Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Bölcsességfog műtét?

Bölcsességfog műtét?

Figyelt kérdés

Hamarosan lesz fogszabályzóm, ezért elkezdtem mostanában sűrűbben fogászatra járni. A röntgen kimutatta, hogy 4 bölcsességfogam van, még nem nőttek ki, de már van valami csíra. A doktornő azt mondta, körülbelül egy év múlva kéne kiszedni őket. Nyilván addig még sok idő van, de ha belegondolok, parázok. Nagyon félek az orvosoktól, ez ellen egyszerűen nem tudok mit tenni. Már a szájsebészet szó hallatán rosszul vagyok, rosszul vagyok attól, ha belegondolok, hogy a számban vájni, varrni, húzni fognak, meg vérezni fog és brrr.

Aztán utána meg feldagad... Műtétem vagy nagyobb orvosi beavatkozásom még sosem volt, ezért is félek tőle.

Hogy zajlik ez az egész? Mennyire fáj és mennyi ideig? Altatással végzik? Utána haza lehet jönni vagy bent kell maradni?

Mennyi ideg dagad fel? A 4-et egyszerre kihúzzák vagy külön-külön (ezt elfelejtettem akkor megkérdezni)?



2017. nov. 4. 22:32
 1/3 anonim ***** válasza:
Helyi érzéstelenítéssel szokták csinálni. Ha vágnak és varrnak, utána kell szedni antibiotikumot és kb. egy hét múlva kell menni varratszedésre / kontrollra. Szoktak felírni fájdalomcsillapítót is, amit bevehetsz, ha nagyon fáj. Műtét után pár napig fájhat, sajoghat. Azt, hogy egyszerre vagy külön szedik ki, majd akkor dönti el a fogorvos a röntgen alapján. Kettőnél többet nem szoktak csinálni, és csak egy oldalon műtenek egyszerre, hogy tudj rágni a másikon.
2017. nov. 4. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyrészről még az sem biztos, hogy tényleg kiszedik a bölcsességfogaidat, kivéve persze, ha maga a fogszabályzó szakorvos mondta ezt.

Másrészről egyáltalán nem tetszik, hogy minden egyes bölcsességfog eltávolítást a köznép műtétnek nevez, miközben az esetek 80%ában semmiben nem különbözik bármelyik más fog húzásától. De a csontelvétel, a feltárás és a szekcionálás sem egy nagy durranás egyébként az esetek nagyobbik hányadában, semmivel sem érzel többet a beavatkozás alatt.

Varrni sem biztos, hogy varrják, pedig jobban jársz vele. Sokkal gyorsabban gyógyul. Egy mezei fogeltávolításnál egészséges embernél nem szoktak varrni amúgy, mert begyógyul anélkül.

Feldagad? Igen, az alsó felszokott, de az sem mindig. Ha nem impaktálódtak a fogaid, nem kell csontot bontani, akkor a felső nem fog. Nekem sem dagadt fel, páromé sem (neki feltárás volt) és azoké sem, akiknek én magam húztam (gondolom most elárultam magam, hogy mivel is foglalkozom, pontosabban még csak tanulom, de már igen erősen a vége felé járok).


Ez nem nagy orvosi beavatkozás, nem is értem, miért készül mindenki úgy, mintha lábamputációja lenne. Kapsz 2 db szurit, ebből csak az egyik lesz kellemetlen, de az sem fájdalmas (mint írtam, tapasztalat :)). Altatásban akkor végzik, ha fizetsz, mint a katonatiszt, ennyi szürkeállománya legyen már egy egészséges felnőtt, vagy majdnem felnőtt embernek, hogy kibír egy fogeltávolítást. Ha a császármetszést, és szemműtéteket lehet helyi érzéstekenítésben végezni és az emberek nagy része ki is bírja, akkor nem tudom, miért pont a foghúzás az, amit nem tudnak elviselni.


Nem kell bent maradni.


Egyszerre egy oldalt szoktak megcsinálni, tehát vagy kivesznek egyszerre 2-t, vagy csak egyet, hogy a másik oldalon tudj rágni. Altatásban kivennék mind a négyet, de mint írtam, az neked zsíros tízezreseidbe kerülne, és jóval rosszabb is lenne a lábadozás, ha egyszerre 4 helyen hiányozna vmi. Nem ajánlom.


Sokkal jobban túl reagálod ezt a dolgot, mint kéne. Mondom úgy, hogy nem egy és nem két foghúzást csináltam életemben, és én magam is átestem a procedúrán. Tényleg nem nagy dolog. Akinek fájdalmas, annak azért, mert már eleve be van gyulladva, csontvelő vagy csonthártyagyulladása van, ezért nem lehet teljesen elérzésteleníteni. Nálad értelemszerűen erről nincs szó, nem szuvasodás miatt veszik ki őket, hanem fogszabályozási céllal.

Nem fájdalmas, de főleg nem nagy hasi műtét, amire készülni kéne, meg bent maradni, meg aztán lábadozni.


Legutóbbi bölcsességfogam pl úgy lett eltávolítva, hogy gyakorlaton kevés volt a beteg, szóltam a dokinak, hogy nézzen ra a fogamra, és felajánlotta, hogy akár most is kiszedi. Kiszedte, összevarrta, azt mentem a következő órámra. Netto 20 perc volt az életemből. Veled is ez lesz. Tényleg ne izgulj, nevetni fogsz majd magadon, hogy ilyen kis semmiért így izgultál :)

2017. nov. 5. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Megnyugtattatok.

Tudom, hogy hajlamos vagyok arra, hogy túlaggódjak dolgokat és ezen stresszeljek. Én is remélem hogy ha túl leszek rajta, csak nevetni fogok azon, hogy előtte mennyire féltem.

2017. nov. 5. 16:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!