása is egyéntől függ.
2013. nov. 13. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 cli_hlt ***** válasza:

Erre azt szoktam mondani, hogy a magyar nyelvben rosszul mondjuk, hogy "tönkreteszik a kábítószerek".


Inkább azt kellene mondani, hogy "tönkreteszi magát a kábítószerekkel".


Ha így használnánk ezeket a szavakat, sokkal világosabb lenne mindenki számára, hogy a sztereotipikus drogos lét nem kényszerpálya, hanem választás kérdése. (Más kérdés, hogy bizonyos életkörülmények között adja magát).


Egy gazdag "drogos" nem fog lopni, mert ugye minek. Vagy legalábbis nem azért, mert nincs pénze, hanem mert pl. kleptomániás, vagy mert a gazdagságát amúgy is politikai pártok pénzelésével és zsíros állami megrendelések "teljesítésésvel" szerezte. No de messzire mentünk :)


Az a függőség, amiről beszélsz, nem törvényszerűen alakul ki, pláne nem kannabisztól. (A kannabisz addikciós potenciáljáról, és mág sok más élvezeti szer sok tulajdonságának összehasonlításáról kiváló tanulmányt készített prof. David Nutt, keress rá, ha érdekel.)


Így tehát elmondtam bonyolultan, amit az első: ez teljesen személyiségfüggő. Van aki rákattan, van aki nem. Van akit a függősége különösen nem zavar az életben, van, akit zavarni fog, és elveszti a munkáját miatta (pl. taxis betépés után két héttel karambolozik, megpisiltetik, jogsi hopp).


Nem mindenki lesz függő, és nem mindenkit akadályoz a függősége. Akit meg igen, még sok-sok életpálya közül választhat. Lehet, hogy a taxisunk leszokik, és majd egyszer újra taxizik, de lehet, hogy letojja, és gátőr lesz valahol, ahol nyugodtan pöfékelhet és kergetheti nevetgélve az ürgéket :)


Annyit azért mindenképpen hozzátennék, hogy 16 évesen _bármilyen_ tudatmódosítóval rendszeresen élni nem valami jó ötlet, a fiatal idegrendszer érzékenyebben reagál ezekre. (Igen, kávé-cigi-pia is ide tartozik).

2013. nov. 14. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Függőséget okoz-e a Marihuána?

-Nem,a Marihuána függőségi potenciálja jóval alacsonyabb a jelenleg legális drogokénál mint például a kávé vagy a dohány.Ma már tudjuk hogy a populáció nagyjából 10%-a rendelkezik "függőségre hajlamos személyiséggel" és az ő esetükben sem nagyobb az esélye annak hogy a Marihuánától erősebb függőség alakulna ki bennük mint ha csokoládét vagy magas cukor tartalmú üdítőket fogyasztanának.Szociológus szakértők szerint korai felnőttkorban a legjellemzőbb a Marihuána használat ami ezután fokozatosan redukálódik és évekkel később már abszolút nem tölt be jellemző szerepet a legtöbb ember életeben.


.Túl lehet-e adagolni/Bele lehet-e halni a Marihuána fogyasztásba?

-NEM,a Marihuána fogyasztásba soha senki nem halt bele.Ahhoz hogy valaki halálosan túladagoljon Marihuánától nagyjából 1kg füvet kéne elfogyasztania egyszerre úgy hogy ez a mennyiség mind egyszerre szívódjon föl a szervezetében (kizárólag egereken tesztelték ezt és a teszt során is csak az egerek fele nem élte túl a kísérletet). Soha az emberiség története során nem dokumentáltak egyetlen esetet sem amikor egy ember túladagolta volna a Marihuánát.Ez részben betudható annak is hogy fajtától függően már 1gram elfogyasztása után is jelentős nehézséget okozhat a fogyasztás azonnali folytatása.


Bűnözéshez vezet-e a Marihuána használat?Vezet-e keményebb drogok használatához a Marihuána?

-Nem.A legtöbb Marihuána használó egyetlen "bűne" az hogy Marihuánát használnak.Igaz hogy sok kemény drog használó szintén fogyaszt Marihuánát,de a "kapudrog" elmélet már rég megdőlt hiszen szinte mindenki legális drogokat használt először mint például a cukor,kávé,cigaretta,vagy alkohol.


Nem lesz erőszakos az ember a Marihuánától?

-Nem.Sőt Harry Anslinger,a Szövetségi Narkotikus Drogokért felelős Iroda igazgatója annak idején azt mondta a kongresszusnak hogy a Marihuána épp az ellenkezőjét teszi - békéssé és pacifistává teszi az embereket.Amennyiben Mr.Anslinger igazat mondott(amit nem gyakran tett a Marihuánával kapcsolatban)akkor az újra legalizálás jó módja volna annak hogy vissza szorítsuk az erőszakos bűncselekmények előfordulását a társadalomban.


.Milyen hatással van a Marihuána az egészségre?

-Semminek az elszívása nem egészséges,de a Marihuána eseteben ez jóval kevésbé veszélyes az egészségre mint a dohányzás.Sőt a legújabb tanulmányok szerint a csak Marihuánát(tisztán) szívók tüdeje szinte ugyanolyan jól teljesít mint nem dohányzó nem füvező társaiké.Természetesen mint más hasonló drogok esetében pl. az alkohol vagy cigaretta,kiskorúak számára a fogyasztás nem ajánlott.A Marihuána mint gyógyszer több száz betegség ellen alkalmazható bizonyítottan pozitív hatással a stressz oldástól a glaukómán át akár a rákos megbetegedések terápiás kezelésében is.


Mi a helyzet akkor az ilyesztő adatokkal és statisztikákkal amikről hallani?

-Ezek nagy része elrettentés céljából készült,tudományosan megalapozatlan,elfogult vagy túlzottan sztereotipikus feltételezések alapján.Egy híres példa erre Dr Gabrial Nahas,aki több ilyen tanulmányt is össze tákolt mire felmondtak neki a Nemzeti Egészségügyi Hivatalban mielőtt vissza vonta összes addigi tanulmányának eredményét.Az egyik ilyen kísérlete során majmokat gázosított el 5 percen át több Marihuána füsttel mint amit egy átlagos füves egész élete során beszívna,és ezen kísérlet alapján próbált meg megalapozatlan,és messzemenően elfogult következtetéseket igazolni.Ebből a kísérletből származik az a tévhit is hogy a Marihuána pusztítja az agysejteket.Azt nem tették hozzá a kísérlet leírásához hogy a majmok agysejt károsodását az oxigénhiány okozta nem pedig a Marihuána.

2013. nov. 14. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"Annyit azért mindenképpen hozzátennék, hogy 16 évesen _bármilyen_ tudatmódosítóval rendszeresen élni nem valami jó ötlet, a fiatal idegrendszer érzékenyebben reagál ezekre. (Igen, kávé-cigi-pia is ide tartozik)."


Még ez sem feltétlenül gond szerintem. Én pl 15 éves koromban kezdtem tudatmódosítókkal élni és egyáltalán nem bántam meg, nem lett tőle semmi bajom. Azért mondjuk általánosan valszeg tényleg jobb nem elhamarkodni ezeket a dolgokat.

2013. nov. 14. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 cli_hlt ***** válasza:

Persze. Én sem azt mondtam, hogy aki 16 év alatt szív, az törvényszerűen meghülyül. Ez nyilvánvalóan nem igaz.


"Csak" a kockázat lehet nagyobb.


(Sajnos ezzel a kamaszokat nehéz meggyőzni, mert nekik alapból jóval nagyobb a kockázatvállalási hajlamuk.)

2013. nov. 15. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

cli_hlt elég jól összefoglalta szerintem. De azért ne biztassunk senkit a drogozásra, persze lehet hogy nem fogsz lecsúszni a gödör aljára, de akkor is butulsz, pusztítod az agysejtjeidet, rongálod a memóriádat (sulis évek alatt pláne jól jön az ilyen), belekeveredsz drogos társaságba és ha lebuksz akkor jönnek a jogi következmények is...

Ajánlom a végállomás gyermekei c. könyvet, igaz történet, szépen leírja a lány, hová vezet a 15 évesen elkezdett drogozás.

2013. nov. 16. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Szóval szerintetek ha valaki 16 éves kora óta szív, 19 éves kora óta használ mást is, és 22 évesen egyetemre jár (4 fölötti átlaggal), és mellette dolgozik (a szakmájában), annak el lehet hinni, hogy ha továbbra is drogozik, akkor sem fog tönkremenni az élete? Mert mindenhol csak azt hallani, hogy drogozás mellett nem lehet normális életet élni, de ez így picit most elgondolkodtatott...
2013. nov. 17. 12:19
 8/8 cli_hlt ***** válasza:

A szerhaszálat sokmindent jelenthet, de az egyáltalán nem igaz, hogy aki tiltott szert használ, az törvényszerűen elzüllik.


Volt idő, amikor a kávé volt illegális, nem is olyan régen pedig az alkohol az Egyesül Államokban.


A szerek törvényi besorolása főleg politikai/történelmi/kulturális okok miatt történik, nem pedig a veszélyek figyelembe vételével. (Ezen mondjuk jó lenne változtatni.)

2013. nov. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!