Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mi legyen a fogaimmal?

Mi legyen a fogaimmal?

Figyelt kérdés
Pénteken voltam fogorvoshoz, ahol a doki a jobb felső 6-os amalgán tömését cserélte, viszont mostanra a mellette lévő lévő fog tompán hasogat egész addig amig ki nem öblitem lacalut aktiv szájvizzel...Ugyanezt csinálja a jobb felső kettes is, viszont annak az alsó része hidegre is fáj, erre azt mondta a doki, hogy maximum az idegeket tudja kiszedni, mivel már egyszer betömte, szóval amig nem őrjítő a fájdalom és magától elmúlik hagyjam békén, mert fogvesztés lesz a vége, ha győkérkezeli a fogat, szerintetek mi legyen? Visszamenjek erősködni, hogy akkor mégis kérném a gyökérkezelést vagy várjak, ahogy tanácsolta a doki?
2019. jún. 18. 20:59
 1/6 A kérdező kommentje:
Magán rendelőben voltam, ha ez valamit számit...
2019. jún. 18. 21:00
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Elég fura, hogy gyökérkezelés nélkül kaptál tömést, nekem 7 tömött fogam van, de az össszes úgy lett megcsinálva, hogy egyben gyökérkezelve is voltak. Szerencsére azóta sem volt velük semmi probléma, ja és nekem egy hátsó amalgám a többi fehér porcelán töméses.
2019. jún. 18. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Várjál. De meg kéne röntgenezni ahhoz, hogy látsszon az idegek állapota.
2019. jún. 18. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
2-es, az a több mint fura, amit te írtál! Vagy iszonyú elhanyagolt állapotban mentél fogorvoshoz, vagy kifogtál egy pénzéhes sarlatánt! Nehogy már azt hidd, hogy egy kis lyukat azonnal gyökérkezelni kell. Néhány évtized múlva teljes protézised lesz.
2019. jún. 18. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Az a fogam már jó ideje be van tömve, kb. fél évet tünetmentes is volt, de most ismét előjött...Szinte minden hónapba járok fogorvoshoz...


De azért egyszerre hét fogat győkérkezelni az durva... Nekem eddig két fogam volt gyökérkezelve el is vesztettem mind a kettőt...Az egyik begyulladt vizsgaidőszak közepén, másik annyira letörött, hogy ki kellett húzni...

2019. jún. 18. 21:19
 6/6 anonim ***** válasza:

Kettes! A tömésnek is megvannak az indikációi és a gyökérkezelésnek is. A kettő nem ugyanaz és nincs is fedésben egymással.

Kérdező: gyakran előfordulnak ezek az érzékenységek tömött fogaknál, emiatt nem kell aggódni. Nekem töméstől számítva fél évig volt extrém érzékeny, ami alatt azt értem, hogy elég volt egy pohár víz és már grimaszoltam. Utána elmúlt, a fog nem halt el, egyelőre megúsztam a gyökérkezelést. Ez jó 5 éve történt, tehát annyival mindenképpen kihúztam a fogam életét.

Gyökérkezelés során a fogat devitalizálják, vagyis a fog elhal. Emiatt rigid lesz, törékenyebb. De ezt nem úgy kell elképzelni, hogy egy gyökrékezelt fog pár év múlva mindenképpen elvesztődik. Ideális esetben évtizedekig jó egy ilyen kezelt fog, de ez sok mindentől függ. Pl nagyon gyakori ezeknél a fogaknál az, hogy sima töméssel fedték a koronai részt, holott ha nagy volt már a foganyaghiány, fogalmazzunk úgy, hogy több a tömés, mint a fog koronai része, akkor koronapótlást kell ráhúzni. Tipikusan ezen fogakból sokszor nem is a tömés törik ki, hanem a megmaradt, támaszték nélküli foganyag töredezik le, ha az ember peches, akkor mélyen íny alá, amivel utána már semmit nem lehet kezdeni, csak húzni. Ezeket a szempontokat is érdemes szem előtt tartani. Ha a fogorvosod elmondja, hogy érdemesebb lenne a korona, akkor hallgass rá. Hidd el, nem egy korona árából akar meggazdagodni, se a magán, se a körzetes.

Ha a fájdalom teljes mértékben elviselhető, a hétköznapjaidat nem keseríti meg, akkor én is azt mondom, hogy várj még vele. A fogérzékenység nagyon gyakori tünet, a legtöbb embernek van, valakinél a fronttal mutat összefüggést, másnál kifejezetten a hideg/meleg inger váltja ki, megint másnál idiopathiás, vagyis nem tudni miért van. Ez kb olyan, mint a fejfájás. De addig nem érdemes bolygatni, amíg kifejezett kellemetlenséget nem okoz, mert tény és való, sok mindent nem lehet vele kezdeni (bár attól is függ, hogy pontosan hogyan érzékeny a fog - pl egy fognyaki érzékenységre vannak egyéb megoldások is, kapásból tudok 4-et, ahol csak az 5. lenne a gyökérkezelés).

2019. jún. 18. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!