Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek mentális betegség...

Szerintetek mentális betegség a szerfüggőség (alkoholizmus, gyógyszerfüggőség, drogfüggőség)? Ha igen, miért nem?

Figyelt kérdés

2021. máj. 4. 08:11
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:

#10: aki ilyen szinten ártalmas a körülötte élőkre, azt ki kéne szanálni a társadalomból. Sajnos a jelenlegi gyakorlatban ez szinte soha nem valósul meg.

Nem kéne, hogy a "betegség" bármire enyhítő körülmény legyen.

2021. máj. 4. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 A kérdező kommentje:

De más mentális betegség (pl. bipol, skizo) sajnos tényleg nem olyan dolgok, amikről "tehet" valaki (értem, a szerfüggőségről sem tehet). Továbbá mondjuk ezekkel a betegségekkel nem jellemző, hogy a családját teszi tönkre, sokkal inkább saját magát. Nagyon súlyos esetben már pszichózis van, akkor tényleg nem beszámítható valaki.

Tehát a szerfüggőségnél nem kellene vmi szűkítő vagy éppen bővítő tartalmat a definició mellé tenni?

2021. máj. 4. 15:18
 13/29 anonim ***** válasza:
100%
Szerfüggő az lesz akinek ele van valamilyen problémája. A függést megelőzi valamilyen szervi vagy mentális rendellenesség.
2021. máj. 4. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:

Én szerfüggő vagyok. Csak leálltam régen.


Igen betegség. Lehet, hogy genetikai alapja is van. Ennyi erővel a depressziós is szedje össze magát. Pont olyan, mint függőnek azt mondani, hogy álljon le. Benne van ez is az életed minden területében, és a legtöbb esetben egy kezeletlen mentális betegség szövődménye. A környezetedben, ha van ilyen nem vagy köteles elviselni. Mint ahogy skizofrén, bipoláris, borderline emberrel sem muszáj együttélni.


Állítólag minden függő mellett kapcsolatban egy társfüggő van, aki fél elhagyni a szenvedélybeteg párját. Egészséges ember tudna így dönteni. Így viszont a függőt semmi sem motiválja változásra. Egymás nyomorát tartják fent. Beteg mind a kettő.

2021. máj. 4. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindenkinek!

14

"A környezetedben, ha van ilyen nem vagy köteles elviselni. Mint ahogy skizofrén, bipoláris, borderline emberrel sem muszáj együttélni." És ez hogyan vonatkozik a (kis)gyerekekre?

Egyébként itt nagyon megengedő a hangnem (aminek őszintén örülök), de mi még a sorstárs (mentális beteg) fórumon is egymás között legyintünk néha valamelyik sorstársunkra, hogy "eh, az egy alkesz". Tehát továbbra is az érdekel, hogy ha mondjuk szomszéd Józsi bácsi egész nap részegen fetreng, akkor azt lehet-e rá mondani, hogy "ó szegény, hiszen mentális beteg"?

2021. máj. 6. 08:39
 16/29 anonim ***** válasza:

Azt lehet rá mondani, hisz az, mentális beteg. Kezeletlenül. A társadalmi előítélet ellenére is az. Nem véletlenül létezik addiktológus szakma a pszichiátria továbbképzéseként. Nem véletlenül van külön kórházi osztály számukra.


A gyerek példánál, pedig az előbb társfüggőnek nevezett házastárs a felelős, aki arra nem képes, hogy a gyerekét kiemelje ebből a környezetből és elváljon. A gyerek valóban nem fogja megmenteni az alkoholista családtagot. Az alkoholista pedig amíg nem hajlandó kezeltetni magàt addig egy gyereket ennek kitenni felelőtlenség, a józan szülő hibája.


Az alkoholistának segítség kell. Csodák nincsenek. Nem saját döntés, hogy függő vagy sem. Meggyógyulni nem fog, de lehet tünetmentes. Megmenteni nem lehet, a segítséget neki kell kérnie. Amíg minden marad a régiben miért kérne segítséget. Következmények nélkül ihat. Miért vártok mást?


Amíg ugyanazt csináljátok ne várjatok más eredményt. Amíg megmenteni akarjátok se. Egyedül kell hagyni, hogy legyen oka a változásra

2021. máj. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:

#16: A buta elméletedet követve a társfüggő akkor miért is jobban felelős? Ő is "beteg".

Fasszkivan azzal, hogy mindenki hópehely, mindenki áldozat egy gonosz világban, senki nem vállalja a tettei következményét. A gyilkost is sajnálni kell, mert hát ő ugy érezte ölnie kell. A pedofilt is sajnálni kell, hiszen ő tényleg szereti a gyerekeket.

Kicsit észhez kéne térni eben a krvanagy "liberalizmusban"

2021. máj. 6. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:

16

"Az alkoholistának segítség kell. Csodák nincsenek. Nem saját döntés, hogy függő vagy sem. Meggyógyulni nem fog, de lehet tünetmentes. Megmenteni nem lehet, a segítséget neki kell kérnie. Amíg minden marad a régiben miért kérne segítséget. Következmények nélkül ihat. Miért vártok mást?

Amíg ugyanazt csináljátok ne várjatok más eredményt. Amíg megmenteni akarjátok se. Egyedül kell hagyni, hogy legyen oka a változásra."


Nem szabad egyedül hagyni. "Minden a családban kezdődik, a szenvedélybetegség is, a gyógyulás is." Hányszor olvastam ezt el a Máltai Szeretetszolgálat Fogadójának ablakában...

[link]

A mostani szemlélet azt mondja, hogy az alkoholizmus (drogfüggőség, gyógyszerfüggőség) családi betegség.

Elég fura volt, hogy nap mindenki (gyerekek, szüleim, párom, gyerekek apukái) tudta, hogy nap mint nap iszom, de senki nem csinált SEMMIT. Félreértés ne essék, a gyerekeknek nyilván nem is volt feladata.

2021. máj. 6. 22:41
 19/29 anonim ***** válasza:

Én meg saját tapasztalatból beszélek, és láttam pár függőt. A család nem tudja megmenteni. Amíg mindent megtesznek helyette addig ő nem fog változtatni.


A liberalizmusnak meg semmi köze a bedegségekhez. Nem hiszem, hogy az illető gyilkolt volna. Elfogadjuk a depresszióst, a skizofrént. Az alkoholistát megvetjük. Ugyanúgy beteg. Ugyanúgy képtelen valaha is meggyógyulni, csak józan tud maradni. Attól még beteg marad, csak tünetmentes.


Le lehet újra pontozni, saját tapasztalatomat, leállásomat, milyen segítség használt, nem fogom megváltoztatni a véleményemet. Kicsit jobban belelátok és nem a család, hanem az ő helyzetébe. Ha megmenteni akarjátok megölitek. Abban tudjátok segíteni, hogy minél hamarabb eljuttatjátok a mélypontra. Akkor már ő akarja a változást. Amíg ő nem akarja fejen is állhattok.


A család betegsége. Ha elment magától segítséget kérni, fokozatosan lehet támogatni. Addig meg menj el te szakemberhez aki neked segít hogy tudsz jól segíteni.

2021. máj. 7. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 A kérdező kommentje:

*Elég fura volt, hogy mindenki... (18)


19

Hát nem értek egyet veled. Ha én azt látnám, hogy a gyerekem egész nap ágyban fekszik és piál (közben mentális betegségei vannak), akkor sz.rnék arra, hogy neki kell segítséget kérni. Szépen kérnék időpontot egy addiktológushoz, aki családterápiával is foglalkozik, szépen elvinnék MINDENKIT, aki érintett a problémában és együtt megpróbálnánk megoldani a problémát.


Tudod az én nagyanyám ivott (zugivó volt), állítólag senki nem tudta, hogy iszik (ehhez képest én gyerekként láttam, hogy "nagyon furcsa", mindig püffedt az arca, meg büdi) és öngyilkos lett. Nekem ne mondja senki, hogy nem lehetett volna rajta segíteni.

2021. máj. 7. 23:04
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!