Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A fogászati ellátás, fogszabál...

A fogászati ellátás, fogszabályzás miért ilyen eszetlenül drága?

Figyelt kérdés
A fogászatban, úgy látom, minden nagyon drága. Nem fér a fejembe, miért. Pl ott van a fogszabályzó, ami többszázezernél kezdődik, de külföldön egy mezei fogszabályzó több millió is lehet! Mi kerül egy fémdarabon és annak felrakásán egy használt kocsi árába? Aztán kaptam én is egy sínt, aminek nem tudom, miért ez a neve, mert nem tényleges sín, hanem inkább egy fogvédőre hasonlít. Gyakorlatilag egy műanyagdarab, amibe kiöntötték az alsó fogsorom negatívját. Az ára 60.000 forint volt. Valaki magyarázza már el nekem, mi kerül ezekben ennyibe, mert nem értem!
2017. júl. 11. 20:48
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

"Nade akkor is, ha csak ránéz a szádra már elkér 10.000 Ft-t, mert más nem tudná ezt diplomával a kezében megcsinálni?"


Hát igen. Egy lakatos is elkér majdnem ugyanannyit, ha csak annyit megtesz, hogy kijön, megnézi a zárat, aztán odaüt valahova, hogy a beragadt ajtó kinyíljon. És akkor használni még továbbra sem lehet. Ha zárcsere is lesz, akkor tizenezret simán elvisz. És az csak egy lakatos...

2017. júl. 12. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Értem, most nagyon meg vagyok hatva, hogy több sáz munkaóra tanulás van benne (ez ma már MINDENRE igaz, amit megveszel a boltból, a fogkrémtől kezdve a síkképernyős tévéig...), de továbbra is az a kérdésem, hogy ebben az esetben akkor egy okostelefon miért nem 10.000.000 forintnál kezdődik. Ha a fogszabályzó ilyen drága, akkor az miért nem, vagy ha az okostelefon olcsó, akkor a fogszabályzó miért ilyen drága. Ez nekem valahogy továbbra sem áll össze, mert az egyik egy ügyesen megmunkált, személyre szabott drótdarab, a másik meg egy tenyérnyi virtuális tér, isten tudja, hány alkatrésszel és spéci anyaggal, programozói munkával és annyi kifinomult technológiával, hogy űrhajókat kellett lőni a Holdra, mire eljutottunk hozzá.
2017. júl. 12. 09:32
 13/24 anonim ***** válasza:
Az is számít, hogy mennyit hajlandóak megfizetni érte az emberek. Ha fogszabályozásban utaznál, és tudnád, hogy ennyit is elkérhetnél érte, miért adnád olcsóbban? Esetleg akkor, ha sejteni lehetne, hogy az árcsökkentés miatt megugrana majd a kereslet. Ez benne lehet abban, hogy a mobilok viszonylag olcsók. De ha a fogszabályozás lenne olcsóbb, attól még valószínűleg nem lenne rá sokkal nagyobb a kereslet.
2017. júl. 12. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:
Értem, de ez megint egy körkörös érvelés, miszerint "a fogszabályzás drága, mert az emberek hajlandóak érte sokat fizetni, mivel drága". Még mindig nem tudom, MIÉRT van ilyen magasan az ára, miért kerül többe a kézműves drótdarab, mint egy Samsung Galaxy Tab 3,a minszintén tele van drótokkal, ÉS processzorokkal, ÉS akkumulátorral, ÉS érintőképernyővel ÉS chipekkel, és emellé lassan utoléri a tudása a számítógépekét. Nem világos, hogy mit akarok érzékeltetni?
2017. júl. 12. 11:34
 15/24 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem világos, mit akarsz érzékeltetni. Az elektronikus tömegcikkek piacán öldöklő verseny van, ami lenyomja az árakat, amire a tömeggyártás minden lehetőséget meg is ad. Hiába van több tízezer mérnökóra a nyomorult telefonodban, ha tízmillió darabot gyártanak belőle, akkor az darabonként nudli. Mégis mi nem egyértelmű ezen?


Abban pedig semmi körkörös nincs, hogy minden annyiba kerül, amennyit hajlandóak fizetni érte. Nem bírsz elszakadni ettől az anyagköltség hülyeségtől, ennek semmi értelme nincsen. Az anyagköltség egy alsó határt jelent, ami alá nemigen lehet menni, de a termék árához amúgy nem sok köze van.


A fogorvos keresni akar, tehát addig emeli az árat, amíg kap munkát, ennyi. Ő azzal semmit nem nyer, hogy ha ötödáron dolgozik, akkor százszor annyian keresik fel, mert ő egy hónapban akkor is csak kábé száz óra kezelést fog tudni elvégezni. Ugyanígy működik bármely szakmában, csak van, amelyikben nagyobb a verseny, ott alacsonyabbak az árak. A fogorvosi piacra nem egyszerű belépni, a képesítés megszerzése nagyon nehéz, a rendelő berendezése tízmilliós nagyságrend, ebből egyenesen következik, hogy kisebb lesz a verseny.

2017. júl. 12. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Szerintem menj el és tanulj közgazdaságtant, ha ennyire nem érted a miérteket. Teljesen felesleges magyaráznunk, mert mindig kontrázol valami hülyeséget, egy teljes közgáz anyagot meg csak nem tudunk neked leadni, hogy átlásd az egészet.
2017. júl. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
Egyébként csak röviden: Te két olyan szektort hasonlítanál össze, aminek köze nincs egymáshoz. Az egyik piacon túlkereslet és túlkínálat van, míg a másik piacon ennek pont az ellenkezője igaz. Szerinted hogyan alakulnak az árak, ahol csak limitált érdeklődés és limitált (ráadásul fogszabályzó esetén személyre szabott) kereslet van a termékre?
2017. júl. 12. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Csak ezért nem fogok közgázt tanulni, de egyetértek veled, valóban nem értek hozzá. Ahogy senki más sem általában, aki nem ezt tanulta egyetemen. Lehet, hogy hasznosabb lenne a közoktatásban ezt tanulni Csokonai szerelmi költészete helyett...


"Túlkereslet és túlkínálat van"


Az hogy lehet egyszerre? Tényleg nem értem...



"Hiába van több tízezer mérnökóra a nyomorult telefonodban, ha tízmillió darabot gyártanak belőle, akkor az darabonként nudli. Mégis mi nem egyértelmű ezen? "


Az, hogy a fogszabályzót miért nem lehet tömeggyártani.



"Abban pedig semmi körkörös nincs, hogy minden annyiba kerül, amennyit hajlandóak fizetni érte."


Úgy értettem, hogy nyilván annyit hajlandóak fizetni érte, amennyi a piaci ára. Ha most én elkezdenék angol magánórákat adni, nyilván nem 10.000 forintot kérnék el óránként, mint egy szakpszichológus, de nem is 1500 forintot, mint egy gyorséttermi alkalmazott. Megnézném, hogy mások mennyit kérnek érte és úgy lőném be. Azt mi dönti el, hogy a fogász mennyit kér el? Azt mondod, amennyit hajlandó vagyok érte fizetni. De nem így van, mert attól, hogy én nem vagyok hajlandó 20.000 forintnál többet fizetni, ő még nem fogja csökkenteni az árat...

2017. júl. 12. 16:57
 19/24 anonim ***** válasza:
Elírtam, ráadásul két helyen is. :) Nehz mobilról írni... De a lényeg remélem átment.
2017. júl. 12. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Az dönti el, hogy hány páciens jön. Ha több jön, mint amennyit el tud látni, mert jól végzi a munkáját és sokan ajánlják, akkor árat fog emelni. Így éri el az ár azt a szintet, amit az ügyfélköre hajlandó megfizetni. Ugyanezt csinálja mindenki, akár szolgáltat, akár árul valamit. Az a villanyszerelő lesz a legdrágább, aki válogathat a munkák között és az a legolcsóbb, aki most kezdte és örül, ha van munka.


Fogszabályzót azért nem lehet tömeggyártani, mert minden fogsor egyedi. Nem igazán a fogszabályzót fizeted meg, hanem inkább a fogorvos munkáját.

2017. júl. 12. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!