Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » SOS! Eltörött a higanyos...

SOS! Eltörött a higanyos lázmérő, és ráfröccsent a lábamra! Lesz valami bajom?

Figyelt kérdés

Sajnos eltörtem, és papucsban voltam ugyan de zokni nem volt rajtam, és éreztem hogy ráfröccsen. Olvastam hogy felszívódik a bőrön.


Felsöpörtük a golyókat meg a törött darabokat és ledubtuk a szemétledobón. Ahol összetört Cillit Bang-el alaposan felmostuk.


Lesz bármi komoly baj? Kétségbe vagyok esve!

Holnap megyek dokihoz, de most nagyon ideges vagyok.


2017. ápr. 23. 23:46
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

NEM lesz bajod, nyugi! :)

Igaz, hogy a higany erősen mérgező anyag, de csak abban az esetben, ha viszonylag nagyobb mennyiség kerül a szervezetbe.

De hogy egy hiteles ember is válaszoljon rá: https://www.youtube.com/watch?v=SqukwNTUeSo

2017. ápr. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez kissé megnyugtató :)


Szinte minden oldalon ilyeneketírnak (és ezért félek): A higanynak nincs toxikológiai határértéke, ezért a szervezetbe jutva a legcsekélyebb mennyiségben is rendkívül káros. Számokban mérve 0,003 mg/m3 levegő higanytartalmának a felső egészségügyi határértéke. Az e felett mért higanymennyiség különböző súlyosságú betegségek kialakulásához vezet. Annak következtében, hogy a higany főként az agyban rakódik le, elsősorban a központi idegrendszerben okoz súlyos rendellenességeket. Sajnos az egyszer már lerakódott higanynak csak egy része vezethető ki a szervezetből, nagyon lassan, hosszú és alapos méregtelenítő kúrával.

Legveszélyesebb a belélegzett higanygőz, melynek 80%-a szívódik fel a tüdőn keresztül, majd a vérárammal az agyban, vesében, májban és más szervekben is lerakódik. A higany bőrön keresztül is jelentős mértékben - bár sokkal lassabban - kerül szervezetünkbe. A bélrendszeren keresztül csak kis mértékben szívódik fel, mert a lenyelést követően azonnali hashajtó hatást fejt ki és kiürül a szervezetből.

2017. ápr. 24. 00:28
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Neked nem kell izgulni, nem lesz bajod, de annak akik a szemetek között dolgoznak azoknak lehet tőle! (egy gyógyszeres üvegbe kellett volna gyűjteni és leadni a patikában)
2017. ápr. 24. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
56%
rendkívül egyszerű a dolog! Hívd fel a mentőket (104) és mondd el a telefonos mentőtisztnek, mi történt. Korrekten fog neked válaszolni, kell-e aggódnod, vagy mit kell tenned.
2017. ápr. 24. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Amiket írnak, azok természetesen igazak, DE! ha megnézed, nem konkrétumokat írnak, csak lehetőségeket és határártékeket. Írják, hogy mennyi az egészségügyi határérték. Értelmezzük ezt "visszafelé"! Azaz ha van a levegőben higany, de annál az értéknél kevesebb, az huzamosabb időn át sem okoz gondot. (És az eü. határérték nem úgy működik, hogy 0,0029999-nél semmi bajod, 0,0030001-nél meg megpusztulsz.) A lázmérőben eleve kevés higany van, és annak eleve csak egy elenyésző töredéke párolog el, és ami el is párolgott, annak csak egy roppant jelentéktelen része az, amit esetleg be is lélegzel. Ha mondjuk egy higannyal teli kádat tartanál a szobádban, akkor igen, idővel nagyon komoly problémáid lennének. De ettől a mértéktől azért kicsit távol áll az összetört hőmérő. :)

És ha neadjisten higany kerül a szervezetbe, akkor sem kell egyből végrendeletet írni, igaz, hogy a higany nehezen ürül a szervezetből, de egyrészt a nehezen nem ugyanaz, mint a sehogy, másrészt meg elenyésző mennyiségben nem fog káros hatást gyakorolni rád az a pár higany atom, amit esetleg belélegeztél.

(A higany egyébként nehezebben is párolog, mint a legtöbb más anyag. Szóval ne úgy képzeld el, mint a forró teát, amiből csak úgy árad a gőz. A higany egy nehéz elem, és ennél fogva nehezen párolog, és a gőzei is inkább lent, a talajhoz közel maradnak.)

Szóval valóban egy veszélyes anyag, de amit az általad idézett írás írt, az nem ilyen mennyiségre vonatkozik, hanem arra, ha valaki minden nap, huzamosabb időn keresztül érinrkezik higannyal.

A méreganyagok nem úgy működnek, hogy pár molekula bejut a szervezetedbe, és már véged is van. Igaz, az egyes anyagok mérgezési képessége nagyon eltérő (botoxból például nagyon kevés is elég, ellenben légyölő galócából jócskán be kell lakmározni, ha komoly bajt akarunk előidézni), de általánosságban elmondható, hogy jelentéktelen mennyiség nem fog problémát okozni.

Egyébként, bár régebben tényleg nem voltak olyan szigorúak az egészségügyi előírások, mint most, de szerinted engedték volna higannyal tölteni a lázmérőket, ha egy óvatlan baleset akár életveszélyt is okozhatna?


Orvoshoz meg ha gondolod, menj el, de igazából nincs szükség rá. De legalább megnyugszol, ha ő is azt mondja, hogy nincs baj. ;)

2017. ápr. 24. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én kiskoromban haraptam rá higanyos lázmérőre, de azt hiszem nem nyeltem le a higanyból semennyit. Biztos nem volt egészséges dolog, de még élek.
2017. ápr. 24. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Attól hogy egy pillanatra hozzád ér semmi bskod nem lesz. Ha nem takarítasz fel rendesen és maradnak ott szétpattant apró gojók na az a veszélyes. Hisz párolog és a higanygőz mérgező. Én gyerekkoromban játszottam higannyal a szobámban. Volt vagy fél deci itthon . Kiöntöttem a lepedőre és nézegettem játszottam vele. Egy egy gojó legurult és millió darabra pattant szét a szőnyegen. Kb egy órát játszottam vele majd este lefeküdtem. Másnap nem ismertem magamra mikor tükörbe néztem. A fejem feldagadt és a szemeim is. A testem tele lett sebekkel. Aztán elmondtam a szülőknek mit csináltam és jött a magytakarítás
2017. ápr. 24. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
2017. ápr. 24. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

LEGKOZELEBB rogton Google!


Nem cillit bang 😂

2017. ápr. 24. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!