Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogyan lehetek őssejt donor?...

Hogyan lehetek őssejt donor? Mik az előnyei és a hátrányai?

Figyelt kérdés

Személyes tapasztalatok érdekelnének hogy ki miként élte meg! Önkéntes véradó vagyok 29 éves férfi és már több mint 50 alkalommal adtam vért meg egy pár alkalommal plazmát is!

De most az az őssejt dolog érdekelne!



2019. márc. 17. 11:47
 1/9 anonim ***** válasza:
Itt van minden infó: [link]
2019. márc. 17. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Kell egy rutinvérvétel, vesznek csontvelőt, hogy biztosan egészséges legyen. Lesz speciális vérvétel amiből a HLA derül ki, ez alapján adhatsz olyannak, aki veled egyező. A műtét 3 órás, beadnak egy injekciót, ami kihozza a véred e az őssejteket. Az egyik kezedből veszik a vért, a másikba folyik vissza.
2019. márc. 17. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Őssejtet nem csak csontvelőből tudnak kinyerni, hanem perifériás vérből is. A csontvelő kivizsgálása egyáltalán nem rutin része a folyamatnak.

Jelentkezni kell, majd vesznek vért. Ha valakivel egyezés van akkor újra behívják, újra vesznek vért, ha az is jó, akkor harmadjára is. Utóbbi vért már külföldön vizsgálják, de a harmadik körösöknél már jó eséllyel egyezés van, így akkor már lehet reménykedni, hogy sikerül segíteni valakinek.

Az őssejt levétel ha budapesti vagy, akkor a László kórházban történik majd. Hogy hogyan az attól függ, mit vállalsz (csontvelő, perifériás vér vagy mindkettő - utóbbi esetben a doki dönt majd melyik lesz).

2019. márc. 17. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nincs műtét! Az ovsz-nél tudod jelezni, hogy őssejtdonornak jelentkezel. Természetesen levesznek egy kis vért, ami alapján bekerülsz a rendszerbe. Ahhoz, hogy donor lehess belgyógyászati kivizsgáláson kell átesned, hogy meggyőződjenek arról, hogy valóban teljesen egészséges vagy-e. Amennyiben a HLA tipizalas során találnak recipienst, akkor azt jelzik neked, vervetel, hogy minden rendben van-e, nincs e barmi infekcio a szervezetedben, plusz ellenoriznek mindent ujra. Néhany alkalommal a sejtek levétele előtt sejtnövelő injekciót fogsz kapni, es ferezissel veszik le tőled az őssejteket. Az is lehet, hogy több alkalmas, attól függ, mekkora a recipiens. Nem feltétlenül van csontvelőmintavétel, ha perifériás vérből adsz sejteket (ami megjegyzem jobb, mert gyorsabb a megtapadás), de előfordulhat, és akkor sem műtéttel, csípőlapátból, hanem általában a szegycsontból veszik. A sejtek levétele után gyakori kontrollra kell járnod neked is, azt hiszem kb.1-2 évig. Kicsi az esélye, hogy kiválasztásra kerülsz, de szerintem megéri. Neked pár szúrás, másnak meg egy élet.
2019. márc. 17. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
#4-es vagyok. Azt elfelejtettem hozzátenni, hogy úgy tudom, ha donor leszel, akkor az ovsz-en keresztül érdeklődhetsz a beteg állapotáról. Persze nem részletesen, csak hogy sikerült-e a dolog vagy sem. Ettől még ugyanúgy anonim marad, nem fogtok tudni egymásról semmit. 5 év elteltével pedig, szintén az ovsz-en keresztül fel tudjátok keresni egymást, ha a másik fél is nyitott rá. Lehet látni videókat youtube-on, ahogy a donor és a recipiens találkoznak. Elképesztő megható.
2019. márc. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat és amúgy ha csontvelőből veszik akkor utána mennyi idő után mehetek vissza dolgozni?
2019. márc. 17. 16:42
 7/9 anonim ***** válasza:
2-3 napig fajni fog kicsit, addig mindenkepp javasolt pihenni. De ahogy mar fentebb is irtam, szerintem valaszd a verbol valo levetelt. Teged is kevesbe vesz igenybe, es a betegnek is jobb, mert az ossejtek gyorsabban fognak megtapadni az uj helyukon, mintha a csontvelobol szarmaznanak.
2019. márc. 17. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
1-2 napig megfigyelnek a kórházban
2019. márc. 17. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Tapasztalatbol mondom, hogy nem tartjak bent a korhazban, altatas sincs. Ha kesz, seb osszehuzotapaszt es nyomokotest tesznek ra, 1-2 oraig rajta kell fekudni, hogy nyomja meg pluszban, es utana lehet hazamenni. A kotesnek 48 oraig kell rajta lennie. De ennyi. Csak nagyon nem kellemes.
2019. márc. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!