Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A magyaroknak a szegénység...

A magyaroknak a szegénység miatt rossz a foguk?

Figyelt kérdés

2022. febr. 28. 17:01
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
79%
Nem csak a szegényeknek rossz. Igazából nem érdekli az embereket se a 10 másodperces TV-macis fogmosásnál több erőfeszítést igénylő szájápolás, se hogy rosszak a fogaik, amíg nem fájdul meg valamelyik.
2022. febr. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
71%
Nekem van olyan magasabb beosztású egészségügyis rokonom, akinek majdhogynem rohadnak a fogai... Szerintem ez igénytelenség.
2022. febr. 28. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
78%

Nem, elhanyagoltság és aluledukáltság, ahogy a 2-es válaszoló is írja. Minekután sok országgal ellentétben Magyarországon van lehetőség tb alapú fogászatra, egy szűrésre, fogkőleszedésre meg még a legnagyobb kontárhoz is el lehet menni, így a pénz nem lehet kifogás. Fogorvos vagyok tb-s és magánrendelőben is, egy kezemen meg tudom számolni egy hónapban, hogy hány olyan pácienssel találkozom, akinek jónak mondható a szájhigiéniája (és még mindig nem kiváló), az átlag betegnek vastagon áll a lepedék már az elülső fogain is (ahol azért még odafigyelés nélkül is meg tudja mosni az ember), nagyon gyulladt emiatt az ínye, így sok kezelés kivitelezhetetlenné válik. Ördögi kör.

Illetve a probléma sajnos már gyermekkorban elkezdődik. Itt gyakorin is sokszor olvasom, hogy laikusok milyen tanácsokat osztogatnak egymásnak, például hogy nem kell semmit sem kezdeni a szuvas tejfoggal, mert úgyis kiesik/úgy sincs gyökere, aztán persze már akkor hozzák el a gyermeket, mikor több foga szó szerint szétrohadt és menthetetlen a helyzet. Ahol pedig gyermekkorban ilyen gondok vannak, ott sok esetben meglesz ez a séma felnőttkorban is: a figyelmetlenség miatt nem tűnik fel a szülőknek, hogy amit ők tejfognak gondolnak, az már maradó (a 6-os fogak, amelyek 6 éves kor körül törnek el, homológ tejfog párjuk nincs), amit szintúgy hagynak elszuvasodni addig, hogy kénytelen vagyok a 8 éves gyereknek fogat húzni. És íme, itt a rossz élmény, aminek a kulcsfigurája valójában nem a fogorvos, aki késztények elé volt állítva hanem a hanyag szülő. Arról is ódákat tudnék zengeni, hogy hányszor kapom rajta az embereket hazugságon. Megtörtént eset, mikor megkérdeztem, hogy mit iszik a gyerek, amire természetesen rávágta anyuka, hogy vizet, mi mást, miközben ott kandikál kifelé a táskából a zöld lötyivel töltött cumisüveg. Szinte mindennapos jelenet az édességet életében nem látott gyerektől, hogy ha beül a székbe és kinyitja a száját, akkor megkapja a csokit, chipset, de már volt energia ital is a repertoáron. Jártam úgy is már, hogy a szintén állítása szerint reggel -este 10 percig fogat mosó 18 éves lány nem értette, hogy a fogkrémet hogyan kell kibontani. Igazándiból az emberek saját magukat buktatják le sokszor, habár az elhanyagoltságnak amúgy vannak objektív jelei, lehet ferdíteni, csak éppen pontosan jól látjuk az igazságot, mert a szájüreg árulkodik.

Ebben a kategóriában is, ha valaki megfogalmaz egy kérdéskört, az biztos, hogy a válaszok között előbb fog ott szerepelni a genetika, mint az, hogy esetleg nem csinál valamit jól a kérdező, amire tapasztalataim alapján nagyon nagy esély van, hiszen mint írtam, sajnos kevesen rendelkeznek jó szájhigiéniával, a táplálkozásról nem is beszélve.

2022. febr. 28. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
33%

Elég szomorú kedves fogorvos, amit itt leírtál. 3. válaszoló voltam, nézd meg, hány százalékban hasznos a válaszom.

Pont ezt elkerülve a lányomat a maximális szájhigiéniára neveltem pici kora óta.

Sosem felejtem el, amikor egyetlen egyszer elaludt kb. 3-4 évesen se pizsama, se semmi, hagytam aludni (isten bocsássa meg lelkemet) és felébredve legelső szava az volt az éjszaka kellős közepén, hogy "nem mostam fogaaat..."

Mégis van 30 éves korára olyan foga, amit gyökérkezelni kell. Kismama...

Nekem senki ne mondja, hogy nem genetika, mert nem igaz. Van, akinek a legnagyobb szájhigiénia ellenére is sorvad a fogínye. Ő meg a másik lányom.

Hagyjuk is, mert ezzel kapcsolatban soha nem fogunk dűlőre jutni.


Nyilván más a Mónika-show-s fogatlan emberek szereplése, akik ráadásul nem is szégyenlik-szégyellték, hogy egy foga volt összesen. Nem kell keverni a szezont a fazonnal.

2022. márc. 1. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

én elhiszem, hogy brutálisan ronda fogú embereket láthatsz, feltételezem sztk-s rendelésen, és az is nagyon igaz, hogy sokan le.szarják a szájhigéniát, nem nevelik normálisan a gyerekeiket, de a genetika akkor is befolyásol mindent, bizonyos mértékig persze.


Például akinek ferdén nőnek a fogai (genetika), sokkal nagyobb az esélye a szuvasodásra, egyéb gondokra -» fogszabályzó -» 18 év alatt is 100ezer ft kb(amit sok szülő ugye hagy a vérbe, mivel "drága", majd felnőtt korban 1 milliós tétel lesz -» az emberek döntő többsége nem engedheti meg magának -» szegénység

2022. márc. 1. 12:38
 16/18 anonim ***** válasza:
63%

Kedves 14-es válaszoló és kedves kérdező.


Azzal kezdeném, hogy az végtelenül szomorú, hogy ti akartok kioktatni engem a saját szakmámban. 5 évet tanultam ezért orvosi egyetemen és még 3 év a szakvizsga. Gondoljátok át még egyszer, hogy mennyire álltok távol az én tudásomtól. És arra is gondoljatok egy pillanatra, hogy belőletek milyen érzést váltana ki fordított esetben, ha teljesen laikusként elmondanám, hogy a ti szakmátokban mi is a dolgotok és ti tudjátok rosszul.


Nézzük akkor szépen sorjában, mert szeretnék reflektálni. Képzeld el kedves 14-es, ha én meg másik oldalként azt mondom, hogy nekem kismamaként valami rendkívül érdekes módon egy fogam sem ment tönkre. Sem terhesség, sem szoptatás alatt. Akkor melyikünknek van igaza, most akkor a terhesség alatt romolnak a fogak, vagy nem? Nyilván tudományos körökben körbe lennék röhögve az egy szem példámmal és gyanítom, hogy te magad is úgy gondolnád ebben az esetben, hogy azért, mert nekem éppen nem lett gondom, még nem kellene tényként közölnöm, hogy terhesség miatt nem romlanak a fogak. A tapasztalataimat írtam le úgy, hogy - veled ellentétben - láttam több ezer szájat már. Az tény, hogy a legtöbb embernek nincs megmosva. Egyébként függetlenül attól, hogy tb-s vagy magánrendelésről beszélgetünk, nem a pénztől fog jól fogat mosni valaki. Az is tény, hogy a fogmosásnak technikája van, ami mellett te magad is szépen csendben elmentél. Nem attól lesz valakinek jó a szájápolása, mert éjszaka felébred rá, hogy nem mosott fogat, nagyon nem mindegy hogy hogyan, milyen eszközökkel zajlik az egész. Csak utaltam rá, hogy a táplálkozás is nagyon fontos, tudományos tény, hogy a fogszuvasodás a mezőgazdasági forradalommal egy időben vált népbetegséggé, tehát a szénhidrát fogyasztás kiemelt szerepet játszik benne.

Kérdező: igen, az részigazság, hogy a torlódott fogazat hajlamosít, én magam is mindig kardoskodom a fogszabályozás mellett és igyekszem mindenkit már egész fiatalon küldeni, amennyiben látom, hogy valami anomália tapasztalható. De! A torlódott fogazat nem oka a vastagon álló lepedéknek, a vérző és gyulladt ínynek, a több éves fogkőnek, az elszuvasodás talaján eltávolításra ítélt fognak. Amennyiben én tudom (vagy sejtem) magamról, hogy hajlamom van ilyesmire, akkor az a minimum, hogy évente ott csücsülök ellenőrzésen és nem 10x év után jelenek meg fogászaton, amikor már fájdalmam van, büdös a leheletem, vagy randi van kilátásban. Egyébként a fogszabályzási anomáliák többsége pont nem genetikai eredetű, hanem szerzett, köszönhetően a cuminak, ujjszopásnak és a sokáig tartó cumisüveg-használatnak, de egy idő előtti tejfogvesztés is idesorolható, csak úgy, mint a nem megfelelő állagú táplálkozás (gondolok itt arra, mikor a 4 éves gyerek még mindig pépeset eszik, nem rág).

Őszintén szólva napestig tudnék róla beszélni, elvégre mint írtam, én ezért 5 évet tanultam, nyilván nem lehet összefoglalni 5 év egyetemi tanulmányát egy ilyenbe. De zárásként azt szoktam mondani a hozzátok hasonló betegeimnek, akik leállnak velem vitatkozni, miközben objektív tényként mutatom a lepedéket a fogaikon, hogy ez nem nekem fontos. Nem az én fogam. Nem én veszítem el idő előtt a rágóképességem, nem én nem tudok mosolyogni a lányom esküvőjén (ami még a jobbik eset, mondtam már 20 éves szép, fiatal lánynak is, hogy neki ebben az életben már csak kivehető pótlása lehet).

Nem beszélve arról, hogy nem nagyon sikerült értelmezni összességében az általam írtakat. A fogszuvasodás mukltifaktoriális betegség, aminek RÉSZBEN, lehet oka a genetika is, de nem 100 %-osan, mint ahogy a legtöbben ezt nagyon szeretnék hinni.


Egyébként kedves kérdező rávilágítottatok még egy problémára az aluledukáltság és az elhanyagolás mellett: az arrogancia. Hogy majd ti jobban tudjátok. Abszolút bizalmatlanság az orvosokkal szemben, de persze ha baj van, akkor oldja meg.

2022. márc. 1. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez a sok tényező együtt. Rossz kultúra, tájékozatlanság, rossz gyerekkori vagy felnőttkori élmény miatt nem megy fogorvoshoz. Sztk-sban nem bízik, akár okkal, magánra nincs pénze. Nekem érzéstelenítés nélkül húztak tejfogat gyerekként 1x, elég volt, hogy évekig féljek.


Sajnos olyan is van, akinek tényleg fogkefére sincs pénze, persze ez a ritkább eset. Aki lusta fogat mosni, azt nem tudom, hova soroljam.


Hogy a genetika mennyire számít, hát passz. Az biztos nem mindegy, hogy átjut-e a szülő szájából a fogszuvasodást okozó baktérium a gyerek szájába.

2022. márc. 1. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
17%
A fogtorlódást a várandós anyuka kóros k-vitamin hiánya okozza, és a fogszuvasodásért is felelős ez a hiányállapot:"Weston Price 1870-ben született kanadai fogorvos volt, aki fejébe vette, hogy kideríti, miért romlik a nyugati emberek foga. Feleségével beutazták a világot, s tanulmányozták a felkeresett népek fogazatát és táplálkozását. Megállapították, hogy a tradicionális táplálkozást folytató népeknél a fogazat szabályos, romlásmentes, és az arc csontozata is robusztus, hordozza az adott fajta arcjellegzetességeit. Ebből arra következtetett, hogy a nyugati étrend valamifajta hiányt okoz, ennek a következménye, hogy a nyugati étrendre áttért természeti népeknek ugyanúgy romlani kezdett a fogazata, és a ma már megszokott és fogszabályozást igénylő fogtorlódás is megjelent náluk. Arcuk pedig gracilissá vált, európai jelleget öltött. A nyugati étrendből hiányzó anyagot X-aktiválónak nevezte el, és a zöld füvet legelő tehenek tejéből előállított vajban sikerült is kimutatnia és besűrítenie. Ezzel a sűrítménnyel meglazult fogakat, kisebb szuvasodásokat is sikerrel kezelt. Price azt is megfigyelte, hogy a természeti népeknél ismeretlen a szívbetegség, és a nyugati országokban pedig ott gyakoribb, ahol a vajban kevés az X-aktiváló. Vajminták alapján kimutatta, hogy a szívhalálozás évszaki hullámzása - ősszel-télen nő, tavasszal-nyáron csökken- egyértelműen a vajminták X-aktiváló tartalmával függ össze (Price, 1939). Hetven évvel később beigazolódott, hogy a szívkoszorú erek meszesedése télen gyorsabb, mint nyáron (Vehmas és mtsi., 2010). Ma már tudjuk, hogy az X-aktiváló valójában a K2-vitamin." [link]
2022. márc. 1. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!