Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Elméleti, kíváncsiskodó...

Elméleti, kíváncsiskodó kérdés asztmás + megfázott ismerősömről. Hozzáértők?

Figyelt kérdés

Tudom, itt ált. olyan laikusok vannak, mint én magam is.

Mégis bátorkodnám feltenni a kérdést, hátha van esetleg hozzáértő(bb) ember is itt.


Ismerősöm kb. 30-40 éven át nagyon súlyos asztmában szenvedett, de mostanra (lekopogom) sokkal jobb lett a helyzet, már csak szteroidos belégzőpor kell neki.

A tüdeje viszont a fenti időszakban nagyon leromlott.

Most náthás lett, de nem ment időben orvoshoz, ezért fulladt, és talán hörghurut alakult ki nála.

Kórházban kezelik (épp azért mert ugye amúgy is gyenge a tüdeje). Kap vénásan antibiotikumokat, értágítót, hörgőtágítót, és ilyesmiket inhalátorban is. Viszont kap szteroidot is...


Laikusként... azt még értem, miért kap inhalátorban szteroidot, mert nála egy gyulladás veszélyes, végzetes lehetne, és meg kell előzni. De az egész szervezetre hatóan miért kap vajon? Ugyanezért? Egy olyan személynél, aki súlyosan asztmás volt és a légzőkapacitása kevesebb, mint a harmada a normálisnak kell a szteroid?

Laikusként... csak azt látom, megint (talán) túlkap az orvostudomány, és az ismerősöm bement legyengült szervezettel (ez biztos, mert amúgy többtízévente fázik csak meg), és most a szteroid miatt kijön még legyengültebb szervezettel. Lenyomják a szervezete természetes védekezését, azzal, hogy az antibiotikumok elvégzik helyette a munkát.

De, ha ez nem ilyen egyszerű, és pölö ha nem kapna szteroidot, akkor kiújulna az asztmája vagy jobban fulladna, vagy nemkívánt gyulladások lennének, ami nem a szervezet jogos védekezése, hanem "túlkapás", ha ezért kap, azt elfogadom.


Igaz, hajlok afelé, hogy túl sok a gyógyszer, és az orvostudomány túlzásba viszi, de a másik tábortól (túlzó természetgyógyászok, paleo szemléletűek stb.) is igyekszem távol maradni, tehát, megértem, ha az a gyógyszer most kell...


2011. okt. 9. 15:59
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha nem kapna ennyi gyógyszert, belehalna a biztosan kialakuló tüdőgyulladásába. Tehát a gyógyszer kell. A két rossz közül a kisebbik rosszat kell választani, és most ez a kisebbik rossz. Nem véletlenül van kórházban.

Tanulság: időben orvoshoz menni. Ez egészségesekre is igaz, asztmásokra (egyéb betegségben szenvedőkre) fokozottan.

2011. okt. 9. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Az egész család mondta neki, hogy menjen orvoshoz. Dehát idős, az idősek sokszor ilyenek...


Konkrétan a szteroidra kérdeztem, az összes többi gyógyszert értem, sőt félig a szteroidot is.

2011. okt. 9. 16:17
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem vagyok orvos, és azt sem tudom miket szed de nem mindegyik inhalátor szteroid, vannak sima hörgőtágítók is.

Pontosan nem értem mit akarsz, az antiboitikumokkal vagy a szteroiddal van-e bajod, de ha kórházba kell mennie nyilván nem elég elég erős az immunrendzsere, hogy itt elnyomásról beszéljünk már, és biztos mindkettőre szüksége is van.

A szteroidot meg semmiképp sem lehet abbahagyni, vannak egészen nagydózisú szerek amiket igen, de nem saját kútfő alapján, hanem szakorvos előírása alapján pl: a Medrol tabletta amit csak addig lehet szedni amíg az orvos mondja, mert ha hozzászokás alakulna ki nélküle egyszerűen megfulladna.

Kvázi azok a szerek amiket évek óta zed nem elhagyhatóak.

2011. okt. 9. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Én is asztmás vagyok több mint 30 éve. Egy időben rengeteg szteroidot kaptam, ennek összes mellékhatását "élvezem". Szerencsére mára már a szteroidos belégző porral szinte teljesen tünetmentes vagyok, viszont a legkisebb megfázáskor is befulladok. Ilyenkor ha nem kapok szinte azonnal vénásan szteroidot, akkor elég súlyos állapotba kerülök. Hidd el, sokszor a rengeteg rossz mellékhatás ellenére kell a szteroid, mert sokkal súlyosabb lehet az állapota.

Mikor nem azonnal kapom a szteroidot, akkor utána sokkal nagyobb mennyiség kell belőle, hogy helyrehozzanak.

2011. okt. 9. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

A szteroiddal volt a bajom, nem a többivel. Mondom, nem akarok szélsőségesen gyógyszerellenes lenni.


3. válaszát köszönöm. :)

Tehát akkor a fulladás miatt? Ezt így értem. Eléggé fulladt, azért volt hajlandó végre segítségért folyamodni.

2011. okt. 9. 16:41
 6/7 anonim ***** válasza:

Az asztma egy túlzott immunreakció. A szteroid meg az immunrendszert gátolja. Feltételezem ezért van rá szükség.

ehet, hogy az orvosok sokszor feleslegesen adnak gyógyszereket, de feleslegesen senkibe nem fognak egy rakat szteroidot belenyomni. Egyrészt a mellékhatások miatt, másrészt pedig feltételezem elég drágák.

2011. okt. 9. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

De most bakteriális fertőzése volt/van.


De harmadik válaszoló és az ismerős esete alapján végiggondolva, valószínűleg ilyenkor se reagál normálisan az immunrendszer, hanem "hisztérikusan", és akkor ezért kell gyengíteni akkor is, ha egy laikus nem érti és fordítva várná.

2011. okt. 9. 17:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!