Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Mit tegyek ha nem tudom...

Mit tegyek ha nem tudom eldönteni melyik vakcina lenne jó számomra?

Figyelt kérdés

A háziorvosnál kínai van. Korábban azt mondta, hogy az AstraZenecát tartja jónak meg a kínairól se mondott semmi rosszat. Igazából ő azt adja mindenkinek, amelyiket kéri, szóval ő úgymond nem fog segíteni eldönteni, ha fogalmazhatok így. Rám bízza a döntést. Persze ez érthető is valahol, de nem vagyok orvos.

Vannak alapbetegségeim, azok miatt is gondolkodok, hogy mi legyen. Pajzsmirigy beteg vagyok, allergiám van és régen volt kezdődő aszthmám is. A pajzsmirigyem sajnos nincs teljesen rendben tartva, gyakran ingadoznak a laboreredményeim, a gyógyszeradagom is viszonylag gyakran változtatva lett.

Egy tüdőgyógyász ismerősömet kérdeztem még, hogy mi a véleménye a kínairól, ő azt mondja, hogy beadathatom, nincs olyan betegségem, amivel nem lehetne. Ő mégcsak azt se mondta, hogy a szputnyikot hanyagoljam (pedig tudja, hogy pajzsmirigybeteg vagyok), a háziorvos arra azt mondta, azt nem kaphatom. Azt elfogadnám amúgy szívesen, de nem szabad, ez van, nem kockáztatom a betegségem miatt.


Sajnos nem tudhatom előre, hogy hogy fog reagálni a szervezetem. Anyukám kínait kapott, dehát ő nem huszonéves mint én, neki alig termelődött antitest a kínai után. Valaki fiatal és nagyon sokat kimutatnak. Olyan is hallottam, hogy 2 embert oltottak Astrával és az egyiknek nulla védettsége lett szinte, a másiknak rengeteg antitestje termelődött (ugyanakkor kapták az oltást).


Hogyan dönthetem el, hogy milyen vakcina lenne jó számomra ha mindenhol mindenféléket írnak és már az orvosok véleményében sem tudok bízni?

Vagy azért mert úgy érzem, hogy nem veszik eléggé figyelembe az alapbetegségeimet, vagy pedig azért, mert igazából nem is akarnak állást foglalni egyik mellett sem.


Most főleg az AstraZeneca és a kínai között gondolkodok. A kínainál engem nem zavar, hogy régi technológia, az se, hogy keleti, csak azt nem tudom, mennyire védene és hogy a betegségeimmel ez így okés vagy nem.

Az Astrával sem lenne gondom, de azért félek a mellékhatásoktól is. De ez is olyan dolog mint a védettség, előre lehetetlen kiszámítani.


Anyukám a Pfizert szeretné nekem nagyon, vagyis ő azt tartja jónak, bár ő nem azt kapta. Azt szerintem biztos elfogadnám, de jelen pillanatban nem opció. Legfeljebb ha várok még.


Tudom, hogy nem itt szokás kérdezni ezeket, de szerintetek hogy döntsem el?

Valamelyik a kínai és az Astra közül legyen vagy várjak a Pfizerre?


Amúgy hónapok óta regisztráltam. A háziorvos nem magától szólt, hanem én érdeklődtem. Ha nem érdeklődtem volna, ki tudja mikor hív.

A kínait kaphatnám háziorvosnál és oltóponton is, az Astrát csak oltóponton.


Már kezdek belebetegedni ebbe, hogy nem tudom, mi a helyes döntés. Ellentétes dolgokat látok minden vakcina kapcsán. Valaki orvos kiáll a kínai mellett, de azt látni, hogy nem mindenkinek termelődik antitest. Egy pro és egy kontra. Persze tudom, sejtes immunválasz is van, de azt nem lehet mérni. Az Astrát megkapta több ismerősöm és a párom is, egyik se került tőle kórházba, átvészelték, de azért van az a pár eset, aki igen. Pro és kontra.

A Pfizer kapcsán is csak elbizonytalanodok, mert van aki arra esküszik és mást be se adatna magának, anyukám is abba bízik a legjobban, meg arról hallok a legkevesebb rosszat (meg a Szputnyikról, ami nekem kiesik), de nem tudom, hogy várjak arra vagy regisztráljak másra.


24 éves vagyok, tudom, hogy elvileg nekem nem sürgős mert fiatal vagyok de már egyre jobban idegesít, hogy nem vagyok beoltva, veszélyben érzem magam és az is zavaró, hogy döntenem kell valamiben, amiben nem vagyok kompetens, mert nem vagyok se orvos, se biológus, se gyógyszerész.

Elnézést hogy ezt a sok kétséget kiöntöttem ide. Egész nap ezen kattogok.



2021. ápr. 28. 15:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%

Az en ismeroseim 25-40 kozottiek, szputnyiktol nagyon rosszul voltak.

Nem lehet elore tudni hogyan hat rad, akarmelyik mellett dontesz oltas elott tesztelj, mert sokszor a baj akkor tortenik ha mar fertozott vagy csak meg nincs tuneted es erre raoltanak.

Ha dontenem kene, a pfizert valasztanam, amit a kismamak kaptak attol talan egy alapbetegsegekkel rendelkezonek se lehet nagy baja. (remenykedem...)

2021. ápr. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%
Én első nap regisztráltam, múlt héten ajánlottak kínait, nem fogadtam el. Ma regisztráltam az Astrára, mert a Pfizerrel most a 18 év alattiakat kezdik oltani, nem látok rá reális esélyt, hogy hozzájussak, és még a vérrögképződéses esetek előtt az összesből az Astra volt nekem a legszimpatikusabb. Az, hogy esetleg lázam lesz vagy valami, nem érdekel, nagyobb bajom, remélem, nem lesz. Bízom a brit-svéd együttműködésben.
2021. ápr. 28. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
90%
Te is mondod, hogy totál kiszámíthatatlan, hogy kinek hogy reagál a szervezete, mennyi antitest termelődik. Így ezt mi sem tudjuk neked megmondani, meg a háziorvosod se. Papíron tudtommal az Astra az erősebb, de a kínairól is vannak egész jó eredmények. Én Astrát kaptam, lázas voltam utána igen, de semmi más. Pfizerre szerintem egyre inkább hiába várnak a fiatalok.
2021. ápr. 28. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
85%
Gondolkodom ezen az astran én is, csak ez a vérrögképződés zavar. A jahnsen miatt regisztráltam, de az kiesett meg szintén vérrögöt okozhat, utána pfizert szerettem volna, de csak kínait ajánlottak eddig.
2021. ápr. 28. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
34%

A pfizer után sok az allergiás reakció. Nem nagyon reklámozzák, de fél órát benttartanak a kórházban, hogy nem lesz-e bajod.


Súlyos allergiásoknak nem nagyon ajánlják.

2021. ápr. 28. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

5-ös

Mindegyik után bent tartanak...

2021. ápr. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ráadásul nem a kórházban tartanak bent, hanem az oltponton. Ha a háziorvos oltott, akkor ott kell (hivatalosan) fél órát várnod.

Ha pl. kontrasztos CT-re vagy MR-re mész, elvileg ott is ott kellene még maradnod, mert ritkán előfordulhat allergia a kontrasztanyagra.

Az már más kérdés, hogy az oltóponton, ahol én voltam, ott kb 15 percet várattak minket oltás után, de már olyanról is hallottam, hogy egyáltalén nem tartatták be a várakozási időt.

2021. ápr. 29. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
83%

A Szputnyikot valóban ne válaszd, ha pajzsmirigy betegséged van.

Az Astrazeneca valószínűleg hatékonyabb, mint a kínai.

Sok a megtévesztő információ, sajnos nagyon valószínű, hogy az Astrazeneca lejáratása mögött üzleti, politikai érdekek húzódnak.

Egy ismerősöm kínai oltást kapott, a második után megnézette az antitest szintjét, és volt neki bőven. Fiataloknál a kínai is elég hatékony.

Nem minden az antitest, mert sejtes immunitás is részt vesz a védelemben, de azt nem tudják kimutatni.

A kínai vakcina általában kevésbé okoz oltási reakciókat. Az Astrazeneca már az első adag után 3 héttel erős védettséget ad, a második adagot csak 12 héttel utána adják. Tehát addig is eléggé védett leszel, védettségi igazolást is kapsz. Ha külföldre akarsz utazni, akkor esetleg lehet probléma, hogy még nincs meg a második adag.

Én astrazenecát kaptam. Úgy éreztem utána, hogy mégsem volt jó döntés. Pont utána ismerték el, hogy okozhat vérrög képződést. Viszont később olvastam, hogy a Pfizer és a Moderna után is előfordultak nagyon ritkán vérrög képződéses esetek, csak ugye említettem, hogy az Astrát próbálják lejáratni. Egy napig durván lázas voltam utána, fájt a fejem. De végülis ez csak a hatást mutatja. Persze ha nincs oltási reakció, attól még hat az oltás, akkor sem kell elkeseredni. Miután elmúlt, hálás voltam, hogy csak egy napig kellett ezt átélni, egyéb tünetek nélkül, nem pedig hetekig mindenféle súlyos tünetekkel fűszerezve, amit a betegség okozhatott volna. Jobb minél előbb túllenni rajta, és védetté válni, legalább nem rágódsz rajta tovább, és nyugodtabban mehetsz mindenhová, ahová szükséges.

Az a legjobb vakcina, amit megkaptál.

2021. ápr. 29. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
69%
A Sinopharmot választottam, tegnap meg is kaptam. Szputnyikot akartam de az már nagyon nem lesz. Az Astrát a 12 hét két oltás közti időszak miatt zártam ki. Fiataloknál nagyon jó a Sinopharm a szerbiai kutatások alapján, egyedül időseknél nem hatékony annyira, mint a Pfizer vagy a Szputnyik
2021. ápr. 29. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Edi8021 válasza:
40%
Nekünk az egész család a Sinopharm vakcinát kapta. Édesanyámnak és nagymamámnak a laboratóriumi teszt semmi antitestet nem mutatott a második oltás után 4 héttel.. Mi még 2 hete kaptuk meg az első oltást,semmi mellékhatást nem tapasztaltunk, de már ezek után nem is bízunk a hatásosságában..
2021. ápr. 30. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!