Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért lett annyira elterjedt...

Miért lett annyira elterjedt a kognitív-behaviorista szemléletű terápia, hogy szinte alig találni mást?

Figyelt kérdés

Csak azt látom, hogyha keresek a pszichológusok között, hogy kognitív szemléletben dolgoznak, tanácsot pedig kifejezetten NEM adnak. A tanács nélküliség még csak rendjén, viszont hogyha valakinek érzelmi problémái adódnak, mert gyerekkorból hozta magával azt, hogy "neki semmi nem sikerül" vagy éppen párkapcsolati problémái vannak, akkor nem értem a kognitív szemléletet. Olyan, mintha az ilyen terápia le akarná bontani az embert gondolatokra... Szerintem a pszichodinamikus terápia sokkal hasznosabb, vagy úgy általában véve az olyan terápia, ami a nem akarja kondícionálni a gondolatokat.

Miért van az, hogy minden szakember kognitív szemléletben dolgozik? És miért csak olyan problémákat sorolnak fel hogy önismeret, pályaválasztás, munkahelyi konfliktus stb?

Nyavalygásnak tűnik a kérdés, és részben az is, ugyanakkor tényleg érdekelne más véleménye erről, illetve hozzáértők meglátása :)



2020. aug. 17. 09:41
 1/6 anonim ***** válasza:

A pszichologusok alapvetően egészséges személyekkel dolgoznak, a patológiák a klinikusok és / vagy a pszichiáterek kompetenciájába tartoznak.


Az egészséges emberek pedig általában az általad felsorolt problémákkal szembesülnek leggyakrabban, illetve ezekkel kapcsolatos elakadásoknál szoktak segítséget kérni.


Tanácsot nem adhat, mert az adott probléma legjobb megoldása sohasem az, ami a "pszichész" szerint jó irány: a kliens/páciens számára legjobb utat kell megtalálni, amiben a pszichológus segítő kérdésekkel, perspektívaváltásokkal, asszociációkkal, relaxácios gyakorlatokkal és szamos egysb eszközzel támogatja a hozzá fordulót.


Minel több módszerben képződik valaki, annál gazdagabb az eszközkészlete, annál könnyebben talál az adott személyhez és problémához illőt.


Ezen túlmenően több év (a diploma és olykor a szakvizsga után) és rengeteg pénz az egyes irányzatokban való képzettség és vizsga megszerzése, így a szakember is mérlegel: melyik iranyzat áll a legközelebb hozzá, mivel tud azonosulni, és tapasztalatai alapján melyik az, amelyet leginkább hasznosítani tud.


Ez csak a saját véleményem, nem feltétlenül a valóság objektív leképeződése. 🙂

2020. aug. 17. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Értem. De mi van azzal, aki nem egészséges alkat, viszont nem akar gyógyszeres kezelést kapni?
2020. aug. 17. 10:32
 3/6 anonim ***** válasza:

Vissza is utasíthatja azt, pláne amíg nem ön-és közveszélyes.


Számára a klinikai szakpszichológus tud hatekonyabban segíteni - nyilván ennek is megvan a határa, ameddig mehet gyógyszer nélkül.

2020. aug. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
75%
De a klinikai szakpszichológus is kognitív terápiát hozott nekem. És én sem találkoztam olyan dolgokkal, amiket soroltál pl relaxáció. És jellemzően kérdéset sem tesz fel.
2020. aug. 17. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nekem a kognitív terápián mutatott relaxációs technikát, de nekem személy szerint ez nem nagy előremutatás a mindennapokban, mert ez addig jelent enyhülést, amíg ott ülök. És itthon is ha megcsinálom, az addig enyhülés amíg csinálom. A mély, lelki dolgokat abba nem viszem bele, hanem "lemegyek alfába", és nem is szublimálom, hanem elfojtom..
2020. aug. 17. 15:08
 6/6 anonim ***** válasza:

A sokirányú képzettség (hipnózis, KIP, ego-state, regresszió, Bradshaw, Rossi, Ericksoni terápiák) az integratív képzettségű terapeutáknál található.

Ha kérdésed van, privátban megteheted.

2020. aug. 17. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!