Kezdőoldal » Egészség » Férfiak egészsége » Azt olvastam, hogy a túlzott...

Azt olvastam, hogy a túlzott szójafogyasztás ( akár növényi szója eredetű táplálékkiegészítők ( fehérjepor ) ) hatással lehet a tesztoszteronra illetve ösztrogénre. Nem túlságosan hosszú távon ( kb.1 hónap ) a potenciára hatással lehet?

Figyelt kérdés
( 2x 25 grammos adagok ), de ez nem "tiszta szójafehérje"
2013. jan. 19. 13:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A szóját ezért is válasszam?

Részletek Szendi Gábor könyvéből....


A szója a nyugati táplálkozás egyik időzített bombája, ugyanis az élelmiszeripar oly mértékben támaszkodik rá, és oly mértékben része rejtett módon táplálékainknak, hogy a kiiktatásában reménykedni sem lehet, ugyanakkor sok veszélyt hordoz magában. Az élelmiszeripar hatalmas összegeket költ arra, hogy a szóját a "veszélyes hús" egészséges alternatívájaként propagálja és a "természetes táplálkozás" hívei, a vegetáriánusok és bioboltok naiv bizalommal eltelt vásárlói az elsődleges áldozatai ennek a propagandának.


A szójakészítményekben található, ember számára emészthetetlen szerves anyagok, az oligoszacharidok komoly gázképződést okoznak. Ez különösen az élelmiszerekbe rejtett szójával kapcsolatban problémás, mert a gyanútlan fogyasztó nem tudja bélgörcsei okát.


szója különösen sok proteáz gátlót tartalmaz. A proteáz enzimek felelősek a fehérjeemésztésért, a szója tehát fehérjeemésztést gátló anyagokat tartalmaz. A gyártás során alkalmazott hőkezelés ennek egy részét semlegesíti, azonban még így is a szójakivonatban az eredeti mennyiség 10%-a megmarad. Az emberek eltérő mértékben érzékenyek a fehérjeemésztést gátló anyagokra. A csökkent hatékonyságú fehérjeemésztést a szervezet a fehérjebontó enzimek túltermeléssel kompenzálja, ami rendszeres szójafogyasztás esetén a hasnyálmirigy túlműködését és megnövekedését eredményezi.


A szójabab igen sok fitátot tartalmaz, amely meggátolja különböző fémek, így a kalcium, a vas, a jód, a réz, a cink felszívódását. A fitátok nem reagálnak a hőkezelésre, így a szójafehérje kivonatban is szinte eredeti mennyiségben jelen vannak. Ez különösen veszélyes a szójafehérjéből készült bébitápszerekben, hiszen a csecsemőknél a felszívódási zavarok komolyabb veszélyt jelentenek, lévén, hogy táplálkozásuk sokáig a tápszerre szorítkozik.


A szójának komoly lektin tartalma is van, ami elvileg a feldolgozás során hatástalanítódik, erre azonban mérget senki ne vegyen be. A szójalektin a bélbolyhokat károsítja és a bélsejtek burjánzását okoz, következésképen fokozott rákkockázatot képvisel.


A szójával az egyik legnagyobb probléma az, hogy rejtett formában egyre több ételben szerepel dúsító, sűrítő adalékanyagként. Ha a termékismertetőn egyáltalán feltüntetik, akkor is növényi fehérje kivonat, lecitin, növényi olaj, természetes ízanyag és hasonló ártatlan megfogalmazásokban adják a fogyasztó tudtára.


A szójában található ösztrogénszerű anyagokat ugyancsak feldicséri a szója és egészségipar, és rendszeresen idézik, hogy a keleti országokban, ahol szóját fogyasztanak, alacsonyabb a mellrák halálozás. Ilyenkor azonban mindig elfelejtik megemlíteni, hogy keleten jóval gyakoribb a nyelőcső, a gyomor-, a hasnyálmirigy, a máj- és a pajzsmirigyrák. És ami azért használna a nőknek, mert ösztrogénszerű, az ugyanezen oknál fogva nyilvánvalóan ártalmas a férfiaknak.

2013. jan. 21. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Szójafehérje 74-es BV értékű (whey esetében akár 159-es is lehet) ez az érték azt mutatja meg, hogy a szervezet a fehérjét mekkora mértékben képes felhasználni. Ebbe a BV értékbe beleszámolják, hogy az adott fehérjeforrás milyen összetételű aminosavból áll, milyen vitamin és ásványi anyag tartalommal rendelkezik. Amennyiben az EAA aminok közül hiányzik valamelyik (mindenki tisztában van az EAA ezen belül a BCAA-ak fontosságára), akkor az egy alacsony BV értékű, hiszen a fehérje beépülése nem megfelelő lesz. Természetesen mint minden mérési módszernek, úgy ennek is vannak előnyei és hátrányai.
2013. jan. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
2013. jan. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 snack16 válasza:
Én is sokmindent olvastam az interneten, a 80%-a baromság. Tévhitekkel tele van a padlás,mint a középkorban. Mindentől rákos lehetsz és megölhet...de ha ilyen baromságokat olvasgatsz az a legroszabb! A szója izolátumtól semmi bajod nem lesz, azt a tanulmányt érvénytelenítették amit mindehol nyomnak!(nem voltak alkalmasak az alanyok), AZ A BAJ hogy sok ember nem tud olvasni, vagy buta és az ösztrogén-szerűből csak az ösztrogént látja/tudja kiolvasni. Csakhogy az östrogénnek vannak jó tulajdonságai is és állítólag ezek érvényesülnek . ( a szója gyenge ösztrogén hatással rendelkezik(100/1000 szer gyengébb) -mivel növényi izoflavon és nem emberi hormon-, és hasonlósága miatt be tud kapcsolódni a receptorok helyére az igazi ösztrogén helyett amit a tested tesztoszteronból aromatizál(anabolikus szteroidok használatánál jelentkező túlzott mennyiség pl). Én egy helyen azt olvastam hogy nagyban csökkenti az ösztrogén szintet és emeli a tesztoszteron termelést.(ezt a peak-nél is olvastam-jobb tesztoszteron/ösztodiol arány- gondolom power/pro vagy protein itt még a tejsavó ösztrogén elnyomó hatása is érvényesül:) Szerintem ez bőven elég hobbi szinten!! én powerpro-t iszok és semmi bajom!:) jah, mivel izolátum se zsír,se rost nem rontja a felszívódását és a tejsavóval,kazeinnel kiegészítik egymás amino-"hiányosságait", nem is beszélve az elnyújtottságról! Vehetsz hozzá emésztőenzimet azis jó ;)
2013. márc. 3. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ha szerinted minden baromság, csak az a fontos, hogy nagyon olcsón proteint igyunk.... Akkor gond egy száll se. Csak rajta. Egészségedre.
2013. márc. 4. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 snack16 válasza:

Minden?...Nem minden, de azért, minden marhaságot sem kell elhinni (tudományosnak beállított hozzánem-értő emberek rémhírei amit a sok hülye blogon olvasol(copy-past-el szóról-szóra lemásova 500x) Ez a te dolgod, hidd azt hogy minden rossz, vedd meg a "színtiszta" tejsavót 2-3x annyiért és várd a nagy semmit(főleg ha nem vagy profi, de milyen érdekes versenyzők is használnak/tak szóját! És sok pozitív vélemény van a kevertekről. Ez már a te dolgod ha megeszed!:) Mert a tejsavó agyba-főbe hypolása nem butaság ám! Amúgy, ha tudni akarod a szóját a tejipar ellenzi a legjobban, vajon miért?? A Legértelmesebb tanács amit egy ilyen nehéz témában adhatok az hogyPRÓBÁLD KI! Nekem jobbak a kevert fehérjék pl Myofusuion állítólag(shop.builder szerint) nem a legjobb edzés utánra, mégis többet nőttem tőle mint a 100%Wpp-től ami olyan NAGY SZÁM(finom ennyi-én is ittam)

Amúgy is amennyivel olcsóbb vegyél hozzá +BCAA-t ami szine azonnal a véráramba kerül+enzimet ha az ár nem számít! Az a baj hogy shop.buildren csak ezt mondják, "inkább valami tejsavó kénbe edzés utánnra" én szeretem és vásárolok ott csak, KICSIT eltúlozzák ezt a dolgot (szerintem).Nem csak az ár számít.

Ezen picit gondolkodj el kedves utolsó.


Ui: régen a maszturbálásra is azt mondták hogy megvakulsz tőle, de te még látsz ugye?:D Ezekről az "anya szerint káros" dolgokról ennyit!

2013. márc. 4. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

/tudományosnak beállított hozzánem-értő emberek rémhírei amit a sok hülye blogon olvasol(copy-past-el szóról-szóra lemásova 500x/



Igen, természetessen Szendi Gábor doktor az egy hozzá nem értő ember????????? Ekkora hüly-eséget is rég olvastam. De azért szép az élet, mert sok félék vagyunk. Te nem hiszed, senkit nem zavar, hogy eszed a szója proteint. Egyed. Sőt duplázd az adagot, hogy hasson is.

2013. márc. 5. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 snack16 válasza:

És mert ott van a dr titulus az már azt jelenti hogy "mindent-értő" igaz? Mert ő ORVOS! Na erre ott van a házi orvosom, meg a gyermekorvosom(anno) Szerinte a protein káros anyag, de még vitamint se szedjek mert a májam...A mostani meg, mindenra antibiotikum, amit sosem szedek be. Aztán a bakikról ne is beszéljünk. Jah, és ha már annyira az orvosokhoz ragaszkodsz én olvastam olyan cikket is amit szintén orvos írt, és nem ellenezte(egészséges étrendbe beilleszthető, és nem valami halálos méreg). Igen, mindenki gondol ezt-azt, csak az a baj hogy olyanok szidják általában akik ki sem próbálták. Amúgy, menj fel builderre keress rá a soy pro-ra(full szója)/power proteinre(legalább 80% szója szerintem). Mik a vélemények, kik lettek nők a szedésétől?-A szeroid használat növeli az ösztrogén szintet(és csökkenti a teszto termelést),pedíg az tesztoszteron, meg ANDROGÉNEK!Van szteroid ami magasabb ösztrogénszintnél hat jobban!- Ha lusta vagy leírom én, SENKI, ez egy régi ostoba alaptalan mítosz amit az emberek fejében él. Tedd próbára magad, vegyél 100% szója izolátumot, idd egy 2hónapig,fél évig(ha bármi bajod lenne tőle a szója izoflavon gyorsan kiürül,ezt olvashattad, vagy hogy utána sem néztél??)! Amúgy ott a lenmag, úgyanúgy van benne daidzein(ha jól emlékszem) és sehol nem szidják! Ennyit ezekről a "Ma rossz napom van, biztos a tegnapi szójás fehérjeturmixomtól volt"- kísérletekre/eredményekre. Amúgy meg Lehet duplázni!:D Csajhogy a szervezet csak x mennyiséget használ fel belőle, a többit elraktározza zsírként(2 adag tejsavó pl). De mivel a kevert lassabban emésztődik, ennek kisebb az esélye.

Sok ember kémiai,biológaia ismeretek nélkül magyaráz össze-vissza! Sznobok szerint ami olcsó az trágya, de aki okos az próbál mérlegelni hogy olcsóbban a legjobbat kapja!!

2013. márc. 5. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 snack16 válasza:
Bocsi a helyesírási hibákért/elírásokért, későn vettem észtre őket! :/
2013. márc. 5. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

/Tedd próbára magad, vegyél 100% szója izolátumot, idd egy 2hónapig,fél évig(ha bármi bajod lenne tőle a szója izoflavon gyorsan kiürül,ezt olvashattad, vagy hogy utána sem néztél??)!/


Ezt a próbát bárkinek átengede!!!!!!

Nekem bármit írhatsz, és érvelhetsz. Utálok fingani (feleslegesen), utálom a fűrészporos szója ízt, mivel már próbáltam, tudom mi ez. Nem akarok állandó puffadt gyomorral szenvedni. Kösz, átengedem neked, legalább több marad neked.

2013. márc. 5. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!