Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Ha enyhébb pajzsmirigy-alulműk...

Ha enyhébb pajzsmirigy-alulműködésre elkezdek sok jódot enni, mi fog történni?

Figyelt kérdés

Tudom hülye kérdés, inkább csak elméletben kérdezem.

Nem gyógyszeres jódpótlásra gondolok, hiszen azt nyilván csak receptre lehet kapni, hanem pl. magas jódtartalmú táplálkozásra (pl. alga, aminek olyan magas a jódtartalma, hogy nem is szabad sokat enni belőle).


Segítene, vagy csak rontana, vagy nem befolyásolná sehogy a pajzsmirigy problémát?


2018. febr. 2. 15:24
 1/5 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy mi okozza az alulműködést. "Normál" esetben lehet fokozni a jódbevitelt, sőt kell is.

Viszont Hashimoto-thyreoditis esetén (ami a pm-alulműködések kb. 90%-ának az oka) a jód TILOS, mert fokozza a gyulladást.

Kivéve azon ritka esetekben, ha elegendő szelén van a szervezetben; de a HT-sek többségénél pont szelénhiány van, ezért kell pótolni nagy adagban. A hagyományos dokik 100 mg-ot szoktak javasolni, a "modernebbek" 200-at. És az sem mindegy, hogy milyen: az organikusnak jobb a felszívódása. - De hangsúlyozom, hogy amíg nem ellenőrizték a szelén-szintet a vérből, addig tilos a jód.

2018. febr. 2. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ, sokat segített!
2018. febr. 3. 21:56
 3/5 anonim ***** válasza:

Szívesen. :)


Hashimoto?

2018. febr. 3. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Bocsi, hogy csak késve válaszolok: igazából nem tudom, még az orvosok sem tisztázták, mert elég enyhék a tüneteim, de lehet, hogy valami enyhébb alulműködés.... Sokszor fázok, hideg a bőröm, és alacsony a vérnyomásom.
2018. febr. 27. 20:48
 5/5 anonim ***** válasza:

Pedig ezt elég egyszerű "tisztázni": TSH-szintet szoktak nézni a laborban. Ha ez magas, akkor pm-alulműködés.

Ez esetben tovább vizsgálnak: endokrinológushoz küldenek, aki megnézeti a pm-hormonokat, ill. két ellenanyag szintjét. Utóbbiak egyike az aTPO, ha ez magas, akkor Hashimoto-thyreoditisről van szó.

A baj az, hogy az esetek kb. 10%-ában normál TSH-szintnél is már megvan a betegség. --- Szóval sürgősen kérj egy labort, TSH-t a háziorvos is tud kérni. Ha az magas, akkor irány az endokrinológus. Ha normál szintű, akkor én a helyedben inkább kifizetném privátban a többi mérést, mert az a biztos.

(Saját tapasztalat sajnos, én pont a 10%-ban voltam, normál TSH-nál nem vizsgáltak tovább, így csak 3 év múlva derült ki a probléma.)

2018. febr. 27. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!