Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mennyire fájdalmas brómot...

Mennyire fájdalmas brómot inhalálni?

Figyelt kérdés
Van egy fajin kis brómos kísérlet, aminek, ha tegyük fel nem használnék védőmaszkot, és belélegeznék egy nagy adagot belőle, akkor az mennyire lenne kellemetlen, a halált leszámítva? Azt olvastam torokfájás kíséri, majd halál. De gondolom nem a torokfájásba hal meg az ember. Mennyire fájdalmas vagy éppenséggel "kellemes" halál? Eszembe sincs meghalni, csak érdekel.

2017. ápr. 30. 21:42
 1/5 Csicsky ***** válasza:
100%
Velem a főiskolán a következő dolog történt meg: egy laboratóriumi kísérlet során valamilyen szerves brómszármazékot kellett előállítani. Ehhez elemi brómot használtunk fel ami tetraklór-metánnal kellőképpen fel volt „hígítva“ hogy könnyebben kezelhető legyen. Amikor be akartam tölteni a lombikba, egy kevéske véletlenül melléfolyt és ennek a párájából valamicskét beszívtam. A következő pillanatban olyan rosszul lettem, hogy azt hittem vége a tüdőmnek. Valami habszerűség jött fel belőle és jó időbe eltelt, amíg valamennyire úgy-ahogy rendbe jöttem. Szerencsére nem lett maradandó következménye az esetnek.
2017. máj. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hmm. Ez nagyon érdekes, és mennyire volt elviselhetetlen ez a fájdalom? Azonnal érezted? Sokáig tartott a szenvedés? Mármint a tüdődből jött fel?
2017. máj. 2. 19:51
 3/5 Csicsky ***** válasza:
100%

Én csak nagyon keveset lélegeztem be belőle (szerencsére), mert fel volt hígítva és csak egy kicsi kilöttyent belőle az asztalra. A párájából ami úgy felszállt szippantottam be szinte csak az orromba, a tüdőmbe éppen csak nyomokban juthatott, de ez is elég volt. Úgy egy órán át jött a tüdőmből az a hab, majd egy-két óra múlva már jobban voltam, akkor már elviselhető volt a helyzet. Ez már elég régen volt, így nem tudok pontos választ adni a kérdésedre, de ahogy mondom, én épphogy csak beszippantottam belőle valamit ezért aztán valahogy ki lehetett bírni.


Ha összetörnél egy ilyen ampullát:


[link]


és csak egy kevéskét is beszippantanál belőle, már egyből a falnak mennél tőle és nem tudom, hogy milyen következményei lennének. A klór az harci gáznak számít és a bróm sem sokkal különb (hasonló a hatása):


[link]


Idézek a cikkből: Az elemi bróm mérgező és súlyos égési sérüléseket okozhat. Belélegezve a légutak irritációját okozhatja, köhögéshez, torokfájáshoz és légszomjhoz vezethet, nagyobb mennyiségben belélegezve pedig halálhoz. A tartós kitettség gyakori hőrgő-fertőzéseket és az egészség általános romlását okozhatja.

2017. máj. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Jöhetnek még ilyenek!

Akkor elképzelheted mi történne, ha - harci gáz gyanánt - rápermeteznék egy kisebb falura. Az a legkisebb gond, hogy mindenki nagyon gyorsan elpatkolna. Szerintem az erős sav a Föld színével tenné egyenlővé azt a tartományt, ha nem hagyna maga után egy kisebb krátert. Talán azért sem használják, mert eléggé drága: 125 000 Ft/kg, de aki tud olcsóbban, szóljon; és nem bomlik el a természetben vagy csak nagyon nehezen.

Egy szó, mint száz, nem ajánlod, hogy elemi brómmal, mondjuk 100 grammocskávakal játszadozzak ... vagy elég a sima maszk, vagy már egy komplett álarcra lenne szükség?

2017. máj. 2. 22:19
 5/5 Csicsky ***** válasza:

Hát elemi brómmal játszadozni sehogy sem ajánlatos. Ha ampullába van behegesztve akkor az ampulla széttörése után ha nem használod fel az egészet (pl. valamilyen szintézisre), akkor a maradékot csak speciális palackokban lehet tárolni (üvegpalack teflonnal bélelt kupakkal):


[link]


Amúgy nem csak belélegezve ártalmas, hanem a gőzei szemkárosodást is okozhatnak, a bőrön meg égési sérüléseket. Továbbá éghető anyagokkal érintkezve meg tüzet okozhat:


[link]


[link]


Ha a YouTube keresőjébe beírod, hogy bromine, akkor találsz jó pár videót, ahol be vannak mutatva a bróm különböző reakciói:


https://www.youtube.com/results?search_query=bromine

2017. máj. 2. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!