Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Az idő előrehaladtával mindenk...

Az idő előrehaladtával mindenkinek tönkremennek/megromlanak a fogai, vagy csak genetika?

Figyelt kérdés

A felnőtt ismerőseim közül csak nagyon kevés embernek szépek, ápoltak a fogai.

A többségnek vagy kihullott már egy pár, vagy megsárgultak, megszürkültek, fekete lett az ínyük, stb.


Egyáltalán van olyan, akinek még 70 évesen is saját fogai vannak, és egészségesek?


2023. aug. 4. 20:54
 1/8 Kitana. ***** válasza:
85%

Elég nagy részben genetika, de az emberek nagy része eleve szarul is ápolja a fogait, nem mennek el betömetni, amit kéne, nem járnak általános vizsgálatokra, stb.

A mai átlag étkezésünktől a fogak folyamatosan romlanak. De oda lehetne figyelni rájuk.

2023. aug. 4. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Én "csak" 66 éves vagyok, csak saját fogaim vannak - egy zápfogam elhalt, ahelyett lesz egy pótlás idövel, folyamatban van -, a többi megvan, 4 tömött, a többi nem, még egészségesek.

Nem tudom, mennyire genetika, mennyire ápolás, négy gyereket szültem, és 15 éve vegán módon étkezem (nem elvi vegán vagyok), szóval lenne elméletileg oka, ha több elromlott volna eddig. Vagy csak szerencsém van.

2023. aug. 4. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ferjem nagynenjenek sajat fogai vannak, abbol ketto van tomve. Kilencven evesen inysorvadas miatt ketto kihullott. Amugy angol. Jo genek es sok halat evett sok zoldseggel egesz eleteben.
2023. aug. 5. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A magyar lakosság nagy részének azért vannak rossz fogai, mert nagy mértékben elhanyagolja. Nem mossa elég ügyesen vagy egyáltalán nem, elzárkózik minden szakmai építőjellegű kritikától, akkor megy csak orvoshoz, ha már nagyon nagy a baj és akkor is csak az akut panasz megszűntetése a cél, de a probléma megoldása már nem érdekli. Sokaknál gond a helytelen táplálkozás: a nassoló étrend, a cukros üdítők mértéktelen fogyasztása kiegészülve elégtelen szájhigiéniával. Nem megfelelő helyről tájékozódnak, például körmöst is hallottam már a témában osztani az észt, pusztán azért, mert egy bizonyos aloe verás termékcsaládot forgalmaz mellékesként a körömlakkozás mellett, és tudjuk, ha már egy fogkrémet eladsz, az pontosan ugyanaz, mintha kijársz egy 5 éves fogorvosi egyetemet. Sajnos ebben (is) nagyon le vagyunk maradva más uniós országhoz képest, ahol sokkal jobb mutatókat hoznak az egyes országok, ami NINCS összefüggésben a fogorvosi ellátás elérhetőségével, mivel egy olyan indexszel mérik, amibe a restaurált fogazat ugyanúgy beletartozik mint a kezeletlen
2023. aug. 5. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
45%
Kis kiegészítést tennék a 4-es válaszomhoz. Érdemes megnézni, hogy általában hogy néznek ki a magyar emberek: elképesztően elhanyagoltak. És ez nincs összefüggésben a pénzzel. Mert nem pénz kérdése, hogy villantok-e hónaljkutyát vagy sem, az sem pénz kérdése, hogy felveszek-e egy melltartót vagy térdig lógatom a megereszkedett mellem, nem pénz kérdése nyáron a szandálból mutogatni a vastagon gombás körmöket és a repedezett sarkat és az sem pénz kérdése, hogy meg van-e mosva a hajunk vagy nincs. Az átlag magyar középkorú, megjelenését tekintve siralmas állapotú. Lenőtt, korpás/zsíros hajak, koszos ruházat, gyászkeretes körmök. És többnyire ezek azok a szájak, akik végeredményben a terhességre, covidra, meg persze a pénzre fogják a szájüregi állapotukat. Igen, amikor az ember az utolsó utáni pillanatban megy, mikor már a fél feje fel van dagadva, az orvos meg vakarhatja a fejét, hogy most ott vajon éppen melyik fog okozhatja a gyulladást, akkor igen, az már sokba kerül, mert egy teljes szájrehabilitáció, ahol íny alá rothadt csonkokat kell kibányászni (és valamiféle sebpakolással ellátni, hogy abban a baktériumtenyészetben ne gyulladjon semmi be), aztán helyrehozni valamiképpen a rágószervét úgy, hogy az alkalmas legyen rágásra is, az ízületét is megfelelő módon terhelje és esetleg esztétikailag is elfogadható legyen, az komoly összegekbe kerül. Olcsóbb vigyázni rá. Mindig érdemes megnézni, hogy ki mondja "genetikailag rossz fogakat örököltem". Hát általában azért nem az igényes megjelenésű emberek, habár nyilván van kivétel, én is jártam úgy, hogy a 20 éves kislánynak műszempillától kezdve, műkörmön keresztül műakármiig mindene is volt, de annyira sikerült a fogazatát tönkretennie, hogy ebben az életben neki már csak kivehető protkója lehet. 20 évesen. Tehát azért sokaknál a prioritással is gondok vannak, mert akinek fussa minden hónapban körmösre, pillásra és egyebekre, ott azért bőven nem pénz kérdése, hogy mi van a szájában.
2023. aug. 11. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

#4, #5


Ez így van, és tényleg a magyar nép a legápolatlanabb, legelhanyagoltabb minden téren, de elsősorban én is a fogakat emelném ki.

Rengeteg ember keres jól ebben az országban, viszont sok esetben még aki milliomos, az sem csináltat műfogsort, mert egyszerűen csak "lusta rá".


Mi egy elég csekély kis faluban élünk, ahol nagyrészt idősek vannak, csak egy pár gyerekes család van, de egy kezemen nem tudom megszámolni, hogy hány idős (60 éven felüli) embernek vannak műfogai.

Akárhány időssel beszélgetek néha az úton ha megyek valahova, majdnem mindegyik teljesen fogatlan, és ez számomra ijesztő de ugyanakkor undorító is - mivel vannak olyanok akik az ínyüket sem mossák meg ha esetleg nincsenek fogaik, aztán bűzlik a szájuk.


Szóval igen, őszintén szólva mi vagyunk az (egyik?) nagy igénytelen csoport.

Persze nem általánosítok, nagyobb városokban sok öregebb embernek vannak műfogsoraik.

2023. aug. 11. 15:41
 7/8 A kérdező kommentje:
Műfogsora*.
2023. aug. 11. 15:41
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
A 6-os válaszodhoz csak annyit tennék hozzá, hogy MO-on egy normális fogsor átlag embernek megfizethetetlen, még magánorvosnál is az esetek nagy részében használhatatlan valamit készítenek, ami töri az ínyét az illetöknek, enni nem lehet vele, cserébe rengeteg pénzbe került.
2023. aug. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!