Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Létezhet az, hogy olyan...

Létezhet az, hogy olyan embertől vesznek vért aki HIV fertőzött, de az "ablak" periódusban van, és a vérét vérátömlesztéssel tovább adják?

Figyelt kérdés
„Ablak” periódusnak azt az időszakot nevezzük, amíg a HIV vírus jelenlétét senmmilyen laboratóriumi vagy egyéb eljárással nem lehet kimutatni. Ez az időszak a fertőződést követő 1-3 hónapig tart. Ez alatt a vírus hordozója már továbbadhatja a fertőzést.
2012. jan. 10. 01:17
 1/6 anonim ***** válasza:
Régen sok ilyen eset történt. Ma már nem hinném, hogy előfordul
2012. jan. 10. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Igen lehetséges még ma is. Legalábbis nekem pár hónapja volt egy rutin műtétem és nekem nyilatkoznom kellett, hogy szükség esetén engedem-e, hogy vért adjanak nekem és ezzel vállalom-e egy esetleges HIV-fertőzés kockázatát. Én sem hittem el, hogy ez lehetséges, de az altató orvos elmagyarázta nekem a tudnivalókat az ablak periódusról és hogy sajnos ez elvileg előfordulhat. Ezért is van az, hogy műtét előtt családtagok szoktak előre vért adni, vagy a páciens saját vérét veszik le (a műtét előtti hetekben, hónapokban gyűjtögetve)hogy megbízható vért kapjon az illető. Hirtelen beavatkozásnál azonban ezt sajnos nem lehet megtenni.
2012. jan. 10. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

azért eléggé rossz, hogy ez még mindig megtörténhet?

nem tudják a vért tárolni 3-4 hónapig, és csak utána felhasználni miután megvizsgálták? vagy a levett vérben nem fejlődik tovább, nem szaporodik a HIV, és így bármeddig várnának akkor se vennék észre?

2012. jan. 10. 08:38
 4/6 anonim ***** válasza:
A vér sajnos nem áll el olyan hosszú ideig. Még hűtőben sem.
2012. jan. 10. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Azért szoktak a véradás előtt kérdőívet is kitöltetni. Elvileg megvan a veszélye, igen. De úgy tudom (biológia könyvben olvastam), hogy mióta kötelezően szűrik a levett vért Mo.-n, azóta ilyen eset nem fordult elő.

Hollandiában pl (barátnőm mesélte, aki kint tanul), emiatt melege nem is adhatnak vért.

2012. jan. 10. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A HIV vírus jelenlétét már 3 héttel a fertőződés után ki lehet mutatni (magát a vírust). A szervezet által termelt ellenanyagot valóban csak később. Régebben csak az ellenanyagot tudták kimutatni, de ma már a véradásnál a vírus fehérjéjét is keresik, így jelentősen lerövidült az ablakperiódus. További biztonságot ad az önkizáró nyilatkozat (rákérdeznek a kockázatos kapcsolatokra, tevékenységekre).
2015. febr. 11. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!