Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Biztos, hogy a depresszió egy...

Biztos, hogy a depresszió egy betegség?

Figyelt kérdés

A depressziót mindenütt betegségnek vagy zavarnak nevezik. A velejáróival is mindenki egyetért: önbizalom hiánya, lelkesedés elvesztése, reményvesztettség. Ebből az következik, hogy önbizalomra, lelkesedésre, és reményre szükségünk van, különben értelmetlen az életünk.


De ezek mind csak aktuális hangulati tényezők: bizakodunk valamiben, lelkesedünk valamiért, reménykedünk valamiben. Tehát nem rendelkezünk azzal, amiért küzdünk, és nem is tudjuk, hogy elérjük-e valaha a célunkat, sőt sok esetben nem is igazán tudjuk, mi a célunk.


"A motiváció jelentése: a motiváció cselekvésre késztető tényező, amely növeli a személy hajlandóságát és észszerű ok lesz számára arra, hogy megtegyen egy elvárt cselekvést, vagy engedelmeskedjen egy utasításnak. Ez a hajlandóságot kiváltó tényező egymást követő lépcsőfokokként helyezkedik el egy skálán."


De mi az, amiben reménykedünk, és mi az, amiért küzdünk? Illetve biztos, hogy mindenki egyenlő eséllyel indul a küzdelemben?


Mi van, ha a depresszió az illúziók lerombolása, egy pillanatnyi tisztánlátás, őszinte gondolkodás?



2020. máj. 28. 12:35
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"De ezek mind csak aktuális hangulati tényezők..."


A depressziónál ez negatívban állandósult, a hangulata pedig nem függ attól, hogy mit ért el, mivel rendelkezik. Csak gondolj Robin Williams-re vagy Anthony Bourdain-re. Mindenük megvolt, mindent elértek, mégis mindkettő öngyilkos lett.

2020. máj. 28. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Kémiai anyagok mennyisége az egyed agyában változhat, így van egy az addikcional is. Van akinél kevesebb termelődik, és van akinél több. Ha az eltérés az egyed életét negatívan befolyasolja, az már patologias, tehát betegségnek mondjuk. Ezért mérjük tesztekkel, ezért nézzük a családi anamnezist, illetve nézzük MR-rel az agyat.

Ennyi erővel a rák sem betegség, csak sejtburjanzas. A fák ehhez alkalmazkodnak (van a neten erről egy jó kis cikk, talán a turista magazinban volt?!), Mi nem tudunk...

2020. máj. 28. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Meg kiegészítés, vannak olyan "elváltozások", mint a situs inversus (amikor a szervek más oldalon vannak), amik csak "alaki deviaciok" és nem befolyásolják az egyed/páciens életmódját negatív irányba. Meg is a fiziologiastol eltérő.
2020. máj. 28. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"Mindenük megvolt, mindent elértek, mégis mindkettő öngyilkos lett."

Nem feltétlenül tárgyi vagy anyagi dolgokra kell gondolni. Ha mégsem az életet választották, akkor valami mégis hiányzott.

2020. máj. 28. 12:50
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Igazából mindegy minek nevezzük. A mai mentalitás alapján amúgy sem tartják "igazi" betegségeknek a mentális betegségeket, csak rámondják, hogy panaszkodsz, elkényeztetett vagy, nem igyekszel eléggé, hogy leküzd a félelmeidet. A mentális betegségek ugyanúgy megbéníthatják az ember cselekvőképességét, mint akár egy fizikai betegség, de ezt csak az érzi, aki benne van.

Egyébként amilyen szar világban élünk, nem csoda hogy ennyi a mentális beteg ember. Igen, van benne valami, hogy ez tisztán látás. Minél többet értesz meg a világból, annál jobban észre veszed a visszásságokat, annál jobban undorodsz tőlük, és annál jobban zavar, hogy kevés vagy az emberi gondolkodás megváltoztatásához. Még jó, hogy motiválatlanná tesz, hogy egy olyan világban élsz, ahol nem érzed otthon magad...

2020. máj. 28. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Mi van, ha a depresszió az illúziók lerombolása, egy pillanatnyi tisztánlátás, őszinte gondolkodás?"


Erre olvastam nemrég egy nagyon jó jellemzést.

A depressziós úgy érzi, hogy ő már ledobta a rózsaszín szemüveget, amivel mások a világot látják és csak ő maga (és nyilván más depressziós emberek) látja a világot teljes valójában. Igazából a depressziós ember vett fel egy szürke szemüveget, amitől nem látja egyáltalán a színeket, azaz a kellemes dolgokat az életben.

2020. máj. 28. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sokszor gondolkodtam már ezeken a kérdéseken én is.


A depresszió valamennyire enyhébb esetben tényleg tűnhet nyavalygásnak, de mikor odáig jutsz el, hogy magadat bántod (akár lelkileg, akár fizikailag), mert pl. csak így tudod visszanyerni a kontrollt, ott már komoly gondok vannak az agy biokémiájával is. Más az, aki pszichológushoz fordul, mert csak átmenetileg nehéz helyzetbe kerülése miatt veszti el az önbizalmát, és más az, aki a zárt osztályon fekszik stuporral (tényleg csak fekszel és lélegzel, de annyira blokkolva vagy, hogy se nem beszélsz, se nem eszel, és még a dolgod is magad alá végzed). Na ez már szerintem bőven több annál, mint levenni azt a szemüveget, amivel rózsaszínben láthatnánk a világot. :)


Más kérdés, hogy a három műszakban dolgozó, vagy 12 órázó kemény fizikai munkás emberek miért nem depressziósak (vagy csak jóval kevesebb esetre derül fény, ezt nem tudom). Viszont a médiában tényleg csak olyanokról hallani, akiknek abszolút mindenük megvolt, álom élet, aztán egyszer csak fejbe lőtték magukat, vagy kiugrottak valahonnan, esetleg eret vágtak. Nekem volt már major depresszióm, de közben is elgondolkodtam, hogy ez akkor is így alakult volna, ha lekötöm magam, és a napom jelentős részét valami értelmes tevékenység teszi ki, nem a semmin és az életen való gondolkodás. Aki sokat gondolkodik, az biztosan megőrül egyszer (pl. Nietzsche). De én azzal is egyetértenék, hogy aki a világ valódi működését tapasztalja meg, az is könnyen depresszióba esik. Nem a való világra ráeszmélést értem ez alatt, hogy dolgozunk, aztán meghalunk és vége, hanem mikor azt ismeri fel valaki, hogy egyáltalán nem biztos, hogy van fejlődés, értelem, ok-okozati összefüggések, vagy bármi logika, hanem minden csak szerencse kérdése, amiből vagy jut, vagy nem.

2020. máj. 28. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
7.: Több régi barátom is milliószor a fejemhez vágta, hogy "jaj de negatív vagy" "ne nyavajogj már mindig" stb. Ostoroztam magam, higy miért vagyok ilyen energia vámpír. Évek alatt jutottam el odáig, hogy valószínűleg sokkal nagyobb a baj annál, mint hogy csak nyavajgok. Azóta már biztos, hogy nagyon durva depresszióm van, de ezek a régi barátok valószínűleg csak úgy emlékeznek rám, mint aki folyton negatív... Ez fáj a legjobban.
2020. máj. 28. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Miert fontos a regi barataid velemenye?


Az onostorozas ismeros... Sajnos nagyon konnyu azt mondani, hogy fel a fejjel, es legyel pozitiv, foleg, hogy valakinek meg az eletbe se volt semmi baja. Es miutan kudarc kudarc utan er, tenyleg rohadt nehez elhinni, hogy ebbol meg lehet jo.

2020. máj. 28. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!