Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mi lehet a baj? Fogas kérdés.

Mi lehet a baj? Fogas kérdés.

Figyelt kérdés
Felső második fogam már közel húsz éve gyökérkezelt, majdnem ugyanilyen régen korona van rajta (még az eredeti, porcelán, nagyon jó minőségű, anno egy kisebb vagyonba került), mert a gyökérkezeléstől csúnyán elszürkült. Most fölötte, éppen az orrcimpám tövében furcsán telt, feszítő érzésem van. Nem fáj, magától nem is érzem, de ha véletlenül megnyomom az orrcimpám tövét (pl. orrfújáskor), akkor a fogam feletti ínyrészen érzem ezt a furcsaságot. Mi lehet a baj? Ugye nem kell kihúzni a fogamat??? Rettegek, mert még minden fogam megvan (leszámítva azt a kettőt, amit anno a fogszabályzáshoz kellett kihúzni). Nyugtassatok meg, kérlek!
2010. szept. 27. 21:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Kérlek, ne pontozz le a válaszomért, de nem tudok megnyugtatót mondani... Valószínűleg egy granulóma (gennyzacskó, gennyes cysta) alakult ki a gyökércsúcsnál, ott ahol a "furcsaságot" érzed. El kell ballagni a doktorhoz, készítenek róla röntgent, ahol látni lehet majd, hogy milyen és mekkora az elváltozás. Ezután kell eldönteni a kezelés mikéntjét. Meg lehet próbálni felfúrni a fogat, tehát kinyitni a gyökércsatornát (akár a koronán keresztül), hogy kiürüljön a váladék, lehet gyógyszeres tömést rakni bele és várni, hogy megnyugszik-e a folyamat. Ha nem, még szóbajöhet a gyökércsúcs eltávolítása, a granulóma kikaparása. A jó fogorvos a végsőkig küzd egy fog megmaradásáért. Ami nem mindig a legkellemesebb, de én is inkább belemegyek minden kezelésbe, hogy megmaradjon a saját fogam.

Hát röviden ennyi...Ha tudok, segítek még.

2010. szept. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Csatlakozom az előttem szólóhoz, ez egy korrekt válasz!
2010. szept. 27. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Már ugyan miért pontoználak le??? Kaptál egy zöld kezecskét, köszönöm a válaszodat!

Ebben reménykedem, hogy koronás, gyökérkezelt fogat is meg tudnak menteni. Esetleg gyógyszerrel is le tudják húzni a gyulladást? Ilyen gyökércsúcs eltávolításom volt már éppen a mellette lévő fogon, tudom, hogy milyen és természetesen hajlandó vagyok újra alávetni magam, ha az segít, csak ne veszítsem el a fogamat! Annyi helyen hallom, olvasom, hogy a gyökérkezelt fogak rövidéletűek, gyengék, stb, ez pedig éppen olyan nekem, mint a többi: a legkeményebb almába, zsemlébe is beleharaptam, a fiam legoit is mindig foggal szedtem szét, stb. :=) és már majd két évtizede stabilan, szépen "szolgál".

Koronát vajon le tudják venni, ha kell anélkül, hogy alatta a fog sérülne?

Megyek fogászatra, csak fel akarok minden lehetőségre készülni lelkileg.

2010. szept. 27. 22:47
 4/5 anonim ***** válasza:

Próbálok válaszolni mindenre.

Csak gyógyszer önmagában nem lesz-lenne elég. Ha már kialakult egy ilyen nekrotikus terület, aminek amúgy elég rossz a vérellátása, nem tudna a gyógyszer olyan töménységet elérni, ami hatásos lehet. Ráadásul az ott felszaporodott váladéknak is távoznia kéne valahogy, ezért kell kinyitni a gyökeret.

A gyökérkezelt fog - sajnos - már tényleg nem olyan, mint az eredeti, mert "halott" és potenciális góc, bármikor megtörténhet a baj, lehet, hogy évtizedekig sem, lehet, hogy fél év múlva el kell távolítani. Ha nincs vele baj, nem igazán gyengébb, mint a többi.

A koronát nagy valószínűséggel simán le lehet venni, ha szükséges, de pl. nekem - ugyanilyen baj miatt - kifúrta a doktorom a koronát és azon keresztül gyógyította meg a granulómámat. Utána betömte a lukat és nem kellett új korona.:)

A jó eredményhez kell egy lelkiismeretes fogorvos, aki szereti a kihívásokat és maximálisan megbíztok egymásban. Nálam például komoly együttműködés is kellett, egy hétig minden étkezés után fecskendővel, injekciós tűvel ki kellett öblítenem a gyökeret. Háromszor kellett újra meg újra kinyitni a gyökeret, mert úgy fájt a gyógyszertömés után, hogy a falat kapartam. De nagyon megérte, mert megmaradt a fogam:)

Szorítok Neked, majd írjál, mi a helyzet.

2010. szept. 27. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Majd megírom, mit mondtak.
2010. szept. 28. 06:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!