Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Tudnátok tanácsokat adni...

Fbzvnvc kérdése:

Tudnátok tanácsokat adni fog/szájápolással kapcsolatban?

Figyelt kérdés

18 éves fiú vagyok. Az a helyzet, hogy a fogaim nagyon gyorsan romlanak. Voltam már több fogorvosnál is, és sajnos általában rengetegszer elcseszték a fogaimat. Alászuvasodott a tömés, rosszul tömték be, rosszul gyökérkezeltek, stb...


A kérdésem igazából az lenne, hogy napi hányszor mossak fogat, a fogínysorvadás megelőzésében mi segíthetne, és hogy tudnám hosszútávon megvédeni a fogaimat a szuvasodástól?


Jelenleg napi 2-szer mosok fogat, reggel és este, elektromos fogkefével. Jelenleg ennyiben merül ki nálam a szájápolás, de ez úgy tűnik nem elég.


2017. márc. 4. 19:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy ez a te hibád. Lehet, hogy attól szuvasodik, hogy túl közel vannak a fogaid egymáshoz, és nem tudod rendesen tisztítani köztük.

Fogselyemmel és szájvízzel még tudsz segíteni magadon. És helyes fogmosási technikával, sokan ezt sem csinálják jól.

2017. márc. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha több fogorvos ellenére is csak rosszabbak a fogaid, akkor az majdnem biztos, hogy nem a fogorvosok hibája. Tudom, hogy egyesek szeretik elhitetni a világgal, hogy a fogorvosok így elrontják, úgy elrontják, de az esetek döntő többségében mindig kiderül, hogy a kedves páciens nem volt képes betartani a játékszabályokat.

Ott kezdődik, hogy egy tömés legtöbb esetben a nem jó szájhigiénia miatt szuvasodik alá. A fogorvos a feje tetejére is állhat, ha te nem mosod jól a fogad, hiába hiszed azt. Ezek az esztétikus tömőanyagok - szemben a rettegett és ördögtől származó amalgámmal - nem rendelkeznek baktericid hatással, ráadásul anyagtani tulajdonságuk az ún. polimerizációs zsugorodás, ami azt jelenti, hogy néhány mikronnyi résképződés lehet a tömés készítési során. Ezért sem szeretik a fogorvosok mindenki szájában ezen anyagokat használni, mert ehhez egy jó szájhigiéne is kellene, az meg nincs.


Nem írtad, hogy fogselymeznél. Innentől kezdve pedig puttyony fingot nem ér a fogmosásod. A fogaid közé a fogkefe ugyanis nem megy be, a trágya ott marad minden egyes mosás után. Mielőtt elkezdenéd te is a túl szorosan állnak a fogaim kezdetű monológot, normál esetben a fogak érintkeznek egymással, amit kontaktpontnak hívunk. Ennek így kell lennie, az a nem normális, ahol a fogak nem érintkeznek egymással. A legvékonyabb fogselyem még torlódott fogak közé is bemegy (nekem is torlódtak és sok betegen ki is próbáltam már), de a fogak közti trutymákot más ki nem szedi onnan. Ez nem csak a szuvasodásnak kedvez, hanem a fogkőnek is, hiszen a fogkő nem más, mint mineralizálódott lepedék. Magyarán, ahol fogköved van, ott nem mostad meg rendesen a fogad. A fogkő kialakulásához cirka két hét kell (tehát azokon a területeken te két hétig nem mostad meg alaposan).


Az mindegy, hogy kézi vagy elektormos kefét használsz. Ami fontos: a sörték keménysége medium legyen. Softot, extra softot csak ínyműtéten átesett betegeknek ajánlunk, vagy egyéb súlyos ínyproblémával rendelkezőknek.

A fogkrém szintén mindegy, csak fluorid legyen benne! Nincs kedvelt márka, itt már válogathatsz ízlésed szerint.

Fogselymet hetente minimum 4x kell használni. A két végét feltekered 1-1 ujjadra, majd a kezeddel megtámaszkodva az azonos állcsonyton lassan bevezeted. Nem kell ki be húzigálni, hanem rászorítod az egyik fog felszínére és szépen végighúzod. A fogselymezést fogmosás ELŐTT kell megejteni.

Evés után azonnal nem, kb fél órát tessék várni a fogmosással. Esti fogmosás után csak vizet fogyassz.

Ha szereted a szénsavas üdítőitalokat, akkor azt ne lassan kortyolgatva fogyaszd el, pláne ne szopogasd a szádban, hanem inkább egyszerre idd meg. Nassolni minél kevesebbszer. Ha csokit ennél, vagy vmi savas kémhatású ételt (gyümölcs), italt (gyümilé, kóla) fogyasztanál, azt is inkább a főétkezés közben vagy rögtön azután tedd.


Napi kétszeri fogmosás elegendő. Száraz fogkefével tessék körkörös mozdulatokat végezni. A belső felszínekhez söprögető mozdulatokkal férsz hozzá. Itt különösen felhívnám a figyelmedet az alsó metszők belső felszínére, ahol a leggyakrabban alakul ki fogkő. Ez többek között annak köszönhető, hogy egy nehezen elérhető helyen van és az emberek nem fordítanak külön figyelmet rá. Minden felszínt meg kell tehát mosni körkörös, vagy söprögető mozdulatokkal. A jobbra balra sikálás tilos, ez elősegíti a fogínysorvadást és egyáltalán nem effektív! Mosás után simogasd végig a nyelveddel a fogaidat. Akkor végeztél jó munkát, ha selymes, sima, amit érzel.

Szájvizet lehet használni, de szigorúan alkoholmenteset. A szájvíz nem helyettesiti sem a mosást, sem fogselmyzesét! Nem tudom mi ez a divat azt hinni, hogy a szájvíz bármit is helyettesít, most a legújabb, amit mondtak nekem, hogy fogselyem helyett ez is jó, mert kimossa a lepedéket ez is. Mondja egy olyan beteg, akinek tele van a fogai között fogkővel a szája, szemmel láthatóan nem nagyon működött ez az elképzelése :D

2017. márc. 4. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!