Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Ha valaki a H1N1 ellen "védett...

Ha valaki a H1N1 ellen "védetté vált" (beoltották), akkor az hordozhatja, valamint átadhatja-e a vírust megbetegítve másokat?

Figyelt kérdés
2009. nov. 11. 10:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
57%
Igen.Nemrégen mondta valaki a TV-ben,hogy a vírus terjedhet úgy is,hogy valaki megfog egy kilincset,a vírus rajta van a kilincsen,és megfertőződik.Ez a többi influenzánál is így működik.Az egész csak egy nagy felhajtás,semmi több.
2009. nov. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
91%

Vitatkoznom kell az elsővel. Ha védetté válsz H1N1 ellen akkor ha beléd jut a vírus a szervezeted rendkívül gyorsan elpusztítja, így nem jut ideje osztódni a szervezetedben így terjeszteni se fogod tudni.

Persze az oltás nem von köréd egy mágikus burkot amitől aztán nem tudnak rádmászni a vírusok, de a Te szervezetedben nem fognak tudni szaporodni, mivel a már előre elkészített immunsejtek levadásszák őket, míg egy védtelen szervezetben folyamatosan millió számra osztódnak olyan módon, hogy beférkőznek a fertőzött sejtjeibe és átkódolják azok RNSét arra, hogy a vírusokat termelje a normál funkciója helyett.

2009. nov. 11. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Attól, hogy valaki immunis egy betegségre, hordozó még lehet, én így tudom. Pl. vannak betegségek, amikre bizonyos állatok immunisak, tehát ők nem lesznek tőle betegek, de hordozzák, és átadhatják pl. embernek. Hogy ez az oltás mit és milyen mértékben művel, azt meg nem ismerem, mert nincsenek információim a kutatási eredményekről.

Azt tudom, hogy engem az allergiám tesz immunissá, mert eleve termel a szervezetem ennek hatására olyan ellenanyagot, ami a vírusokat is meggátolja, most is jól vagyok, pedig naponta járok emberek között, tömegközlekedést használok, sőt, anyukám gyerekek között dolgozik iskolában, hazahozhatná.

2009. nov. 11. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Igen azt sejtem, hogy a kezemre került vírussal megbetegíthetek mást, de a valyon a testnedvekkel mi a helyzet (pl. hapci, nyál)? Tartalmaznak-e ezek fertőzéshez elegendő mennyiségű, és "minőségű" vírust? A TV-ben a szakemberek hangoztatják, hogy a veszélyeztetett emberek (csecsemők, kismamák) hozzátartozóinak érdemes beoltatni magukat. Kérdem én minek, ha úgyis megfertőzhetem őket!? Nem miattam aggódom, hanem a terhes feleségemért. A nőgyógyász neki határozottan azt javasolta, hogy ne oltassa be magát.

Na most légyünk okosak!

2009. nov. 11. 11:24
 5/12 anonim válasza:

Szia! Ez hátha segít:

[link]


Én kismama vagyok,holnap beoltatom magam,a nőgyógyászom is javasolta!!!

2009. nov. 11. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Na akkor még egyszer.


Egy vírusfertőzés így zajlik:

1. bejut a szervezetedbe pár darab bírus.

2. a szervezeted felismeri az idegen anyagot és megpróbál lépni ellene, kipróbálgatja a már korábbi idegen anyagok ellen létrehozott és memóriasejtekben eltárolt immuntesteket, hátha ugyan olyan idegen anyag jutott beléd, ami már korábban volt.

3. ha a szervezet nem járt sikerrel és új kémiai szerkezetű az idegen anyag, amit nem tudnak bekebelezni az immunsejtek, akkor a szervezet próbálgatással elkezd különböző immunsejteket kifejleszteni, hátha valamelyik jó lesz. Olyan ez, mint a barkóbázás, egy nagyon hosszú folyamat.

4. ha nem tudta a 2-es pont során azonnal elpusztítani a szervezet a bejutott vírust, akkor az "támadásba lendül" ami nagyon röviden, tömören azt jelenti, hogy a vírus bemegy egy sejtbe, a sejtből pedig kijön ugyan az a vírus többszázezer (!!!) példányban.

5. a szervezet innentől versenyt fut az idővel, mert ha a vírusok száma elér egy kritikus pontot, akkor megbetegszel, ha egy másik kritikus pontot, akkor meghalsz. A szervezetnek ez előtt kell a 3-as pontos barkóbázással megtalálni a megfelelő bekebelező antitesteket és legyártani annyit, hogy minden vírust be tudjon kebelezni.


Ha kapsz oltást, akkor a 3-as pontos barkóbázást a szervezeted az oltásban levő elölt vírussal játssza el és ha jön az igazi vírus, akkor a 2-es pontnál bekebelezik a szervezet memóriájából előhúzott immunsejtek.


Magyarul ha megfertőződsz (értsd: nyálkahártyádra jut a vírus) és be vagy oltva, akkor legfeljebb azt a néhányszáz vírust tudod másra köpni, ami megfertőzött és legfeljebb néhány óráig, amíg a szervezet lereagálja, ha viszont nem vagy beoltva, akkor 1-2 napon belül már milliós nagyságrendben lesznek jelen a vírusok a nyálkahártyáidon, tehát nagyságrenddel többet adhatsz ovább és nagyságrenddel hosszabb ideig fertőzhetsz, mert hosszabb ideig küzd a szervezeted ellene és amíg nincs meg a megfelelő antitest addig a vírusok csak osztódnak és osztódnak.



Az állatvilágban levő immunitás témája egészen más, ott (például a pestisnél) nem vírusokról van szó, hanem baktériumokról, egészen más az egész lefolyása, semmi köze a kettőnek egymáshoz.

2009. nov. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Továbbá a "nincs tesztelve" szlogen nem igaz, az oltás 3 fő részből tevődik össze:


1. a vírus elölt változata. Ez minden egyes évben más lesz az oltásban, de ebben semmi veszélyes nincs, ez kell ahhoz, hogy a szervezet "tét nélkül barkóbázhasson", minden oltásban, a kötelezőekben is vagy ez van vagy egy a vírusnak megfelelő kémiai szerkezetű valami, vagy a vírus egy levágott része, ami elég a szervezetnek. A három közül az első a leghatékonyabb, cserébe az elsőnél a legerősebb az oltási betegsség, ami a h1n1 esetében 2-3 napos enyhe fájdalom az oltás helyén, esetlen enyhe hőemelkedés.

2. a vírus tenyésztésre szolgáló táptalaj maradékai. Ez a H1N1 oltás esetében tojás, ami miatt erős tojásallergiásoknak nem ajánlott az oltás, bárki más számára ez teljesen veszélytelen, ha tojást eszel annak is a tápanyagai a véráramodba jutnak az emésztés folyamata során.

3. a vivőanyag, ami segíti az elölt vírus eloszlását, az immunreakció kiváltását. Ennek a jellege minden évben nagyjából ugyan az. A magyar oltásé például a 60-as évek óta szinte teljesen változatlan és azóta több 10 milliós nagyságrendű oltást adtak be belőle, bele pedig még soha senki nem halt, sőt, szövődménnyel se járt senkinél az elmúlt 10 évben, tartós, egész életre kiható szövődménnyel pedig soha nem járt még a mai napig.


Ezenkívül a világszervezetek az egyik legjobbnak tartják a magyar vakcinát, kedden fel is került a WHO "különösen ajánlott vakcina" listájára, amin összesen 4 vakcina van a többszáz fajta közül...

2009. nov. 11. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

A 11:50 és 11:57 válasz nagyon tetszett! Ez legalább logikusan levezetett érvelés volt! Talán, ha a TV-ben is így levezetve indokolnák az oltások fontosságát akkor nem lenne ekkora ellenállás.

Mostmár csak azt magyarázza el valaki, hogy az elvileg tanult egészségügyi dolgozóknak miért ilyen ellentmodásos az állásfoglalása. Nem ugyan azt tanítják minden egyetemen?

2009. nov. 11. 12:14
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Én írtam azt a két választ.

A helyzet az, hogy ezen tudás nagy része még a gimnazista tankönyvekben is benne van mégse tudja senki. Elfelejti az ember, ha nincs szüksége rá.

Az orvostudmány olyan széles körű tudomány, hogy egy ember nem tud minden témából naprakész lenni. Ebben a témában szerintem virológusok és gyógyszermérnökök kompetensek, egy háziorvos egyáltalán nem biztos, hogy mindennel tisztában van ezzel kapcsolatban, mert nem kell neki napi szinten.

A baj akkor van, ha egy orvos azt hiszi, hogy a hivatása miatt ő tudja jól és nem jár utána, csak mondja a magáét és az emberek persze rá hallgatnak, mert ő az orvos. Egy orvos nem feltétlenül ért a gyógyszerészethez, ahogy egy gyógyszermérnök se feltétlenül ért mondjuk a vakbélműtéthez.

Én is nagyon sok olvossal beszélgettem a témáról, mert gyógyszermérnöki szakirányú vegyészmérnök vagyok és elég sokat ismerek de a legtöbb ellenző szerintem inkább - tudom, hogy erős ilyet állítani - a politikai meggyőződését követte semmint logikusan gondolkodott volna. Annál, hogy "öööö nem tesztelték" semmi meggyőzőbbet nem tudott mondani egyikőjük sem.

Illetve szoktak még érvelni azzal, hogy "higany van benne", aminek az élettani hatását egyáltalán nem tudja egy átlagos orvos, honnan is tudná? Legfeljebb a 300 vizsgájából az egyikben egy tétel egy részlete volt, hogy a fenébe jegyezte volna azt meg és lenne naprakész belőle mondjuk 30 év praktizálás után?


Azt amúgy én se értem, hogy miért nem próbálják legalább félig-meddig tudományosan elmagyarázni, hogy miért hülyeség az oltással való riogatások mindegyike és miért csak annyit mondanak, hogy "nem igaz". Bár gondolom azért, mert úgy vélik a legtöbb ember nem értené meg, a fene se tudja. Én mindenesetre pár napja itt leírogatom ezeket. Nem célom, hogy valaki beoltassa magát, csak tisztába teszem a tévhiteket, mert az viszont eléggé idegesítő, hogy pont azok, akik szerint a "buta embereket rá akarják venni az oltásra" használnak olyan "érveket" amiket egy friss gimnazista tudásával is porig lehet alázni...

2009. nov. 11. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

[link]

Nekem meggyőző,valahol kitért benne a kérdésedre is úgy emlékszem.

2009. nov. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!