Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Elkaphattam a veszettséget?

Elkaphattam a veszettséget?

Figyelt kérdés
lehet hülye kérdés de muszáj feltennem. szóval a kutyám 1 hete megnyalta a számat,(amit sohase szoktam neki megengedni, már alapból azt se hogy egyáltalán nyalogasson) miközben beszéltem hozzá, és a nyála belement a számba. És már féléve nem volt beoltva. És most olyan mint ha több nyál lenne a számba xD
2011. máj. 18. 20:14
 1/7 anonim ***** válasza:
ha normálisan viselkedett akkor semmi baj, mivel a veszettség csak kóborkutyáknál van, ott is rikták. esetleg menj el oltatni magadnak és kutyának is
2011. máj. 18. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az oltások évente vannak a kutyáknál. Egy háziállatnál ma nem nagy a valószínűsége, hogy veszett lenne.
2011. máj. 18. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A veszettség előfordulása



Világszerte elterjedt vírus, amelynek vírusgazdái a vadon élő állatok (hazánkban főképp a rókák), amelyekről a veszettség általában a háziállatok közbeiktatásával terjed az emberre. A megfertőződött állat a tünetek megjelenése előtt 3-4 nappal már üríti a vírust.



A veszettség okai



Kiváltója a Lyssa vírus, amely harapással, esetenként a szem- illetve szájnyálkahártyán keresztül, kivételes esetekben a légutakon át jut be az emberbe. A vírusok a bejutás helyén (elsősorban az izomsejtekben) szaporodnak, majd az érzőidegeken keresztül jutnak el 48-72 óra alatt a hátsó gyöki dúcba, ahonnan az idegrostokon keresztül vándorolnak fel a központi idegrendszerbe. Ezt követően a perifériás idegeken át áramlik ki az idegrendszerből, és jelenik meg nagy mennyiségben az egyes szervekben és a nyálban.



A veszettség tünetei, lefolyása



A fertőzésnek két fő típusa ismert – 80%-ban az úgynevezett dühöngő veszettség alakul ki, míg 20%-ban a bénulásos veszettség jelenik meg. Előbbire jellemző a nyugtalan, szorongó beteg, akinél a levertség váltakozik a képzelgéssel, félrebeszéléssel (delírium) és simaizom-görcsökkel. Jellegzetes tünet a víziszony: szájzár, valamint garat- és gégegörcs jelentkezik már a víz megpillantásakor is, a beteg még a saját nyálát sem képes lenyelni.


Az utóbbi (bénulásos) formában felszálló jellegű, petyhüdt izombénulás a jellemző tünet, amely mellé az elmeállapot fokozatos romlása társul, majd a beteg kómába esik, végül pedig meghal. Legkésőbb 10 héttel a fertőzés megjelenését követően mindkét formánál beáll a halál.



A veszettség diagnózisa



A szokatlanul gyorsan kifejlődő pszichiátriai tünetek alapján felmerül a betegség gyanúja, pontos diagnózis bőr-, és nyálkahártyaminta antigénspecifikus immunofluoreszcens vizsgálatával nyerhető.



A veszettség terápiája



A már kialakult betegség gyógyíthatatlan, kimenetele 100%-ban halálos.

2011. máj. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

szerintem minden gazdit legalább egyszer, de inkább többször lesmárol a kutyija, még sem vesznek meg.

ne aggódj fölöslegesen!

2011. máj. 18. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
azt még hozzá kell tenni hogy csak akkor halálos, ha elérte a vírus az agyat. naponta talán 1-2 centit halad, de utána kell olvasni már nem rémlik. addig még gyógyítható.
2011. máj. 18. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én inkább más miatt aggódnék. A kutyák nagyon sok helyre elérnek a nyelvükkel, és nem vetik meg a saját kakájukat sem.
2011. máj. 18. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

hacsak a kakájukat...


ha kutyát tartasz, ez előfordul

szerintem az összes kutyást nyalta már képen a kutyája


kicsi az esélye annak, hogy bármi bajod legyen ettől, veszettséget meg pláne nem kapsz, ahhoz a kutyádnak veszettnek kellene lennie, amit elkap vmi állattól, bár ha ennyi betegesen félsz a kórokozóktól, akkor kutyát miért tartasz? nem jó steril körülmények között élni, teljesen eltűnik az immunrendszered

2011. máj. 19. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!