Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nárcisztikus lehetek? Vagy...

Nárcisztikus lehetek? Vagy valami más?

Figyelt kérdés

34 éves férfi vagyok, rendkívül szigorú apám volt, szorongtam miatta egész gyerekkoromban. Szégyellem, de halála után szinte megkönnyebbülést éreztem, ekkor 23 éves voltam. A halála után nem volt aki blamáljon, munkamániás lettem, és meg voltam róla győződve hogy a szakmámban én vagyok a legjobb. A kollégáim rürelltek.


Csak az elismerést hajszoltam, a barátnőimet tárgynak tekintettem, a fő szempont számomra az volt hogy nyugalom legyen a párkapcsolatomban, ezért az elnyomható nőket választottam magam mellé. Ám kb. 2 évente minden kapcsolatom végetért, amelyeknek én vetettem véget. Senki sem volt tökéletes számomra. 30 évesen az Akkori aktuális baratnőnemet elvettem feleségül. A kapcsolatunk megromlott mert megismertem egy számomra sokkal vonzóbb nőt, így fél év házasság után elváltunk. Az új nő nem jött össze, még egy csók sem volt vele. Azon a plátói fellángoláson kb 1 év múlva lettem túl.


A válás után a karrierem válságba került, kiégtem, Budapestről hazaköltöztem vidékre és itt vettem egy házat.


Azóta sokat gondolkodok, eszembe jut hány szívet törtem össze, hány kollégának tettem rosszá a mindennapjait, és utólag nagyon elítélem magam. Kezeltetni szeretném magam de nem tudom mi lehet a bajom.


Pár példa:

Nem tudok sírni vagy együttérezni ha pl egy rokonomnak valami komoly betegséget diagnoszizálnak, de patakokban folyik a könnyem egy megható hollywoodi filmen. Könnyen megsértődök ha kritika ér és támadásnak veszem. Lobbanékony vagyok de általában az mutatom kifelé hogy megnyerő a stílusom ami miatt könnyen kötök üzletet ügyfelekkel mert ők egy megbízható, kiegyensúlyozott partnert látnak bennem.


Mi lehet a bajom? Kérlek írjatok valami mert nem akarok tovább így élni. :(


2020. dec. 29. 04:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Pszichológus.
2020. dec. 29. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonymousreview60 ***** válasza:
31%
Egy nárcisztikus nem sír. Te viszont mielőbb menj el pszichoterápiára! Mással ezt nem oldod meg. 1-2 vagy több év lesz, mire ezt a megfelelési komplexusból származó munkamániát, az érzelmi biztonság miatti kontrollmániát leküzdöd. Apád előtt erősnek kellett mutatnod magadat, ezért nem mutatsz ki együttérzést emberek felé. Ráadásul te sem kaptál tőle.
2020. dec. 29. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%

Az nem igaz, hogy egy nárcisztikus nem sír. Én is nárcisztikus vagyok, bár nem lett megerősítve a diagnózis, csak valószínűsíthető. (Szerintem nem is kell magunkat címkézni).

A társadalom úgy állítja be a nárcisztikusokat, mint valami érzéketlen gonosztevőket, akik mindenkin átgázolnak, bántalmazók, stb. Vannak ilyenek is, de az az ember személyét, értékrendjét és gondolkodásmódját minősíti, nem magát az embert.

A szenvedést már senki sem hajlandó észrevenni a sablonszöveges konyhapszichológiai cikkekben említett nárcisztikusnál, ahogyan azt sem, hogy ugyanolyan húsvér emberek vagyunk. Elképesztően nehéz úgy élni, hogy az identitásodat a számodra legfontosabb emberek határozzák meg, és ha kritikát kapsz tőlük, akkor összeomlik a világod. Bár ez bárkire jellemző lehet. Én például nem is vagyok a klasszikus értelemben vett bántalmazó, sőt elítélem az ilyen viselkedést, van empátiám, de csak szelektíven használom. Mindenki túl kevés, túl ilyen, túl olyan. Összességében nem érdeklődöm az emberek iránt, és kiválogatom azokat, akik kiváltották a tetszésemet.


Szerintem mindenekelőtt az a fontos, hogy milyen a valódi karaktered. Ha elítéled a bántalmazást, holott képes lennél rá, akkor nincs mitől félned. Ha rossz embernek gondolod magad, akkor már nem vagy az. A rossz emberek nem gondolnak bele abba, hogy rosszak.


Nem fogom magam nárcisztikusnak nevezni, de egy olyan embernek, aki mély depresszióba esik, ha megsértik az önbizalmát, aki gyakran szembesül a megfelelési kényszerrel és a legjobb, legkiemelkedőbb akar lenni abban, amit szeret. Dühös leszek, levezetem másokon? Nem, hamarabb elfojtom. Másrészt ezek a tulajdonságok minden emberben megvannak, csak különböző mértékben.

Azt is sajnálom, hogy a társadalmi berendezkedésünkben a bántalmazó egyenlő a nárcisztikussal. Olyan korszakot élünk, ahol túlérzékenyek az emberek, nem szabad sötéthumorral rendelkezni, nem szabad nyersnek és őszintének lenni, nem szabad magabiztosnak és célorientáltnak lenni, mert akkor egy elnyomó nárcisztikus predátor vagy. Minden rózsaszín és cukormázas, meg kell válogatni a szavaidat, különben elítélnek. És leginkább a sérült borderline hajlamú emberek teszik ezt. Arról nem beszélve, hogy embereket rúgnak ki a munkahelyükről, mert a kortárs felfogással össze nem egyeztethető nézeteket vallanak.

A jóindulatú nárcisztikusok, vagyis a húsvér emberek, akik ugyanolyan értékesek, mint bárki más, rosszul jártak.


Nekem meggyőződésem, hogy sem a pszichopaták, sem a nárcisztikusok nem rossz emberek. Akkor rossz valaki, ha a viselkedésük is azt bizonyítja. De ahhoz nem kell pszichopatának sem nárcisztikusnak lenni, az ún. “lelkileg egészséges” emberek is tudnak manipulatívak lenni, meg gonoszak, sőt inkább tapasztalom azt, hogy azok, mert nincs olyan kritikus gondolkodásuk, hogy elgondolkodjanak a tetteiken.


Lehetséges, hogy nem vagyok nárcisztikus, és te sem vagy az, nem tudom, de az biztos, hogy nem vagy rossz ember attól, mert fájdalmaid vannak és ezeket be is látod. Egy jó terapeuta segíthet a feldolgozásukban, nekem nagyon sokat segített, hogy miután lepakoltam a sérelmeimet, végre nem egy frusztrált emberként érzékeltem a világot, és a személyiségem sem egy trauma-reakció volt, hanem egyensúlyba kerültem önmagammal.

Sok sikert!

2020. dec. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a konstruktív, részletes választ! Érdekes volt olvasni, talán ez volt az első olyan írás, ahol leírták, hogy a nárcisztikus személy nem maga az ördög. Ezer hála.
2020. dec. 29. 14:50
 5/6 anonim ***** válasza:

De a nárcisztikus személy egy átkozott gyökér!

Pszichiáter!

2021. jan. 22. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonymousreview60 ***** válasza:
Mikor gyökér valaki? Csak akkor, ha tudatosan bunkó vagy akkor is, ha érzelmi képzetlensége okán az? Sokan úgy gondolják, hogy ezt vagy azt "fel kell ismernie" az illetőnek (akit gyökérnek tartanak). Azt elfelejtik az emberek, hogy a "logikai" intelligencia lehet fejlett valakiben, de az érzelmi nem. Mert nem tanulta, nem mondták neki.
2021. jan. 22. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!