Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Hogy lehet,hogy kapok fogszabá...

Hogy lehet,hogy kapok fogszabályzót úgy, hogy van tejfogam?

Figyelt kérdés
Az alsó kettő 5-ös tejfog bár az egyik alatt nincs fog. És mondta a fogorvos,hogy vagy felrakja vagy műteni kell és hát nyílván az elsőt választottam, de nem értem. Úgy tudtam,hogy nem raknak fel addig amíg van tejfogad bár ez lehet a korom miatt is van mert ebben a korban már nem kéne elvileg lennie. Ez hogy lehetséges? Kihúzza őket? De az egyik alatt van fog. Másnak is volt ilyen? vagy legalább valami hasonló?

2021. márc. 17. 20:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A te esetedben, mivel már idősebb vagy, fenn áll az esélye, hogy azért nem esett még ki az a tejfog, mert vagy a tejfogat vagy a maradófogat valami akadályozza. Viszont hogy pontosan mi, az nem mindig egyértelmű. Lehet hogy csak neked lassú a fogváltásod (jellemzően ha későn bújtak ki a tejfogak, akkor a maradókra is többet kell várni), lehet hormonális probléma, egy korábbi baleset a tejfoggal vagy egyszerűen rossz irányba áll a maradófog. Azt is figyelembe kell venni, hogy a másik ötös alatt nincs maradó. Az ilyen csírahiányokra ugyanis jellemző hogy vagy párosával fordulnak elő (azaz az adott fogíven a másik oldalt is pontosan ez a csíra hiányzik - ez a gyakoribb) vagy pedig az egyik fog csökevényes, alulfejlett.

Maradócsíra nélküli tejfogat nem érdemes kihúzni - egyrészt mivel nem lenne egyszerű a hosszú és szerteágazó gyökerei miatt, másrészt ha egészséges, évtizedekig funkcionálhat mint rágófog. Ahol viszont van maradófog, ott alapelv hogy idő előtt ne húzzuk ki a tejfogat, ugyanis a hiány miatt a szomszédos fogak bedőlnek a hiány felé és akkor tényleg nem lesz helye a maradónak. Nálad viszont erősen gyanús hogy valami gond van ezzel a maradóval. Itt már indokolt lehet kihúzni a tejfogat és fogszabályzóval biztosítani a helyet a maradónak. Ha pedig ennek ellenére sem indul meg, akkor egy kisműtéttel utat fúrnak a foghoz, ráragasztják a fogszabályzót és kisegítik az előtörésben. Várni azért nem érdemes a fogszabályzással, mert ha később derül ki hogy nem akar kibújni ez a maradó, akkor a csontban fog kifejlődni a gyökere, amivel nyomást fejthet ki a fogak alatt futó főidegre vagy a szomszédos fogak gyökereire (felső fognál az arcüregbe is betörhet). Ebben az esetben már nem lehet a fogszabályzóval kitessékelni a helyére, csak a teljes fog eltávolítása jöhet szóba - ami már egy bonyolultabb szájsebészeti műtét.

2021. márc. 18. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Jaa értem:)Köszi a hosszú választ.
2021. márc. 18. 10:49
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia!

Leírom a tapasztalatomat.

17 évesen kezdtem a fogszabalyozást, akkor derült ki egy röntgenről, hogy a felső jobb hármasom tejfog. Nekem volt alatta maradó fog, és kiderült, hogy az azért van még ott, mert elfekudt az ínyben (tehát nem az ínyre merőlegesen áll, hanem az ínnyel párhuzamosan). Nekem azt a fogat mindenképp el kellett távolítani az ínyből mert a gyökerei mar nem úgy álltak, mint kellett volna, és a későbbiekben csak gondot okozott volna. A tejfogamat kihúzták, az ínyemet picit megvágták, és egy lánc segítségével szépen lehúzták. Nem bántam meg így, mert egy teljesen egészséges fog volt, és qmúhyis féltem, hogy a tejfogam pár év múlva elromlik.

Ne ijedj meg semmitől, hidd el, megéri ;)

2021. márc. 18. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!