Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Miért olyan rossz az SZTK-s...

Miért olyan rossz az SZTK-s fogorvosok megítélése?

Figyelt kérdés

2022. júl. 31. 08:05
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
91%
Nem tudom, nekem kettőből kettő szuper tapasztalat volt. Lelkiismeretes volt mindkettő, rendben is vannak a fogaim.
2022. júl. 31. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%

Nekem rengeteg megalázásban volt részem ott, szó szerint úgy bántak velem mint valami állattal. Egyszer foghúzáskor a doki mindennek elhordott, mert alapjáraton nem tudom nagyra nyitni az állkapcsom, nem hogy zsibbasztás alatt, majd egy akkora fogóval próbálta kihúzni a törött fogat, amekkora épp hogy csak befért a számba. Mindig kész kínszenvedés volt.

Másik alkalommal az orvos és a nővér bent beszélgettek fél órán keresztül a rendelőbe, a paciensek meg türelmesen vártak, hogy elkezdjék végre a rendelést.

Persze találkoztam rendes orvosokkal és ahogy észrevettem a fiatalabb korosztály már sokkal türelmesebb velünk, és sokkal jobban tájékoztatnak. De ha tehetem én inkább nagy ívben kerülöm az sztk-t azóta.

2022. júl. 31. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
100%

Mert régen igazi hóhérok voltak - még a gyerekfogorvosok is, ez maradt meg a "köztudatban". Manapság is van egy-egy elvétve, de sok jót hallok én is - ezzel együtt magánhoz járok, nem keresem a rizikót.

Aki manapság rossz, az motiválatlan, alulfizetett és eszközhiányos - talán ezek is lehetnek okok.

2022. júl. 31. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem több oka is van.

Egyrészről az emberek nagy részének nincs pénze magánorvosra, tehát a lakosság nagy része sztk-ba jár, és a nagy számok törvényei alapján emiatt több rossz szakemberrel találkoznak, holott arányaiban ugyanannyi van magánban is, csak jóval kevesebb ember megy oda.

Másrészről az sztk-s orvosnál csapódnak le a sürgős, sok esetben problémás esetek, mivel a magánorvosnak pont az az előnye, hogy senkit nem fog soron kívül előtted behívni, te vagy a prioritás. A sürgős esetek gyakran elhanyagolt betegeket is jelentenek, vagy olyan gyulladásos állapotot, amit fájdalom nélkül nem lehet menedzselni, ezt pedig nehezen fogadják el az emberek, hogy nem tűnik el varázsütésre a problémájuk.

Harmadrészről vannak olyan rendelők, ahol az orvos saját zsebből veszi az eszközöket, emiatt jól felszerelt, de máshol, főleg a kimondottan az sztk-kban ez a kórház vagy önkormányzat feladata, gyakran az eszközpark hiányos, elavult. Könnyű úgy jó munkát végezni, ha a legmodernebb gépekkel és anyagokkal teszed ezt, de itt kihangsúlyozom, hogy egy körzetes orvosnak is lehet jó eszközparkja. Nekem is van körzetem, jobban felszereltek vagyunk, mint egyik másik magán (persze mindent saját pénzből vettem).

Negyed részről, a páciensek minősége. Aki megteheti, az tipikusan magánorvost választ, de mint írtam, sokaknak ez szóba se jön, és itt kiemelendő a társadalom alsóbb rétege. Ők kellőképpen tanulatlanok ahhoz, hogy őszintén ne fogjanak fel semmit abból, amit az orvos mond, például húzás után ne öblögessen (ezt én legalább ötféleképpen el szoktam amúgy mondani), mégis rengeteg olyan esetünk van, ahol azért gyullad be a fog helye, mert öblögetett. Ezért nyilván az orvos a hibás, biztos rosszul húzta a fogat.

Aztán a rendelési idő. Több olyan magánrendelő is van, ahol direkt úgy alakítják ki a rendelést, hogy az általában ne ütközzön a betegek munkaidejével (késő délután, hétvégén), így nem kell szabit kivenni, míg a körzetesnek jó esetben van délelőtt meg délután, az sem biztos, hogy mindennap, ha kicsi a körzet és emiatt mondjuk heti 12-15 óra rendelési időt adnak meg (ezt nem az orvos találja ki). Azzal pl én sem tudok mit kezdeni, hogy valaki közli, neki péntek este és szombat lenne jó, és mikor szólok, hogy a hétvége nekem is hétvége és vagy a gyerekemet tutujgatom, vagy elutazom, látom az őszinte felháborodást, “nem ezért fizetem a tb-t”.

2022. júl. 31. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
100%
Az állami egészségügyben az olcsóságra törekedve igen korlátozottak az orvosok lehetőségei és ritka esetben nyílik csak lehetőség a legkorszerűbb beavatkozások alkalmazására.
2022. júl. 31. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
56%
Szerintem nem rosszak, az enyém jó orvos. Persze sok orvosnak mindenfelé az oltás a baja, hogy belekényszerítették őket meg a tanárokat.
2022. júl. 31. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%

Mert lekezelők hanyagok és még lehetne sorolni. Persze tisztelet jár a kivételnek.


Gyökérkezeltek meg minden, aztán ezek mind begyulladtak és mikor visszamentem beszóltak, hogy megint megyek, minek megyek ennyit ha semmi bajom meg lehetne sorolni.


Aztán mikor meguntam és elmentem magánrendelésre látták a gyulladást a gyökereknél. Aztán mondták is, hogy milyen igénytelen tömések, a gyökértömések rövidek voltak, volt ahova a tűt is beletörték a gyökércsatornába.


Fél évig éltem úgy, hogy pukli volt felül a gyökérkezelt hátsó fogaknál és napi szinten ettem fájdalomcsillapítót. Azóta már implantátummal vannak ezek pótolva.

2022. aug. 2. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
94%

Az a baj 7-es válaszoló, hogy te néhány rossz élmény alapján eldöntötted, hogy az összes sztk-s rossz, hiába biggyeszted oda, hogy “tisztelet a kivételnek” végeredményben általánosítasz. Szerintem te lennél a legjobban felháborodva, ha én a másik oldalról azt írnám, hogy a magyar páciens igénytelen, hanyag, semmiféle tiszteletet nem tanúsít embertársai iránt, szemrebbenés nélkül az ember képébe hazudik, ha ettől azonnali ellátást remél, mert ő elutazik. Tisztelet a kivételnek. Ugye, hogy nem érzed igazságosnak, amit leírtam?

Elmesélem, milyen egy átlagos napom egy körzetes rendelőben, hogy lásd, azért a betegek is megérik a pénzüket és lehet a probléma forrása nem csupán az, hogy valamiért a fogorvosi karon bunkóképzés zajlik.

Kiérek, még a táskámat sem raktam le, az asszisztens már zúdítja a nyakamba, hogy ki mindenki jön soron kívül. Hétfő van, a rendelés nem kezdődött el, honnan tudja, hogy jönnek? Onnan, hogy ezek az emberek hétvégén zaklatták, este 9kor hívogatták, vagy a vasárnapi ebéd közben csengettek be hozzá. Faluról van szó, az asszisztensem helyi lakos, tudják ki ő, hol lakik, mi az elérhetősége.

Jön 5 eset soron kívül, ebből egyetlen egy az, akinek valóban indokolt az ellátása, a másik 4 a “basztassa a nyelvem; nem merek így 2 napra elutazni; így van évek óta, de hétvégén meguntam, amúgy nem fáj” triumvirátus egyikét képviseli. A soron kívüli ellátás természetesen azt jelenti, hogy te, aki egy hónapja kérted az időpontodat kint vársz, noha direkt úgy kérted, hogy a gyerekedért az óvodába odaérj, vagy a műszakkezdésre a munkahelyedre. Hát nem fogsz, mert “Basztassa a nyelvem Géza” eléd pofátlankodott.

Bejön a valóban fogfájós. Fogat sem most, sem máskor nem mosott, annyira büdös a szája, hogy ablakot kell nyitni, de volt olyanra is példa, hogy át kellett öltöznöm, annyira koszos volt a beteg. Van ott egymás mellett 10, szó szerint rohadó fog, nem tudja megmondani melyik fáj (amúgy egyszerre több is), objektív vizsgálómódszerekkel nem dönthető el. Eltelik 5-10 perc azzal, hogy vadásszuk, most épp melyik okozza a panaszt, mert mind ugyanúgy néz ki. Ha receptet írok és visszahívom, alkudozik, ez ezért nem jó, az azért nem, tulajdonképpen ő péntek este és szombaton ér rá. Remek, én hétvégén nem dolgozom. Felháborodás “nem ezért fizetem a tb-t”, akkor oldjuk meg most, mert ő erre (mire?) nem ér rá. Ekkor amúgy a te időpontodból elment már 20 perc. Adok szurit, tudván hogy ilyen gyulladással nem fog zsibbadni, egyből nem lidocaint, hanem az erősebbet adom, noha jóval drágább, és amúgy allergiásoknak meg szoptatós anyáknak van, de mindegy, essünk túl rajta. Persze ezzel sem zsibbad 100%osan, amiről én szóltam, a kezelés közben folyamatosan integet, hogy kell még szuri, nem bírja. Ekkor már a következő időpontos is megérkezik, mert az akuttal fél órája szórakozunk. Nagy nehezen kiveszem a fogát, ami persze olyan rossz állapotban van, hogy minden egyes ráfogásnál törik meg mállik szét. Jó kondiban vagyok, de gondolom senki nem feltételezi, hogy 55 kilós nőként képes vagyok fogakat törni, de persze ő azért elmondja kint, hogy “beletörtem. Elmondom, hogy mi mindent nem szabad húzás után, majd mikor kifordul a rendelőből, még a váróban sétál, már veszi elő a cigit a zsebéből, amit elmondtam, hogy nem lehet. Ekkor te amúgy 45 perce vársz kint.

Itt megjelenik megint valaki “ő egész délelőtt telefonált”, megint percek mennek el azzal, hogy szóljunk, hétfő délelőtt az elmúlt 20 évben nem volt rendelés, mindig délután volt, ami egyébként olvasható a falu honlapján is, meg ki is van írva. Mindegy, ő csak időpontot szeretne. No nem magának, a fiának, aki 3 műszakban van, de azt nem tudja, hogy mikor hogy dolgozik, úgy meg nehéz egyeztetni, ha azt sem tudjuk, mikor lenne jó. Mindegy, odaadjuk az időpontot, azzal az intelemmel, szóljon ide a fia, ha mégsem jó (te 50 perc után, nagy nehezen bejutsz). Persze nem szól, hogy nem jön, hanem ő is egyszer csak megjelenik soron kívül, mikor szóvátesszük, hogy volt időpontja felháborodik, hogy ő dolgozott, de most meg nagyon sürgős, mert “letört”, de ne húzzuk, mert ő megy dolgozni. Ok, gyökérkezelés, de ezzel vissza kell jönni. Hát nem jön vele vissza, 1 évvel később jelenik meg, amikor még tovább törik, és bányászhatjuk kifele. Szájsebészre gondolni sem merek, mivel 80 km-es körzetben egyáltalán nincs, úgyhogy hiába nem az én kompetenciám, felvágom én, habár nem kapok érte még egy köszönömöt sem, nemhogy plusz fizetést, hiszen az alapellátás keretein belül szájsebészeti ellátást nem tudunk elszámolni.

Mindezt persze mosolyogva, nehogy aztán itt lássam leírva “milyen mogorvák az sztk-ban”, habár a csúszások miatt nem csak a betegek idegesek, de én is, 2 éve még azért, mert hogy odaérek-e a másik rendelésemre, most meg amiatt, mert a 15 hónapos kisfiam vár otthon, akire a férjem vigyáz és akivel váltjuk egymást, mert ő is fogorvos, csak ellentétesen dolgozunk.

2022. aug. 2. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:

8, Sejtettem, hogy te valami faluhelyen dolgozhatsz, onnan ez a rengeteg értelmiségi beteg. Falun tényleg ez megy, ismerem a falusi morált.


Még nem gondolkoztál azon, hogy inkább egy magán praxist nyitsz valahol? Eléggé idegörlő lehet ilyen páciensekkel foglalkozni nap mint nap.

2022. aug. 2. 11:20
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

Hát te sem vagy túl filantróp, ahogy látom.


Persze az becsülendő, hogy ellátsz mindent azokat is akiktől pl. én is messze elfordulnék a váróban.


Akikről én írtam egy megyeszékhelyi páré a rendelő és fiatal orvosokat alkalmaz benne. Na az a fäszi az igazi bunkó akié a rendelő.

Mondjuk most szívesen mutatnék ct eredményt bár én itthon nem tudtam megnyitni, de a rendelőben mutatták a glória szerűen megjelenő gyulladást a gyökereknél, a rövid tömést és azt is ahol a tű volt benne.


Persze azt aláírom, hogy iskolás koromban én szúrtam el leginkább, hogy ilyenek lettek, de a hanyag ellátás és az iskolai fogászat milyensége is hagyna kritikát maga után.

Külön vicces volt, hogy a körzetis fogkő leszedés után javasolták a fogkőleszedést, mert ott olyan jól sikerült.


Persze nem feketére rohadt izé fogakról van szó nálam. Dohányozni sem szoktam és mióta foglalkozom vele és minőségi curaprox és hasonló kiegészítőket használok nem sok új lyukas fogam lett. Szóval nem kell Kalányos Dzsészönsztetemnek lenni, hogy rossz fogaim legyenek.


Mondjuk azt aláírom, hogy van amire a magánrendelő sem képes. A vírus alatt (az én rendelőm zárva volt) elmentem Debrecenbe egy ilyen gyökérkezeltet kihúzatni, mert ott is begyulladt és persze a röntgen nem mutatta így nyilatkoznom kellett, hogy húzza ki.

Na ez olyan volt, hogy még 3 injekció után is majdnem kiugrottam a székből. Amúgy nem tudom van-e különbség a sima fecskendővel beadottal végzett és az ilyen komolyabb pisztoly szerű eszközzel beadott között.

Lényeg a lényeg, hogy majdnem elzavart az orvos, mert nem tudta érzésteleníteni és nagyon nehezen jött ki.

Aztán idén, amikor ment ehelyett is implantátum na ugyanolyan érzékeny volt, mint a foghúzáskor az a terület.


Amúgy a városban olyan orvos is van nálunk, aki még 2016-ban sem volt hajlandó csak amalgám tömést készíteni és a kézmosást sem ismerte és még sorolhatnám. Szóval lehet, ha te lennél nálunk én is elégedettebb lennék.

2022. aug. 2. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!