Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Miért esik ki pár éven belül...

Miért esik ki pár éven belül egy esztétikus fogtömés, más hasonlók meg nem (ugyanannál az embernél)?

Figyelt kérdés
2021. nov. 6. 09:23
 1/6 anonim ***** válasza:
49%
Mert nem örökéletű. Ez nem olyan mint egy pótlás.
2021. nov. 6. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Az oké, csak nem értem, hogy elvileg ugyanolyan tömés egyik bírja 10 évig, a másik meg max 3.
2021. nov. 6. 09:54
 3/6 anonim ***** válasza:
48%

"Elvileg ugyanolyan tömés"

Ez így elég pongyola megfogalmazás. Mi benne ugyanolyan? Pontosan ugyanazzal a márkájú tömőanyaggal készült? Hiszen kompozit és kompozit között is van különbség, nem csak árban, de összetételében is, különböző indikációs területtel.

Nem mindegy továbbá milyen fogba készült, mely felszíneket érinti, milyen rágó/harapó erőben részesül az az adott fog és azon belül maga a tömés is, a tömés mely részére harapsz rá. Nem mindegy, mennyire mély a tömés, mivel minél nagyobb területen tapad a tömőanyag, annál tartósabb. Voltak-e nehezítő körülmények, például egy vérző így, vagy nagy mennyiségű nyáltermelés miatt nehezen lehetett izolálni (a tömőanyag csak teljesen száraz felületen tapad meg, ami belátható, hogy egy szájüregben egyáltalán nem egyszerű).

Mennyire kooperált a beteg, volt- e akkora szájnyitása, hogy valóban jól hozzá lehetett férni a foghoz (nyilván egy hátsó foghoz mindig nehezebb hozzáférni, de vannak olyan szájak, ahol szinte lehetetlen korrekt tömést csinálni akár egy 6-os fogba is, nemhogy hátrébb), mennyire matatott ott a nyelvével stb.

Rengeteg tényező befolyásolja, hogy adott tömés mennyire lesz tartós, nem létezik olyan, hogy "ugyanolyan", hiszen sosem ugyanolyan semmi.

Ez kicsit olyan, mint az építkezés. Adott két telek, hasonló paraméterekkel, talajösszetétellel, mégis az egyik ház, amit ráépítenek korán megsüllyed, megrepednek a falak, a másikkal évekig nem történik semmi, holott ugyanolyan anyagokkal épült mindkettő, de az egyik alaprajzát tekintve L alakú, a másik téglalap, az egyik 2 szintes, a másik csak 1, az egyiknek van pincéje, a másiknak nincs és lehetne sorolni.

2021. nov. 6. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Én nem értek hozzá, nem vagyok fogorvos, a régi amalgám tömésekkel mai napig nincs gond, az esztétikus töméseim közül meg van, ami tartósabb, de volt, ami fél év után kiesett. Hányingeres vagyok, emiatt nem minden fogorvos fogad, nem mind tudja kezelni a problémát. Én fizetek a kezelésekért, nem keveset, elvárnám, hogy ne kelljen gyakran menni újratömni ugyanazokat a fogakat, mert nincs végtelen pénzem erre.
2021. nov. 6. 11:41
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

Figyelj. Teljesen egyértelműen és érthetően leírtam, hogy miért nem biztos, hogy tartós lesz. Eleve egy amalgámot kompozittal kár is összehasonlítani, előbbi jóval tartósabb, ritkábban szuvasodik alá, ráadásul jóval nagyobb teherbírású, mint a kompozit, gyakran olyan fognál, ahova esztétikus tömés már nem tehető, emiatt korona ajánlott, ott mondjuk még amalgám bőven szóba jöhetne. De ugye elindult a lejárató kampány az amalgám ellen, illetve nyilván vannak üzletpolitikai okai is, hogy egyre inkább kiszorul a használatból.

Azzal viszont meg kell békélj, hogy az, amit te elvársz, nem biztos, hogy köszönő viszonyban van azzal, amit kapsz. Ez nem egzakt tudomány, amivel előre lehet kalkulálni.

Én is hiába várom el a kőművestől, hogy egy nap alatt fejezze be a munkát, mert én, akinek semmi köze a kőművességhez azt gondolom, hogy ennyi idő elegendő rá. Én is hiába várom el a mérnöktől, hogy ugyanolyan házat kérek, mint a szomszéd, ha egyszerűen nem akkora a telek, vagy nemes egyszerűséggel nincs rá pénzem.

Nem szemrehányás, de az öklendező páciens az egyik legnagyobb átok a fogorvos számára. Ilyen szájban szinte lehetetlen hátsó foggal bármit is kezdeni. Ha nagy nehezen, sok erőfeszítés és türelem árán sikerül is kifúrni mondjuk egy hátulsó fogat, sosem lehet bele jó kompozit tömést belerakni, mert adott pontokon nem lehet megállni, szárazon kell tartani, amihez el kell tartani az orcát, alsó fognál a nyelvet, különböző izolációs eszközöket kell berakni, amelyek elszívják a nedvességet. Mind olyan, ami percekig ott van a szádban, miközben te öklendezel. Ha csak egy ponton benedvesedik az éppen készülő tömés, már nem lesz jó.

Sajnos ilyen problémával nem vagy olyan helyzetben, hogy elvárásaid legyenek, ugyanis nem kicsit kihívás elé állítod az orvosokat, miközben mikrosebészeti beavatkozásokat végeznek. Itt a kooperáció kulcskérdés és ez nálad saját bevallásod szerint nincs meg.

2021. nov. 6. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

A hányingerem fogászaton alakult ki, pont egy rosszabb fogorvos miatt.


Kérhetek amalgám tömést őrlőfogba?

Ami kiesett, az metszőfogból esett ki. Őrlővel úgy jártam, hogy félbetört az esztétikus, nem tudom, hogyan. Ha lehet, oda amalgámot kérnék inkább.

2021. nov. 6. 13:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!