Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Alvásparalízis, vagy mi lehet ez?

Alvásparalízis, vagy mi lehet ez?

Figyelt kérdés
Körülbelül egy hónapja voltam kórházban, és éjszakára is benn kellett maradnom. Nem is vettem szinte észre, hogy elaludtam, amikor erős zúgást kezdtem hallani, a szemeim nem nyíltak. Pár másodperc múlva teljesen olyan volt, mintha ébren lettem volna, láttam egy vigyorgó alakot a lábamnál, aki rámmászott, a tüdőm égni kezdett. Utána jó ideig nem tudtam visszaaludni, és amint nehezen, de sikerült, visszajött ez az egész. Azt hittem, elmúlik, de úgy egy hete ismét megtörtént. Mindkét esetnél éreztem, hogy fekszek, a múltkorinál hallottam is, hogy nyöszörgök, de nem bírtam bírtam egy ideig kinyitni a szemem. Mindkettőnél hallottam ezt a ,,zúgást", nehéz volt a lélegzés. Mostanában aludni se merek...Mi ez az egész?
2017. jan. 10. 17:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Igen, ez az alvásparalízis. Egyébként elég változatos tud lenni, nem mindenkinél teljesen egyforma. Nálam pl. zúgás sosem volt, de általában hozzád hasonlóan én is sűrűn álmodtam/hallucináltam mellé, de a sima "nem tudom kinyitni a szemem és nem tudok megmozdulni, de amúgy teljesen tudatomnál vagyok" verzióját is tapasztaltam már, bár ritkán.

Nálam akkor fordult elő kb. 16-17 éves koromban nagyon gyakran, mikor teljesen összevissza aludtam, hol egyszerre 10 órát, hol csak 1-2-t, de azt is úgy, hogy elalvás előtt végig idegeskedtem (suli, dolgozatok miatt leginkább, mert közvetlenül előtte tanultam éppen) és/vagy úgy feküdtem, hogy elnyomtam valamelyik végtagomat (a karomat leginkább).

2017. jan. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ja, amúgy az első 2-3 alkalom számomra is nagyon ijesztő volt, utána hozzászoktam, és ha előjött, akkor igyekeztem arra gondolni, hogy ez nem valódi és, hogy pár másodperc múlva elmúlik. Persze közben próbáltam magamat kihozni belőle, bár sokszor minél inkább próbálkoztam, annál inkább nem ment. A lényeg, hogy tudatosítani tudd magadban ilyenkor, hogy nincs mitől félned és hogy nem tart sokáig.
2017. jan. 10. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek:) Ezt az egészet válthatja ki stressz?
2017. jan. 10. 18:16
 4/11 anonim ***** válasza:

Mindkét választ én írtam :)

Egyébként lehet kiváltója a stressz, sőt. Nem is gondolnád, hány betegségért lehet (részben vagy egészben) felelős a stressz :S

2017. jan. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is voltak már olyan időszakaim, mikor ilyesmi tüneteim voltak és akkor utána olvastam. Azt olvastam, hogy az alacsony vérnyomás az elalvás pillanataiban még alacsonyabbra süllyed, s ez előidézheti ezt a furcsa állapotot. Hát nálam ez mindkettő stimmelt. Extrém alacsony volt akkoriban a vérnyomásom és mindig az elalvás első pillanataiban jelentkeztek a látomások.
2017. jan. 10. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Na, mondjuk az alacsony vérnyomás nálam is stimmel (első, második válaszoló), bár azért extrémen alacsonynak nem mondanám (100/60), de akkor ezek szerint ez is közrejátszhatott. Mondjuk azóta is alacsony a vérnyomásom, de hál'istennek alvásparalízisem már rég volt.
2017. jan. 10. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Hát, nekem pedig inkább magasnak mondható a vérnyomásom.

És mit tudtatok ez ellen tenni? Vagy erre nincsen semmilyen megoldás?

2017. jan. 10. 21:44
 8/11 anonim ***** válasza:
5-ös vagyok. Semmit nem tettem ellene, de néhány hónapja nincsenek tünetek. Nyáron volt, talán vagy 10-15 alkalommal 1-2 hónap alatt. És az előző évben hasonlóan.
2017. jan. 10. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A megoldás a stresszforrás megszüntetése lenne, illetve hogy figyelj, hogy ne olyan pózban aludj el, amely során elzsibbadna valamelyik végtagod.

Legyél kipihent, aludj eleget és rendszeresen.

De egy idő után meg fog szűnni. Nem tudom hány éves vagy, mert nem írtad, de 14-16 éves kor között a leggyakoribb állítólag.

2017. jan. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
16 éves vagyok, úgyhogy remélem kinövöm. Nagyon szépen köszönök mindannyiótoknak:)
2017. jan. 11. 14:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!