Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Feleslegesen húzattam ki a fogam?

Feleslegesen húzattam ki a fogam?

Figyelt kérdés

A fogamból letört egy darab (kb. a negyede), már tömve is volt korábban. A doki azt mondta betömi, de már a csiszolásnál ripityára törött. Kérdeztem, lehet-e valamit kezdeni vele, azt mondta gyökérkezelés+korona, 65 ezer. Gondolkodtam rajta, de úgy gondoltam, ha ennyire tropa a fog, biztos nem tartana sokáig koronával sem, ezért kihúzattam. Olyan erős volt a gyökere, hogy a fogorvos azt hitte, be van csavarozva...

Aztán itthon utánaolvastam a dolgoknak (mindig utólag, persze...), és hát simán meg lehetett volna csinálni. Így max az implantátum marad 200 000-ért, de az sem mindig 100%-os siker.

35 vagyok és ez már a 4. hiányzó fogam. Nem látszik, de félek, hogy a hiány a többi fogamban is kárt tesz. Komolyan, lassan bekattanok, ezen rugózik az agyam már vagy egy hete.



2016. febr. 5. 01:42
 1/4 TR75 ***** válasza:
100%

A törött fogat is helyre lehet állítani valamilyen szinten, bár az is igaz, hogy a gyökérkezelt fogak esetében ez szó szerint csak toldozás-foldozás. A gyökérkezelt fogak egy idő után eleve sokkal törékenyebbek, akkor is, ha tömve vannak. A külsejüket még le is csiszolják, és persze a korona összetartja, de nyilván ez nem lesz örök.

Ma már nem kell feltétlenül a híd tag melletti két pillérfogat csiszolni, létezik az inlay-híd, amikor betétet raknak a két pillérfogba (olyasmi, mint a tömés, csak ezt beragasztják), gyakorlatilag láthatatlan, és erős is. Persze, elvileg a beültetés a legjobb, de azért van kockázata (nem utolsósorban ugye az anyagi része). Az inlay híddal az esetlegesen egészséges pillérek nem lesznek lecsiszolva (a csiszolás gyakorlatilag egy időzített bomba a szájban), nagyjából annyi a kockázatuk, mint egy tömésnek.

Persze nem mindenhol lehet inlayt alkalmazni, de ezt a fogorvos meg tudja mondani. Nem is túl olcsó, de mégsem műtét. (Egy háromtagú inlay-híd ára nagyjából egy beültetés árával egyezik meg.)

Igen, elvileg a hiány hatással van a többi fogra is, a rágás minőségére is, esetlegesen esztétikailag sem megfelelő.

2016. febr. 5. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Csappal és koronával meg lehetett volna talán menteni pár évre, de utólag már ne rugózz ezen. Lehet híddal is megoldható a hiány, ha van előtte és mögötte is fogad, vagy inlay, ennél kevesebbet csiszolnak a fogakból.
2016. febr. 5. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1 Nekem inlay-t nem lehet csinálni, mert két fogam hiányzik egymás mellett, mindkét oldalon. Nem is a rágás romlása miatt aggódok, hanem az miatt, hogy a többi fog elmozdul a helyéről. A hagyományos hídtól a csiszolás miatt tartok.

Kivehető kapcsos protézisen gondolkodtam még, de az is árt a tartó fogaknak - konkrétan egy idő után kimozdítja őket az ínyből.

2016. febr. 5. 08:46
 4/4 TR75 ***** válasza:
Akkor vagy a hagyományos híd marad, vagy a beültetés. A beültetés 4x200000 pénz (plusz a korona, ha jól tudom), elvileg élethosszig tart, a hídpótlás lényegesen olcsóbb, de csak 10 évet adnak neki a fogorvosok (ha minden rendben van), maximum egyszer felújítható (ha minden rendben van). Viszont ugye ez a 10 év is rizikós, mert eleve a csiszolt fog egy darabig szabadon van (nem mindenhol tesznek rá ideiglenes koronát), és hát nem véletlenül van a zománc a fog felszínén, azt nem pótolja semmi.
2016. febr. 5. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!