Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Megharapott egy kutya. Valaki...

Megharapott egy kutya. Valaki tud bővebb információkkal szolgálni a kérdéseimre?

Figyelt kérdés

(KB tacskó méretű keverék kutyáról van szó )

Csak kis harapás, nadrágon keresztül, még a nadrág sem szakadt ki. Viszont eléggé belilult/feketedett a harapás helye, körülötte be is pirosodott. A harapás után kb 10 perccel kicsit megnyomkodtam, hogy ha vérzik, az jöjjön ki belőle, de néhány kis tűhegynyi vérpöttyön kívül nem jött több belőle. Otthon ahogy tudtam, kitisztítottam. Aznap este már 37.5 fokos hőemelkedésem volt (ma is annyi így estére)Ez nem tudom mitől lehet. A veszettség nem jelenne meg ilyen gyorsan nem? Hisz ahogy olvasom elég hosszú is lehet a lappangási ideje, de minimum pár nap. Lehet hogy valami egyéb fertőzés? Vagy teljesen független ettől? 2 nappal a harapás előtt kijött a számon egy herpesz, majd egy enyhén fájdalmas nyirokcsomót is kitapintottam az állkapcsom alatt. Lehet inkább ehhez van köze a hőemelkedésnek?


Másnap (azaz ma) visszamentem, hátha tudok beszélni a kutya tulajdonosával, hogy be van-e oltva a kutya, elkértem volna az oltási könyvét, de látszólag nem volt otthon. Ezután elmentem a háziorvosomhoz, aki azt mondta nem lát hámveszteséget, így nem gondolja indokoltnak a tetanusz oltást. Elmondtam neki hol történt, ő pedig elvileg jelentette is az ÁNTSZ-nek. Ma később telefonáltak hogy holnap azért mégis csak be kéne jönni reggel egy tetanusz oltásra, illetve hogy elkezdték a kutya megfigyelését. Ebből gondolom hogy vagy nem tudták felvenni a kapcsolatot a tulajjal, vagy pedig kiderült hogy nincs oltva a kutya. (ezen nem is lepődnék meg a körülményeket látva.)


Ami nem világos, hogy a kutya megfigyelése, ahogy a neten olvastam 2 hétig tart. Ha nem látni a kutyán a veszettség tüneteit ez idő alatt akkor nem kapok veszettség elleni oltást, ha látni akkor kapok. De mi van ha a 2. hét végén kiderül hogy a kutya veszett volt, én meg azt az időt szimpla várakozással töltöttem, talán már baj is lehet az idő alatt. Nem? Nem kéne előbb oltást kapnom veszettség ellen, biztos ami biztos alapon?


Van amit ezen kívül lehetne tenni?

Egyébként a kutya nem tűnt veszettnek, csak kiszaladt az udvarból,hisz nem volt kerítés, szabadon járhat amerre akar. Ugatott, jött utánam egy darabig, nem is hittem hogy megharapna, aztán már ott volt a lábamnál és odakapott. Aztán szaladt is vissza a helyére.

Ez egy elég távol eső hely a faluban. szőlősök gyümölcsösök, meg a hozzájuk tartozó kis hétvégi házak vannak csak arra, emellett erdő, meg szántóföldek, Ezért is tartok tőle hogy könnyebben elkaphatja ott a veszettséget valamilyen vadtól, hisz szabadon mászkálhat ezen a területen.



2019. ápr. 10. 21:57
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Ezt is találtam: "Mi a teendő ismeretlen állat harapása után?

Ha a marást, harapást okozó állat nem megfigyelhető és a sérülés veszettség fertőzésre gyanús, az orvos védőoltást rendel el."


Ha megfigyelhető akkor miért nem? Hiszen 2 hétig kell figyelni. Addig mi lesz azzal akit megharapott? Persze, ha azt mondják a 2. hét végén hogy nyugi, nem veszett az állat, akkor megnyugszom, de ha azt mondják hogy veszett volt, akkor mihez kezdenek onnan? Ha már a 2 hét alatt kialakul a baj ne adj Isten, akkor mi értelme volt a megfigyelésnek, ha utána azon akit megharapott nem tudnak segíteni? Nem lenne kézenfekvőbb gyanú esetén azonnal oltást adni, mint figyelgetni?

2019. ápr. 11. 00:01
 12/23 A kérdező kommentje:

"14 vagy 90 napos megfigyelés

Ezt követően az állatot megfigyelés alá helyezik. Ha az állat védettsége a jogszabályokban foglaltaknak megfelel ennek időtartama 14 nap. Amennyiben az előbbi nem teljesül (nem igazolt, hogy részesült veszettség elleni oltásban, illetve a védettség nem felel meg a jogszabályban foglaltaknak), úgy a zárlat ideje 90 napra tolódik ki."


Keresgéltem még és ezt találtam. Szóval akkor is megfigyelik ha be van oltva, akkor 2 hétig.

2019. ápr. 11. 00:17
 13/23 anonim ***** válasza:
Keresd fel a környéked hatósági állatorvosát és őt kérdezd ezekről, illetve hogy hol tart az ügy.
2019. ápr. 11. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim válasza:

Ha be van oltva a kutya, 14 nap a hatósági megfigyelés, és ez is csak a biztosítás biztosítása, mert gyakorlatilag nincs esélye Magyarországon, hogy egy valóban oltott kutya veszett legyen. Ezért nem kapsz te sem oltássorozatot (amit ne kívánj annyira, azt mondják nem egy élmény...), mert a kutya veszettségének az esélye így majdnem 0, de még ha az is lenne, rajtag nincs sérülés.

A tetanusz oltás meg nem árt és nem is fáj, habár a te esetedben az értelme semmi, ártani tuti nem fog.

2019. ápr. 11. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
Kiderült hogy a kutya legutóbb 2017-ben volt beoltva veszettség ellen. Tehát több mint 1 éve már, ami nem érvényes. Azt mondták 14 napig megfigyelik, oltást viszont nem akarnak adni. Ilyenkor mi van? Nem kéne oltást kapnom? Miért nem akarják beadni, ha egyszer kiderült hogy a kutya nincs beoltva?
2019. ápr. 11. 10:17
 16/23 anonim ***** válasza:
Egyik ismerősöm az elmúlt évben, azaz 2018. őszén járt így, hogy megharapta egy kutya. Bement a sürgősségire, ott azonnal azt kérdezték, hogy a kutya be van-e oltva. Mivel ismerte a kutya gazdáját, ő futkosott az oltási könyv beszerzése érdekében, azonban ez nem állt a kutyagazdi rendelkezésére. Így visszament a sürgősségire, mindezt elmondta, és ott standa-pityere azonnal megkezdték a veszettség elleni oltássorozat beadását. Hát nem leányálom, ezt az ismerősöm mondta.
2019. ápr. 11. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:
Miben más a veszettség elleni oltás mint a többi? Sok helyen írják jogy nagyon rossz, de ez miben nyilvánul meg? Fájdalmas? Milyen mellékhatásai vannak? Beszéltem háziorvossal, telefonáltam az ántsz-nek, plusz felhívtam vagy 5-10 telefonszámot amit adtak, de nem ajánlják az oltást. Azt viszont nem mondják miért nem, csak hogy ez 5 oltás lenne és hogy megterhelő. De konkrétan mi módon megterhelő? Mi történhet ha beadják? Azt mondják várjam ki a 2 hetet míg kiderül van-e egyáltalán baja a kutyának. Ha észrevesznek ezidő alatt valami gyanúsat rajta, akkor megkapom az oltást.
2019. ápr. 11. 11:40
 18/23 anonim ***** válasza:
84%

Csak azért nem ugranak neked oltani, mert a veszettségi oltás 3 évig hat. Magyarországon, mivel előfordul veszett róka itt-ott, átjön másik országból netán, így inkább az évenkénti oltást tették kötelezővé.

Teljesen feleslegesen parázol.

Nézz már utána neten, hány embert kezeltek az országban veszettség fertőzéssel. De ebbe ne számítsd bele az ismeretlen kutya által megharapottak oltási sorozatát.

2019. ápr. 11. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Ismerősöm azt mesélte, hogy egyrészt fájdalmas, olyan kb. mint egy Algopyrin injekció, vagy a Tetanus. Utólag azonban rossz közérzetet, levertséget, fáradékonyságot okozott nála.
2019. ápr. 11. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim válasza:

Csak a hazai hatályos rendelkezések alapján nem érvényes az oltása a kutyának, maga a hatóanyag még bőven. Gyártótól függően 3-5 évig hatásos a veszettség elleni oltás. Szóval nyugi. Nem leszel veszett.

De ismétlem, egy tetanusz azért nem árthat, ha ennyire parázol.

2019. ápr. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!