Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy egyesek...

Miért van az, hogy egyesek fitten, vidáman ébrednek, mások "alig élnek" reggel, és morózusak? Hogyan lehet az utóbbin segíteni?

Figyelt kérdés
Szeretnék jó fej lenni reggelente, de borzalom, milyen nyomi hangulatom van, és csak kóválygok kb. egy órán át (éjjel, ha felkeltenek, konkrétan az ajtófélfának tudok menni, annyira nem vagyok képben). Mitől van ez? Alacsony vérnyomás? Azon kívül, hogy korábban kelek, hogy épeszű állapotba kerüljek, mire emberekkel találkozom, van más megoldás?

2014. jan. 3. 10:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem nagyon, én is ezzel küzdök, reggel sokkal fáradtabb vagyok, mint este, mikor lefekszem aludni. Kávé, cola nem sokat segít nálam! Nekem pl. a vérnyomásom jó, úgyhogy nem tudom mitől lehet....és én is eszek vastablettát...úgyhogy nem tudom mitől van és mitől lenne jobb, ha valakinek van tippje, én is szívesen fogadom!!!
2014. jan. 3. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Tapasztalatom hogy az éjfél előtti alvás (10-11körül elalvás) és a reggeli lustálkodás nélküli kipattanás az ágyból, hidegfizes mosakodás és egy pohár víz segít pár perc alatt a nappali állapotba kerülni. Ha ezek közül valamelyiket elmulasztom, én is több óráig vagyok kómás. Viszont ha betartom, akkor friss vagyok mint a harmat. Plusz nem árt betartani hogy se túl sokat, se túl keveset ne aludjunk! Én előző este 8 órát aludtam ami épp ideális. Fél 7kor csak úgy pattantam ki az ágyból :)
2014. jan. 3. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ebben van valami, bár én akármilyen korán lefekszek, másnap reggel kómás vagyok, éjjel rosszul alszom, rosszakat álmodom, nyugtalan az alvásom!
2014. jan. 3. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Arimateia válasza:

Lehet hogy nem a megfelelő alvásciklusodban ébredsz. Szakszerűen nem tudom neked elmagyarázni, de biztos hallottál már arról, hogy vannak mély és felszínes ciklusok az alvás során. (Pl. a felszínesben álmodsz) Ha a vekker egy ciklus közepén ébreszt, akkor sokkal fáradtabbnak fogod érezni magad, mintha inkább korábban keltél volna, de egy alvásciklus végén.

Arról nem is beszélve, hogy a nálunk társadalmilag elfogadott monofázisos alvás (amikor csak éjszaka alszol) egy csomó embernek nem megfelelő.

Nekem például éjszakánként elég 6 óra alvás (ha tovább alszom úgy ébredek, mint akit agyoncsaptak), de délután muszáj 1-1,5 órát aludnom, különben teljesen használhatatlan vagyok a nap további részében. Ez a bifázisos alvás, ami a mediterrán népeknél jellemző.

2014. jan. 3. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Köszi a válaszokat, már az megnyugtató, hogy mások is vannak ezzel így. :)

A 2. hozzászóló tippjei nem rosszak, megpróbálom.


Az utolsónak: persze, ismerem az alvásciklusokat, és ez remek magyarázat volna, ha nem lenne velem mindig ez, függetlenül attól, mennyit alszom és órára vagy magamtól kelek-e (bár tény, ez utóbbi esetben azért nem vagyok annyira rossz fej, csak kómás).

Az is igaz, hogy nem mindenkinek ugyanolyan az alvásigénye, a férjem pl. nap közben imád aludni, és van, hogy fél óra alatt „kialussza” magát. Na, erre én képtelen vagyok, fél óra alvás után rosszabbul vagyok, mintha nem aludtam volna…

De lehet, hogy utánanézek, kapható-e valami alvásciklusfigyelő, ami egy kívánt intervallumon belül a megfelelő fázisban ébreszt. Ki tudja, lehet, hogy ez működne. :)

2014. jan. 3. 10:56
 6/10 Arimateia válasza:

Nálam az alvásciklus az alapvetés. Nem tudom, nálad milyen a "rosszfejség". Én anno képes voltam arra, hogy egyik kezemmel támasztottam az ajtófélfát, a másikkal meg rácsuktam a kezemre az ajtót.:D Vagy kedvesen szóltak hogy "jó reggelt, jól aludtál?", én meg dühösen visszaszóltam "honnan tudjam, nem emlékszem!"


Persze az "alapvetésen" kívül sokminden közrejátszhat. A túlzott pszichikai vagy szellemi megterhelés (vizsga, beteg hozzátartozó, stresszes munkahely). A depresszió egyik fajtájának kifejezett tünete a túlzott aluszékonyság anélkül, hogy kipihennéd magad. És lehetnek élettani hatások is, a vashiányos vérszegénységen kívül pl. igen fontos a magnézium a tűrőképességhez, a nagydózisú, min. 500 mg C-Vitamin a "frissesség" érzéshez.

2014. jan. 3. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Kései Sirató ***** válasza:

Még néhány ötlet:

Lefekvés előtt alaposan szellőztesd ki a szobád, legyen oxigéndús a levegő, így pihentetőbb az alvás.

Nem lehet, hogy szellemi munkát végzel? Ha igen, akkor sportolj, mozogj, fáradj el testileg, mert a csupán szellemi fáradtságot a legnehezebb kipihenni.

És persze jó a hideg zuhany, hideg víz ivás is.

2014. jan. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszi a tippeket, tehát magnézium, C-vitamin, hideg víz, kevesebb stressz, több mozgás (igazad van, szellemi munkát végzek és az utóbbi időben feszült is vagyok sajnos)…


De akkor is igazságtalan, hogy másoknak nincs ilyen problémájuk, pedig hasonlóan élnek, mint én. :) A fránya szervezetem!

2014. jan. 4. 10:57
 9/10 anonim ***** válasza:
1-es és 3-as vagyok! Remélem, hogy túl jutunk egyszer ezen az alvás mizérián. Én sokáig 2-3 órákat aludtam kb. 3-4 éven át, aztán úgy kimerültem, hogy "altattak" napokig. Volt olyan, hogy anya keltett fel enni. 1 altatótól 3 napon keresztül aludtam. Én azóta vagyok ilyen aluszékony, fáradékony, szerintem én pl. végérvényesen kizsákmányoltam a szervezetem azalatt a pár év alatt, ameddig 2-3 órákat aludtam!!! Nekem pl. ha csak egyszer fent kell lennem hajnalig (természetesen alkohol fogyasztás nélkül), már 2 nap mire ki tudom magam pihenni, mert annyira nincs energiatartalékom. Alvásciklust figyelő ébresztő órát lehet valahol kapni???
2014. jan. 5. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az alváscilusokat maximum az agyhullámok vizsgálatával lehetne figyelni. Egyébként a ciklusok vége minden másfél órában van, tehát 6, 7ésfél és 9 óránál. De persze ezeket nem kell percre pontosan venni.
2014. jan. 6. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!