Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A régiek mitől voltak egészség...

A régiek mitől voltak egészségesebbek és szívósabbak?

Figyelt kérdés

Vagy csak nekem tűnik úgy, hogy az emberek régebben strapabíróbbak voltak és nem betegeskedtek ennyit?

Lehet a statisztika mást mutat-nem ismerem.

Nem tudtak akkor még a paleolit táplálkozásról, hogy a kenyér,tészta,bab,krumpli káros.

Hogy a szalonna meg a vörös hús ártalmas. Mégis meg birkóztak sok betegséggel és sokan érhettek meg jobb állapotban olyan kort amit a maiak vagy nem érnek el vagy rosszabb szellemi és fizikai állapotban.(mondjuk érdekes, hogy tőlünk nyugatra és itt-ott keletre ez a helyzet pedig csak azt hallani milyen rosszul táplálkozik a fejlett nyugat)

A nagyszüleim közül 3 töltötték be a 80-t,valaki a 90-t.

Mindenki 1925 előtt született, van aki még a monarchia idején. Nem lehetett akkoriban könnyű, a második VH-ba be is sorozták!

Valahol olvastam egy cikket, hogy a középkoriak olyan öltözékben és olyan súlyú fegyvereket lóbálva tudtak órákon át harcolni és egész nap menetleni amiben,amivel mi mozogni is alig tudnánk.

Pedig nem voltak izotóniás italaik és táplálék kiegészítőik,fehérjeturmixuk,ízületvédőik!

Csak én látom így?

Mi lehet az oka a mi "gyengeségünknek"?

A stressz?

Őket nem érte talán elég? Tessék csak a háborúkra gondolni.



2014. aug. 24. 00:02
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Azt hiszem pont az izotóniás italoktól, fehérjeturmixtól és társaiktól vagyunk ilyen satnyák, és azt látom, hogy a fiatalabb generáció még kevésbé ellenálló. Sajnos!
2014. aug. 24. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
59%

Nálunk már nem működik a természetes szelekció...

Régen akinek gyenge volt az immunrendszere jó eséllyel meg sem érte a felnőttkort, nem is örökítette tovább a szerencsétlenebb génjeit. Kevesebb volt a környezeti ártalom (kajákban adalékok, szennyezett levegő, hullámok), meg szerintem a villanyvilágítás előtt többet is aludtak. Aki idős korban lebetegedett hamarabb meghalt, nem éldegélt évtizedekig gyógyszeren, legyengülve. A nagyszüleid példája kiragadott, az ő generációjukból sem mindenki ért meg magas kort.

2014. aug. 24. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
90%
Mert azt ették,amit megtermeltek maguknak,nem mérgezte őket senki.
2014. aug. 24. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
70%

- 5 ezrelék alatt van a gyermekhalálozás.

- az öregek betegeskednek.

- jobbá vált a diagnosztikai rendszer, egyes betegségeket hamarabb felismernek (régebben egész fiatalon is haltak meg).

- betegségként kezelünk olyan állapotokat, amelyekre régebben csak legyintettek.


És igen, van néhány ember, akinek ún. betegségkarrierje van, tehát a vélt vagy valós betegségeivel egyfolytában szenved.

2014. aug. 24. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
80%
Akkoriban még nem műkaják voltak, nem volt ilyen szennyezett a föld, a klíma, kipufogógáz, stb., nem volt az élelmiszer tele adalékokkal, ízfokozók, tartósítószerek és társaik, nem ültek a számítógép előtt az emberek, hanem mozogtak a szabadban, stb.
2014. aug. 24. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
86%

Nézzük a családban az időseket:


- Fiatalkorukban nem vitte fel a másodikra a szebbik felüket a lift, se az első szintre a mozgólépcső. A vidékiek 4 utcával arrébbra bringával vagy gyalog közlekedtek, ma elég sok példát hallok arra, hogy autóval. Budapesten pedig nem volt pénz BKV-bérletre, ezért 5 km-eket gyalogoltak.

- Testnevelésórán nem fordulhatott elő az, hogy az osztály 15 lányából 12 ül a tornapadon, és a tesitanárok nagy része nem akar ez ellen tenni.

- Sok volt a házimunka! Budapesten is, akkor még főztek az emberek, bevásároltak, takarítottak stb. Vidéken még kacsát tömtek, tyúkok tojásait szedték fel, kapáltak, metszettek és azt ették, frissen és vitamindúsan. Ma a fiatalok hőbörögnek, hogy az állatok a tanyára valók meg vidéken kb csak ott látok gyümölcsfákat, ahol 60-70+ emberek élnek.


Nem a félkész, túlsós, túlédes, tartósítószerben, ízfokozóban és színezékben gazdag ételt ették, hanem napi 1-2 órát rászántak a főzésre.



És ami a legfontosabb!!!

Ugyanúgy órákig dolgoztak az apukák, az anyukák is sokszor dolgoztak már nagyszüleink korában, mellette háztartást vezettek, nem mosogatógép, mosógép esetleg robot-porszívó!!! Mégse abból állt az életük, hogy sírt a szájuk, hogy jaj kiégek, jaj összeomlok, jaj pihenni kellene, jaj árt a munka, hanem ez volt a természetes.



Baromi egészségtelen korban élünk, amikor a 10-20 évesek nem ismerik az otthon elkészült ételek ízét, sokan szupermarketben vásárolnak gyümölcsöt, ami talán csak a rosttartalma révén ér még valamit. Azokon a metróállomásokon, ahol "rendes" lépcső és mozgólépcső is van, a 100-ból összesen 2 utas lépcsőzik, mert a többi 98 elfáradt az egész napos ülésben.

Az uszodák nincsenek tele vendégekkel - pedig kevés uszoda van!!! én is 3/4 órát utazom központi, jó közlekedésű helyről -, a parkok nincsenek tele futókkal - egy-két kivétellel, namost belegondolva ez is kevés. A Budai-hegység nincs tele túrázókkal. A parkokban a Margitsziget kivételével kb. csak kutyásokat látni.



Szerintem minket 40-50 éves korunktól csak a tünetenyhítő (!) gyógyszerek fognak életben tartani kb. 60 éves korunkig, amikor meg is halunk...



(A környezetszennyezést direkt nem írtam, mert az a 20. század első felében már keményen jelen volt, sőt, van, ahol inkább javult a helyzet.)

2014. aug. 24. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!