Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy pszichológus miben tud...

Egy pszichológus miben tud segíteni?

Figyelt kérdés

Nem kimondottan egy adott témában érdeklődöm, hanem átfogóan. Miben tud segíteni egy pszichológus?

Tulajdonképpen mire számítson az ember, ha elmegy egyhez?

Megéri kifizetni a magas órabért?


Valamint még az is érdekelne pszichológushoz milyen és pszichiáterhez inkább milyen problémákkal forduljon az ember?

Ez csak példa: párkapcsolati féltékenység pszichológus vagy pszichiáter hatásköre? mert ez végülis lehet féltékenységi paranoia is, amihez már kevés egy pszichológus. (Pl követi a párját, vagy beképzeli, hogy a párja a villanykapcsolással jelez a szeretőjének, vagy azt képzeli a párja nem is dolgozni jár, hanem megcsalja holott ennek semmi alapja)

Csak amiatt hoztam fel a féltékenységet, mert ezt a témát sokan lebecsülik és biztos vagyok benne, hogy sokan inkább pszichológus hatáskörébe sorolnák, mintsem pszichiáterébe.


Tehát tulajdonképpen mire való egy pszichológus?

Tudom, hogy végeznek kutatásokat, és sok ága van, de most kimondottan arra a pszichológusra vagyok kíváncsi, aki rendelést tart felnőtteknek.



2020. szept. 28. 08:43
 1/6 anonim ***** válasza:
71%

A pszichiáter diagnosztizál meg dilibogyókat ír fel, abszolút nem érdekli a problémád. A pszichológus meg beszélget veled, jó magas órabérért ha fizetőshöz mész. Ha meg TB alapon próbálkoznál akkor azokhoz nagyon nehéz bejutni, mert sokan vannak várólistán.

A pszichológussal feltárjátok a probléma okát, és így elvileg meg lehet oldani a problémát.

De fizetős pszichológusnak ez nem nagyon lesz érdeke, mert neki az a jó ha sokáig jársz hozzá.

2020. szept. 28. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
54%

Egy jó pszichológus abban tud segíteni, hogy rávilágít a téves gondolkodási sablonokra, és elmondja, hogy hogyan kéne változtatni ezeken.

A pszichiáter gyógyszereket ad, ha a szorongás, depi, stb már olyan szinten van, hogy tüneteket okoz, és/vagy zavarja a normál életvitelt.

2020. szept. 28. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Tehát tulajdonképpen tanácsot ad, mint egy barát, csak ő órabérért :D
2020. szept. 28. 10:09
 4/6 anonim ***** válasza:
69%

Hát en voltam már olyan pszichológusnál, aki annyira rossz volt, hogy inkább beszélgettem volna a szomszéddal... szerencsére nem kellett érte fizetni.

En mar nem hiszek bennük.

2020. szept. 28. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Azért ezek elég téves és felszínes válaszok.

Többféle terápia van, a pszichológus/pszichiáter nem végezhet terápiát ameddig nincd szakterapeuta végzése. Na most, van olyan terápia, ami önismereti kérdésekkel foglalkozik, ez általában minimum 3 év, átlagban 6-7 évig tartó analízis.

Van szupportív terápia, ami a gyászoló, testileg beteg vagy hátrányos helyzetű embereknek és hozzátartozóiknak van kitalálva.

Az általános pszichoterápia pedig valamilyen pszichés betegség gyógyítását/kezelését tartalmazza.

Többféle zavarra többféle pszichoterápia létezik. Másféle a neurotikus zavaroknál (pl. pánikbetegség, kényszerbetegség), másféle a pszichotikus zavaroknál (skizofrénia, súlyos mániás depresszió), és másfele terápiás terv van kidolgozva a hangulati zavarokra is, pl bipoláris zavar. Ezekre írhatnak fel gyógyszert, ha a pszichiáter úgy íteli meg.

Aztán ott van a hagyományos pszichoanalízis, ami személyiségzavarokra hatékony. A terapeuta nem segít megoldani a páciens problémáit, hanem feltérképezi a tüneteit, kiválasztja az egyénre szabott módszert amivel dolgozik és segíti a reparációs folyamatot. A terápia nem beszélgetés! A terapeuta nem barát/barátnő/csevegőtárs, akihez panaszkodni megyünk. Persze az is a része, de alapvetően komoly munka folyik.

Ehhez a páciens akarata és elszántsága is kell.


Hogy miért fontos a terápia? Hogy létezzenek normális kapcsolatai az embernek, legyen képes kialakítani egészséges kapcsolatokat, énképet és motivációt. Elsősorban persze a pszichés tünetek enyhítése miatt fontos. De ha valaki krónikusan depressziós, extrém hangulatingadozásai vannak, akkor sem az emberek, sem a meló nem tűri el.

2020. szept. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ja, azt kihagytam, hogy minden zavarra van szakspecifikus terapeuta. Diagnosztizálni minden pszichológus/pszichiáter képes, de egyéni terápiás tervet csak specialista végezhet. Pl. van aki a személyiségzavarokra specializálódik, azon belül is van több pl. valaki a paranoid személyiségzavarral foglalkozik (pontosabban az A tengelyű személyiségzavar kategóriájával, aminek a paranoid személyiségzavar is a része). Ezt a féltékenység miatt hoztam fel példának. Egy jó szakember meg tudja állapítani, mikortól pszichotikus valaki - ehhez pszichiáter szükséges, mert gyógyszert kell felírni a páciensnek - és mikortól van személyiségzavara, erre viszont elég a szakterapeuta.


A lényeg, hogy attól, hogy valaki elvégez egy pszichológia MA-t, még nem lesz szakképzett terapeuta, sőt klinikai terapeuta sem. Legalább 4-6 éves továbbképzést igényel az, hogy rendeljen. Mint említettem, többféle specializáció van.

Akinek megvan az alaptudása, és látja, hogy nem kompetens a problémáid megoldására, akkor továbbküld. Pl. hiába mész el egy mezei pszichológushoz a téveszméiddel, vagy súlyos depresszióddal, nem fog tudni segíteni. Hiába mész el egy skizofréniával foglalkozó orvoshoz borderline személyiségzavarral, nem ért hozzá.

2020. szept. 28. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!